Intymny i szczery zapis – hołd oddany partnerce, przyjaciółce, towarzyszce w doli i niedoli – Simonie Kossak.
Niezależna, nietuzinkowa przyrodniczka i naukowczyni wciąż budzi zainteresowanie. Jej życie zostało udokumentowane na fotografiach autorstwa jej partnera, Lecha Wilczka – przyrodnika i fotografa.
„Oboje źle znosiliśmy przegrywanie. Czasem ostro iskrzyło. Ale nigdy nie padały strzały z najcięższych armat. Znaliśmy swoje najczulsze, słabsze strony i wiedzieliśmy dobrze, że mamy w arsenałach pociski zbyt niszczące, żeby ich używać. Emocje trzymała w ryzach wzajemna kurtuazja. Działał też instynkt samozachowawczy jak to w puszczy, gdzie dobrze uzbrojone stworzenia starają się nie używać przeciw sobie kłów, pazurów czy zabójczego jadu, bo to za duże ryzyko. Simona szybko zapominała ostre starcia. Budujące było to, że w obronie własnego zdania nie zawodził jej zdrowy rozsądek„. [fragment]
Magiczny świat Puszczy Białowieskiej i Dziedzinki na ponad 460 zdjęciach.
W starej leśniczówce w samym sercu Europy – z początku bez prądu i wody – ponad trzydzieści pięć lat mieszkała niezwykła para: Simona Kossak i Lech Wilczek. Oboje byli przyrodnikami – do szaleństwa rozkochanymi w dzikiej naturze.Nie byli tam jednak sami. Stworzyli bardzo głębokie więzi z wieloma dużymi i małymi domownikami Dziedzinki: krukiem Koraskiem, lochą Żabką, lisicą Dusią, łosiami Pepsim i Kolą, borsukami Synkiem i Szczoteczką, rysicą Agatą, a także z bocianami, popielicą i mnóstwem innych zwierząt. Były też pawie, owce, sarny, łanie, wilki i niezwykle głośna oślica Hepunia.
„Moje życie z Simoną Kossak” to piękna i szczera opowieść Lecha Wilczka o fascynującym życiu na łonie przyrody – napisana i sfotografowana przez człowieka, który poznał Simonę jak nikt inny.
„Za fasadą majestatu puszcza okazywała się gigantycznym polem bitwy, areną niekończących się mordów, dokonywanych przez zabójców z życiowej konieczności. Drzewa, krzewy i rośliny zielne też toczyły śmiertelną walkę od gałęzi po korzenie, o życiodajne światło, wodę i zawarte w ziemi składniki. Z nieprzeliczonych kiełkujących siewek zostawały pojedyncze, najbardziej przebojowe„. [fragment]
Lech Wilczek (1930–2018) – artysta plastyk, fotografik, badacz natury. Absolwent Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Wnikliwy obserwator, znawca i orędownik ochrony środowiska naturalnego. Jeden z nielicznych w kraju wykształconych artystycznie przyrodników. Wydał szereg albumów w kraju i za granicą. Przez ponad pięćdziesiąt lat mieszkał w Puszczy Białowieskiej.
W księgarniach 29 listopada 2023 r.