URODA I ZDROWIE

Komórki macierzyste jako jedna z najlepszych metod regeneracji stawu kolanowego

27 kwietnia 2020, dodał: Redakcja

Rozwój nauki i medycyny regeneracyjnej sprawiają, że mamy coraz większą wiedzę na temat funkcjonowania organizmu ludzkiego. Tyczy się to także mezenchymalnych komórek macierzystych. Dzięki ich wyjątkowej zdolności do namnażania się mogą pomagać w regeneracji ciała po urazach, a także leczeniu przewlekłych chorób. Lista schorzeń, w których mogą nam pomóc mezenchymalne komórki macierzyste, ciągle rośnie.

kontuzja

Doktor Anna Krześniak specjalista ortopeda z Kliniki Horizon Medical Center odpowiada na kluczowe pytania dotyczące komórek macierzystych!

Dla niektórych leczenie z zastosowaniem mezenchymalnych komórek macierzystych jest ostatnią szansą uniknięcia obciążającego zabiegu operacyjnego, a dla innych jest to polisa na życie.

Czy to prawda, że w tkance tłuszczowej magazynowanej przez każdego z nas zawarte są komórki macierzyste ?

Tak. Tkanka tłuszczowa nie budzi pozytywnych skojarzeń, a jest to bardzo istotna struktura w naszym organizmie. Jak udowodniono, tkanka tłuszczowa jest bogatym źródłem drogocennych komórek macierzystych, a ściślej komórek mezenchymalnych (MSC).

Jak wygląda zabieg pobrania tkanki tłuszczowej oraz izolacja mezenchymalnych komórek macierzystych?

Zabieg pobrania tkanki tłuszczowej nie należy do skomplikowanych, dlatego nie trzeba się go obawiać. Wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub lekkiej sedacji. Podczas zabiegu tkanka tłuszczowa pobierana, po czym przewożona do Banku Tkanek i Komórek Macierzystych. W laboratorium koncentrat zawierający komórki macierzyste jest badany pod kątem bakteriologicznym, następnie komórki macierzyste są liczone, po czym zamrażane w ciekłym azocie. Po około 14 dniach w gabinecie zabiegowym lekarz specjalista podaje je w miejsce, gdzie doszło do zmian chorobowych.

Jakie są wskazania do leczenia stawu kolanowego komórkami macierzystymi?

W głównej mierze komórki macierzyste stosowane są wtedy, gdy w stawie uszkodzona jest chrząstka. Ta część kolana może zostać uszkodzona w wyniku urazu lub trwającej choroby. Często takie zmiany pojawiają się podczas choroby zwyrodnieniowej, czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Ponadto wielu specjalistów poleca stosowanie terapii z zastosowaniem komórek macierzystych w przypadku naderwania więzadeł krzyżowych, uszkodzenia łąkotek czy zapalenia ścięgnisto-więzadłowego.

Jakie są efekty leczenia mezenchymalnymi komórkami macierzystymi?

Pierwszym objawem, jaki pojawia się po zastosowaniu mezenchymalnych komórek macierzystych, jest odczuwalne zmniejszenie bólu. Obserwuje się  również poprawę zakresu ruchu oraz wydolności stawu. W badaniach histologicznych obserwuje się regenerację tkanek. Długość trwania efektu terapeutycznego zależy od indywidualnych cech chorego, m.in. od stadium zaawansowania choroby.

Dlaczego terapia komórkami macierzystymi jest aktualnie jedną z najlepszych metod regeneracji stawu kolanowego?

Komórki macierzyste mają naturalną zdolność do namnażania się i tworzenia kolonii, dlatego są tak bardzo cenione. Terapia mezenchymalnymi komórkami macierzystymi jest to zaawansowany proces wykorzystujący także procesy naprawcze naszego organizmu. Komórki macierzyste zastosowane w stawie uwalniają bardzo wiele substancji wpływających na regenerację tkanek, a część z nich przekształca się w komórki danej tkanki.

Czy można przechowywać komórki macierzyste?

Bankowanie komórek macierzystych jest swoistą ,polisą na życie.  Pacjent może bankować swoje komórki macierzyste, które pobrane zostaną w wieku 30 lat, a wykorzystać je po kolejnych 30 latach. Wówczas sześćdziesięcioletni pacjent może leczyć się za pomocą komórek, które są od niego o 30 lat młodsze, dzięki czemu bardziej aktywne.

Czy placówka medyczna, która oferuje terapię z zastosowaniem mezenchymalnych komórek macierzystych, musi mieć pozwolenie na wykonywanie tego typu zabiegu?

Każda klinika musi posiadać zgodę od Ministra Zdrowia oraz Poltransplantu na wykonywanie tego typu procedury, co niestety często nie jest przestrzegane. Klinika Horizon Medical Center jest jedną z nielicznych Klinik w Polsce, która posiada tego typu zgody, dlatego przeprowadzane tu zabiegi są w pełni bezpieczne.

logo

Zapraszamy na konsultację merytoryczną:

Horizon Medical Center

Domaniewska 39A, Warszawa

(Horizon Plaza)

 

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Koronawirus - Wasze historie, ostrz…
No i mamy powtórkę z wiosennych ograniczeń, mam nadzieję, że teraz sceptycy i antymaseczkowcy...
Problem ze wzwodem
Bywa, że problem sam mija jak się zmieni partnerkę na młodszą i ładniejszą;)
tworzymy opowiadanie - zabawa
Alicja zaraz uwięziła kapitana w kajucie i ogłosiła się kapitanką statku! Dowodziła teraz...
Co zrobić ?
Czasem to po prostu zwykły pośpiech, zagapienie się, a nie brak umiejętności powoduje wypadek...