URODA I ZDROWIE

Jussi Adler-Olsen: Wisząca dziewczyna – recenzja

15 października 2019, dodał: pinkmause

Jussi Adler-Olsen:

Wisząca dziewczyna – recenzja

 

Trzymająca w napięciu, z licznymi i nieoczekiwanymi zwrotami akcji i zaskakująca fabularnymi twistami powieść z gatunku dobrych, skandynawskich opowieści kryminalnych. Klasyka typowo nordycka, aczkolwiek grupa bohaterów stworzonych na potrzeby cyklu zaskakuje autorskim wyrafinowaniem i poczuciem humoru.

Śledztwo Departamentu Q prowadzi na daleki Bornholm. Samobójstwo zasłużonego policjanta i tragiczna, niewyjaśniona od lat śmierć młodej dziewczyny. Ośrodek, w którym aktywnie działają głosiciele kultu słońca i członkowie Akademii Absorpcji Natury. Seria kolejnych morderstw…

Dostajemy świeżą i wciągającą fabułę opowiadaną z różnych perspektyw, łączącą kryminalną intrygę, niekonwencjonalne działania, tajemnice z przeszłości, tajemne rytuały i nietuzinkowych bohaterów, którzy nieustannie potrafią zaskakiwać. Stylowo, mocno, niejednoznacznie.

Proza brutalna i wyrazista, oparta na niejednoznacznej fabule i rozbudowanych, wielowątkowych zagadkach. Autor zadziwia, stopniowo dawkuje napięcie i jednocześnie lubi wodzić czytelnika za nos. Tym samym książka wciąga, zaskakuje i zdecydowanie może się podobać.

Frapująca i intrygująca lektura. Śledztwo w iście skandynawskim stylu, drążące psychikę ludzką, powolne, drobiazgowe, rzetelne, niespieszne, ale wciągające już od pierwszej strony. Jeżeli dodamy specyficzny klimat i tajemnicę sprzed wielu lat, mamy dobrą kryminalną opowieść na kilka przyjemnych wieczorów.

Polecam.

Wydawnictwo Sonia Draga

Od Wydawcy:

W samym środku zasłużonej porannej drzemki w piwnicy komisariatu policji Carl Mørck, szef Departamentu Q, dostaje telefon od kolegi pracującego na wyspie Bornholm. Mørck nie jest zachwycony tym, że próbuje mu się wcisnąć nową sprawę, a kilka godzin później dowiaduje się czegoś, co sprawia, że także jego krnąbrna asystentka Rose wścieka się bardziej niż zazwyczaj.

Carl nie ma wyboru – pod jego wodzą Departament Q będzie musiał się zmierzyć z tragiczną, niemal nierozwiązywalną sprawą pewnej siedemnastolatki, którą znaleziono wiszącą na drzewie. Śledztwo zaprowadzi ich na daleki Bornholm, w sam środek kultu słońca. Carl, Assad, Rose i Gordon, nowy członek ekipy, będą próbowali udaremnić serię kolejnych morderstw oraz powstrzymać utalentowanego manipulatora, który nie pozwoli, by coś – lub ktoś – stanęło mu na drodze.

„Lektura obowiązkowa dla miłośników gatunku i fanów skandynawskich zagadek”. Booklist

„To nie książka dla ludzi o słabych sercach, a dla czytelników, którzy lubią czarny humor i błyskotliwych bohaterów; pokochacie Departament Q”. Suspense Magazine

Premiera: 15 maja 2019 r.

 

 

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Podróż poślubna: egzotycznie, czy E…
Moja koleżanka zdecydowała się na podróż do Ameryki. A z porad dotyczących uzyskania wizy...
Co przygotować na imprezę
> Marylka20 napisał/a:> Zbliżają sie urodziny męża i chciałabym przygotować gościom coś specjalnego....
skórki wokół paznokci
ja to miałam mega problem z suchymi skórkami, Ale trafiłam na taką multiodżywczą...
Płaszcz na zimę do 800 zł?
> pelargonia napisał/a:> A kupujecie ubrania na zagranicznych stronach? Tam często można znaleźć...