Jussi Adler-Olsen: Wisząca dziewczyna – recenzja

15 października 2019, dodał: pinkmause

Jussi Adler-Olsen:

Wisząca dziewczyna – recenzja

 

Trzymająca w napięciu, z licznymi i nieoczekiwanymi zwrotami akcji i zaskakująca fabularnymi twistami powieść z gatunku dobrych, skandynawskich opowieści kryminalnych. Klasyka typowo nordycka, aczkolwiek grupa bohaterów stworzonych na potrzeby cyklu zaskakuje autorskim wyrafinowaniem i poczuciem humoru.

Śledztwo Departamentu Q prowadzi na daleki Bornholm. Samobójstwo zasłużonego policjanta i tragiczna, niewyjaśniona od lat śmierć młodej dziewczyny. Ośrodek, w którym aktywnie działają głosiciele kultu słońca i członkowie Akademii Absorpcji Natury. Seria kolejnych morderstw…

Dostajemy świeżą i wciągającą fabułę opowiadaną z różnych perspektyw, łączącą kryminalną intrygę, niekonwencjonalne działania, tajemnice z przeszłości, tajemne rytuały i nietuzinkowych bohaterów, którzy nieustannie potrafią zaskakiwać. Stylowo, mocno, niejednoznacznie.

Proza brutalna i wyrazista, oparta na niejednoznacznej fabule i rozbudowanych, wielowątkowych zagadkach. Autor zadziwia, stopniowo dawkuje napięcie i jednocześnie lubi wodzić czytelnika za nos. Tym samym książka wciąga, zaskakuje i zdecydowanie może się podobać.

Frapująca i intrygująca lektura. Śledztwo w iście skandynawskim stylu, drążące psychikę ludzką, powolne, drobiazgowe, rzetelne, niespieszne, ale wciągające już od pierwszej strony. Jeżeli dodamy specyficzny klimat i tajemnicę sprzed wielu lat, mamy dobrą kryminalną opowieść na kilka przyjemnych wieczorów.

Polecam.

Wydawnictwo Sonia Draga

Od Wydawcy:

W samym środku zasłużonej porannej drzemki w piwnicy komisariatu policji Carl Mørck, szef Departamentu Q, dostaje telefon od kolegi pracującego na wyspie Bornholm. Mørck nie jest zachwycony tym, że próbuje mu się wcisnąć nową sprawę, a kilka godzin później dowiaduje się czegoś, co sprawia, że także jego krnąbrna asystentka Rose wścieka się bardziej niż zazwyczaj.

Carl nie ma wyboru – pod jego wodzą Departament Q będzie musiał się zmierzyć z tragiczną, niemal nierozwiązywalną sprawą pewnej siedemnastolatki, którą znaleziono wiszącą na drzewie. Śledztwo zaprowadzi ich na daleki Bornholm, w sam środek kultu słońca. Carl, Assad, Rose i Gordon, nowy członek ekipy, będą próbowali udaremnić serię kolejnych morderstw oraz powstrzymać utalentowanego manipulatora, który nie pozwoli, by coś – lub ktoś – stanęło mu na drodze.

„Lektura obowiązkowa dla miłośników gatunku i fanów skandynawskich zagadek”. Booklist

„To nie książka dla ludzi o słabych sercach, a dla czytelników, którzy lubią czarny humor i błyskotliwych bohaterów; pokochacie Departament Q”. Suspense Magazine

Premiera: 15 maja 2019 r.

 

 

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Jak mieć więcej energii
Mojej mamie kupiłam suplement, dobrze działa na pamięć żeń szeń, który jest tam...
pcos
Ja też to mam, ale nie biorę nic, naprawdę musiałyby mieć poi kilka...
Poprawa kondycji na rowerze
Polecam fajną stronkę https://fundacjamorska.pl nt uprawiania sportu, treningów, suplementów diety i odżywek dla sportowców....
Kredyt na szybko
Ja już od dłuższego czasu zastanawiam się nad zaciągnięciem kredytu, bo mimo dobrej...