Kiedy iść do psychologa? Zobacz, jakie sytuacje są sygnałem, że powinieneś skorzystać z pomocy psychologicznej | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Kiedy iść do psychologa? Zobacz, jakie sytuacje są sygnałem, że powinieneś skorzystać z pomocy psychologicznej

29 czerwca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Problemy emocjonalne i pogorszenie nastroju spotyka każdego z nas w różnych sytuacjach życiowych. O ile są przejściowe i nie zakłócają normalnego funkcjonowania, to prawdopodobnie są elementem przepracowania trudnych chwil, po czym pójdziesz dalej.

psycholog

Są jednak sytuacje, które jednoznacznie wskazują na pojawienie się głębszego problemu. Momenty te są wyraźnym sygnałem, że warto skorzystać z pomocy specjalisty, takiego jak psycholog online.

Temat stanu zdrowia psychicznego to w dalszym ciągu tabu

O ile na całym świecie wdrażane są nowoczesne programy monitorujące stan psychiczny obywateli, a w sąsiednich krajach dostęp do pomocy psychologicznej jest nie tylko dostępny, ale traktowany, jako zwyczajna usługa lekarska, to w Polsce w dużej mierze pokutuje przekonanie, że do psychologa chodzą osoby nienormalne.

Swoiste tabu, dotyczące zdrowia psychicznego sprawia, że nasze społeczeństwo coraz bardziej cierpi, popadając we większe problemy emocjonalne.

Dodatkowym problemem jest brak dostępu do specjalistów, a komercyjne wizyty są stosunkowo drogie. W wyniku kiepskiej jakości służby zdrowia do konsultacji psychologicznej dochodzi najczęściej dopiero po tragedii lub kiedy różne dolegliwości emocjonalne są na zaawansowanym poziomie, przez co trudniejsze do leczenia.

Dlaczego warto pójść do psychologa?

Trudno jednoznacznie orzec, kiedy iść do psychologa. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji, a przede wszystkim od ogólnego samopoczucia pacjenta.

Psycholog online to osoba, której gabinet warto odwiedzić, jeśli cierpisz na zaburzenia emocjonalne, które mają dalsze następstwa i niosą za sobą przykre konsekwencje:

  • napięcie emocjonalne związane może być z zaburzeniami odżywiania;
  • cierpisz na stany lękowe z powodu przykrych doświadczeń;
  • masz myśli samobójcze;
  • obok zaburzeń odżywiania, które mogą prowadzić do anoreksji lub otyłości, jest także bulimia, jako kompulsywny mechanizm radzenia sobie z emocjami;
  • podejmujesz zachowania ryzykowne;
  • nadużywasz alkoholu;
  • straciłeś poczucie bezpieczeństwa.

Coraz więcej osób cierpi z powodu zaburzeń osobowości

Zaburzenia osobowości mogą powstać w wyniku traumatycznego dzieciństwa i nieprzerobionych traum z tego okresu. Większość osób, które jako dziecko doświadczały przemocy (fizycznej, czy psychicznej), nie korzysta z terapii własnej pomimo faktu, że psycholog online jest na wyciągnięcie ręki.

Z powodu stanu emocjonalnego wynikającego z negatywnych doświadczeń, osoba mająca problemy w relacjach najczęściej nie potrafi stworzyć udanego związku, przez co każda relacja wnosi do jej życia dodatkowe obciążenia, działające na niekorzyść psychiki.

Ten cykl można przerwać, zapisując się na psychoterapię indywidualną, która jest poprzedzona badaniem psychologicznym.

Czy do psychologa potrzebne jest skierowanie?

O ile komercyjna konsultacja psychologiczna, którą może przeprowadzić nawet psycholog online, nie obliguje Cię do posiadania skierowania, to jeśli chcesz skorzystać z pomocy psychologicznej na NFZ, musisz posiadać ten dokument.

Potrzebne skierowanie otrzymasz od lekarza pierwszego kontaktu lub od lekarza psychiatry w poradni zdrowia psychicznego.

Kiedy udać się do psychologa, a kiedy iść do psychiatry?

Pierwszą zasadniczą różnicą pomiędzy zawodem tych dwóch specjalistów jest taka, że psychiatra zwykle nie prowadzi terapii. Lekarz psychiatra może świadczyć takie usługi, jeśli posiada uprawnienia terapeutyczne, czyli wykształcenie kierunkowe psychologa, obok medycznego.

Psycholog nie zleca leczenia farmakologicznego

To psycholog online decyduje, czy powinieneś wybrać się do psychiatry. Zwykle takie zalecenie otrzymują pacjenci, którzy muszą wdrożyć odpowiednie leczenie farmakologiczne, na przykład w przypadku depresji.

Jest to jedna z chorób, która może wymagać farmakologii zwłaszcza w ostrej fazie, gdzie pacjent nie może normalnie funkcjonować. Depresja stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta, dlatego jej leczenie jest wyjątkowo ważne.

Psycholog online wspiera podczas leczenia farmakologicznego

Psycholog online pomoże zabezpieczyć sprawy w codziennym życiu, doradzając, jak rozwiązać dany problem, a także jak poradzić sobie z emocjami. Ze wsparciem farmakologicznym można wejść spokojnie w psychoterapię i przepracować problemy.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Jakie radio?
Ja bardzo lubię słuchać radia RMF FM lub radia ESKA
kto jest fotografikiem?
Artysta fotografik zajmuje się robieniem zdjęć, przekazując innym swoją wizję świata bądź dokumentując zastaną rzeczywistość....
hollywoodzki uśmiech - czy to możli…
Hollywoodzki uśmiech to nic innego jak wcześniej wspomniany biały uśmiech, symetryczny i pozbawiony...
Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną
W przypadku kobiet mogą być to ciemne jeansy, koszula i marynarka lub kardigan/sweter...