Kocia dieta na medal

9 lutego 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Bez względu na to, czy nasz dom zamieszkuje kot, słodki kociaczek czy pewny siebie kocur, musimy pamiętać o dwóch ważnych sprawach. Po pierwsze: bierzemy pod opiekę zwierzę wymagające aktywnego spędzania czasu wolnego i naszej pilnej uwagi. Przesąd, według którego, kot jest samowystarczalny od razu powinien nas skreślić, jako przyszłych właścicieli mruczków. Po drugie: pod nasz dach trafia skupiony na sobie indywidualista. Co dotyczy zarówno wyboru pory „na głaskanie”, zabawę, sen czy codziennego menu. I tym ostatnim zagadnieniem zajmiemy się w tym właśnie artykule, a mianowicie omówimy kwestię, jak powinna wyglądać idealna kocia dieta.

 

young cat after eating food from kitchen plate. Focus on a cat

Najczęstsze błędy w karmieniu kotów

Niedoświadczeni czy pierwsi właściciele kota, bardzo często stosują metodę: kot je to samo, co domownicy. Wtedy w misce mruczka lądują jego „ulubione smaczki” czyli … resztki z naszego talerza. Zdecydowanie odradzamy tego rodzaju praktykę. Dlaczego? Otóż ludzkie jedzenie bywa zazwyczaj naszpikowane chemią i składnikami, z którymi źle radzi sobie zarówno koci żołądek, jak i cały układ pokarmowy. Ponadto podając zwierzakowi resztki z talerza, nie dbamy o to, aby w jego menu znalazły się właściwe składniki potrzebne do jego prawidłowego rozwoju. Taka kocia dieta jest raczej przypadkowa, niż odpowiednio zbilansowana. To może doprowadzić w konsekwencji do uszkodzenia niektórych narządów, otyłości, nadpobudliwości oraz ogólnego pogorszenia stanu zdrowia i kondycji kota. Innym równie często popełnianym błędem jest karmienie kota pożywieniem, przeznaczonym dla psów czy innych pupili zamieszkujących razem z nami. I bynajmniej nie chodzi tu o wielkość czy konsystencję. Mamy tu na myśli po raz kolejny skład karmy zwierzęcej. Jest ona zupełnie inaczej komponowana, gdy jej adresatem jest pies, a zupełnie inaczej, gdy ma znaleźć się w misce świnki morskiej czy królika.  Dotyczy to zarówno zwykłej karmy, jak i tej specjalistycznej. Jak zatem powinien wyglądać posiłek idealny dla naszego kota?

Posiłek idealny

Kocia dieta powinna być zbudowana nie tylko w oparciu o ulubione smaki zwierzaka. Niezmiernie ważne, aby znalazły się w niej odpowiednie składniki, które będą odpowiedzią na najważniejsze potrzeby pupila. Komponując menu dla kota, musimy pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze – kot to drapieżnik i zwierzę typowo mięsożerne. Po drugie – koty potrzebują właściwej ilości białka (i to wysokojakościowego) oraz ważnych mikroskładników (w szczególności: wapnia, fosforu, sodu i magnezu, które odpowiadają m.in. za utrzymanie we właściwym stanie układu moczowego kota). Dobrze, jeśli w naszym domu zagości  – jeśli nie na stałe, to przynajmniej raz na jakiś czas – specjalistyczna karma dla kotów. Ja polecić mogę Purina Catchow. Jej podawanie oznacza same korzyści dla kociego zdrowia. Ta właśnie specjalistyczna karma dla kotów posiada w swoim składzie optymalną ilość niezbędnych komponentów. Jest dość wydajna. Można ją także bez obaw podawać młodym kociakom. Ponadto w jej ofercie znajdziemy też karmę będącą odpowiedzią na najczęstsze kocie problemy zdrowotne jak alergie pokarmowe czy kłopoty z układem moczowym.Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Korektor tuszujący siwe włosy Mytou…
Ja tego używam tylko w podbramkowych sytuacjach...
Balsam do golenia?
Gilette to jednak taka klasyka dla większości facetów.
Wynajmowanie mieszkania czy kredyt …
Jak się jest nastawionym bardziej na karierę niż przesiadywanie w jednym miejscu to raczej...
Manicure w Poznaniu
Używam zwykłych lakierów, więc zmiana koloru to nie problem, kiedy tylko sobie zamarzę...