Laseroterapia – jakich efektów można spodziewać się po zabiegu? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Laseroterapia – jakich efektów można spodziewać się po zabiegu?

27 grudnia 2016, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Laseroterapia ugruntowała już swoją pozycję w medycynie. Wraz z rozwojem wiedzy wymienia się coraz więcej wskazań do terapii z użyciem wiązki światła laserowego. Poza użyciem laserów wysokoenergetycznych w zabiegowych dziedzinach medycyny, a częściowo także w medycynie estetycznej, ogromny wachlarz zastosowań znalazła tzw. laseroterapia niskopoziomowa –LLLT, zwana także biostymulacją laserową.

Jak działa laseroterapia?

Podczas, gdy lasery wysokich energii używane są w celu niszczenia tkanek, jako noże chirurgiczne, albo poprzez termokoagulację, lasery niskiej mocy wywołują tzw. biostymulację, a więc pobudzają komórki do wzrostu i regeneracji. Konstrukcja urządzeń do laseroterapii niskoenergetycznej umożliwia im emisję wiązki światła z zakresu czerwieni (do zastosowań powierzchownych) lub podczerwieni (wnikającą głębiej). Moc wiązki laserowej stosowanej do biostymulacji jest na tyle niska, że nie powoduje wzrostu temperatury w części ciała, na którą jest skierowana. Z tego właśnie powodu pacjenci podczas zabiegów tak naprawdę nie odczuwają nic, mimo że na poziomie komórek i tkanek dochodzi do pewnych zmian.

Zbadane i opisane są trzy efekty pierwotne laseroterapii, a więc związane z bezpośrednim wpływem lasera na naświetlane tkanki. Są to: efekt biochemiczny, bioelektryczny i bioenergetyczny. Pierwszy z nich polega na zwiększeniu wydzielania histaminy i serotoniny przez komórki, a także na modyfikacji reakcji kwasu ATP, który produkowany jest w większych ilościach. Drugi efekt, bioelektryczny, przejawia się w unormowaniu potencjału przezbłonowego komórek, który w różnych chorobach, wskutek przesunięć jonowych jest zaburzony. Ostatni pierwotny efekt laseroterapii, bioenergetyczny, wynika z poprawy mikrokrążenia oraz polepszenia odżywiania i stymulacji wzrostu komórek.

Choć efekty pierwotne laseroterapii nie są przez pacjenta w żaden sposób odczuwane, stanowią początek dla szeregu reakcji, doprowadzających do pojawienia się tzw. efektów wtórnych, czyli tego, na co liczymy poddając się laseroterapii.

Jakie efekty może przynieść laseroterapia?

W rezultacie reakcji zapoczątkowanych na poziomie komórkowym przez zetknięcie wiązki laserowej z tkankami w trakcie zabiegów biostymulacyjnych, dochodzi do pojawienia się efektów wtórnych laseroterapii: działania przeciwbólowego, przeciwzapalnego i biostymulacyjnego.

Efekt przeciwbólowy osiągany jest w kilku mechanizmach: wzrostu wydzielania endorfin, hyperpolaryzacji błon komórkowych neuronów, zmiany w stężeniu neurotransmiterów w połączeniach synaptycznych, czy poprzez odbudowę uszkodzonych aksonów.

Działanie przeciwzapalne dla pacjenta przede wszystkim będzie oznaczać zmniejszenie obrzęków, a przez to i bólu, poprawę mikrokrążenia, a także zahamowanie wysięku zapalnego.

Efekt biostymulacyjny natomiast to przede wszystkim poprawa ukrwienia tkanek, lepsze odżywienie i sprawniejsza regeneracja komórek, odbudowa naczyń krwionośnych, wzrost fibroblastów, stymulacja produkcji białek, w tym kolagenu i sprawniejsze gojenie się zarówno tkanek miękkich, jak i kości.

Które schorzenia najlepiej poddają się laseroterapii?

Patrząc na mechanizm działania laseroterapii niskoenergetycznej, nie trudno domyślić się, że w pierwszej kolejności z zabiegów skorzystać mogą osoby cierpiące na schorzenia układu kostno-stawowego, czy to kręgosłupa, czy stawów kończyn. Choroba zwyrodnieniowa, reumatyczna, ale też inne zapalne choroby, czy stany pourazowe mogą poddać się korzystnemu działaniu laseroterapii. Ponadto pacjentom cierpiącym z powodu trudno gojących się ran i owrzodzeń, zespołów bólowych różnych okolic ciała, nerwobólów, neuropatii cukrzycowej, zapaleń tkanek miękkich (mięśni, ścięgien, powięzi, kaletek stawowych), czy chorującym na choroby dermatologiczne, w tym trądzik pospolity i inne choroby skóry przebiegające z różnymi wykwitami, polecana jest laseroterapia, jako jeden z elementów leczenia ich dolegliwości.

Ostateczny efekt laseroterapii zależy z pewnością od tego, z powodu jakiego schorzenia metoda ta została zastosowana. Niewątpliwie, poddając się laserowej biostymulacji, oczekiwać można zmniejszenia dolegliwości bólowych, ograniczenia stanu zapalnego, czy przyspieszenia gojenia się ran oraz zrostu kostnego. W przypadku zaś chorób neurologicznych spodziewać się można poprawy w zakresie odczuwanych dolegliwości, a w przypadku chorób dermatologicznych – opanowania wykwitów skórnych.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz