URODA I ZDROWIE

Joel Shepherd: „Sasha” – recenzja

21 listopada 2013, dodał: Redakcja

„Sasha”: Joel Shepherd
Seria: Próba krwi i stali

„Czasami – Kessligh powtarzał to nie raz – musisz po prostu działać. Jeśli pragniesz, by każda twoja akcja była rozważna, głęboko przemyślana, nigdy niczego nie dokonasz”

sasha„Sahsa” to pierwsza część serii „Próba krwi i stali” autorstwa Joel Shepherd. Książka ze wszech miar znakomita, otwierająca nowy wymiar bohaterskich wyczynów księżniczki bez tytułu, żołnierza Goeren-yai, walecznej buntowniczki svaalverd. Powieść solidna, realna, mocna, zdecydowanie zasługująca na porównania do powieści George’a R.R. Martina. Mamy tu jednak zdecydowanie więcej swobodnej kreacji, literackiego kompromisu i fantastycznej lekkości przynależnej kobiecemu charakterowi. Swobodnie mogę powiedzieć, że następuje tu cudowne przełamanie stereotypu i swoistego męskiego uniwersum.

Myli się jednak ten, który uzna, że Sashandra to wyrosła pannica, aspirująca do miana bohatera, nico z przypadku czy zrządzenia losu. Dziewczyna, po śmierci brata Krystoffa, idąc w jego ślady i niejako zajmując jego miejsce, dobrowolnie zrzekła się tytułu, opuściła królewskie posiadłości, aby wieść życie przy boku swojego umana, w drewnianym domku w lesie na obrzeżach miasteczka Bearlyn. Nie jest to bynajmniej wiejska sielanka, a nieustanny trening, praca nad samym sobą, swoim ciałem, własnymi słabościami. Pokonywanie ograniczeń, bólu i zmęczenia wyznaczają jej codzienny rytuał, aż odkrywa w sobie siłę i moc, a nawet niezwykłe mistrzostwo posługiwania się mieczem. Nie jest jedynie świadoma, że jej z pozoru odosobnione życie, jest pilnie strzeżoną tajemnicą, a ona sama postrzegana jest jako dziedziczka Nasi-Kethu… Tymczasem dworskie intrygi wyrosłe z głęboko zakorzenionego podziału politycznego i religijnego, niesłuszne morderstwa na rzecz nowego ładu i porządku, przy niemal całkowitej bierności króla doprowadzają do buntu i samozwańczej akcji odwetowej w obronie starej wiary.

Fantastyczny świat, obraz malowany mocną kreską, silnymi akcentami krwi i walki to fenomen literackiej kreacji. Szczęk stali, przegrupowania formacji, rżenie koni, bitewne strategie opisane ze swoistą drobiazgowością, dbałością o najmniejsze detale wręcz przytłaczają, dają nam jednak ową mistrzowską wizję prawdziwie realną, soczyście głęboką. I chociaż ów nadmiar skrupulatności staje się miejscami wyznacznikiem, emblematem literackim powieści, jednocześnie budzi podziw i uznanie dla autora, mistrzowskiej wyobraźni i genialnego przedstawienia. Co więcej autor potrafił dodać do swojej opowieści pewną swoistą lekkość, a przeplatając ją z fundamentalnym realizmem stworzył konglomerat artystycznie doskonały, który potrafi zadowolić i oczarować nawet wybrednych czytelników. Sama będąc pożeraczem książek z satysfakcją podziwiam kunszt, styl i wyobraźnię, które pozwoliły na stworzenie majestatycznego arrasu, obrazu panoramicznego, wielopłaszczyznowego, rozpiętego w grubych ramach chłodnego autentyzmu, miejscami przeplatanego głęboką krwawą czerwienią i złotym pyłem magii Serrinów

Nie można również zapomnieć o kreacji bohaterów, których mamy tutaj wszelaką różnorodność, dzięki czemu świat przedstawiony staje się żywą galerią postaw, charakterów i myśli. Dołączając do tego temperament Sahy, która wcale nie jest dumną mistrzynią, posiadającą same zalety, a często krnąbrną, lekkomyślną i porywczą dziewczyną otrzymujemy arcyciekawą a miejscami nawet humorystyczną opowieść o ludziach, a nie sztywnych, płaskich marionetkach. Każdy z bohaterów jest charakterystycznie ciekawy, oryginalny i na swój sposób fascynujący. A nasze czytelnicze sympatie szybko przylegają do kilku wyróżniających się i zręcznie odmalowanych charakterów, które może jeszcze nie do końca poznajemy, ale przecież to dopiero początek opowieści…

Akcja mogłaby wydawać się prosta i liniowa, zmierzająca do określonego celu, gdyby nie fakt, że autor serwuje nam mnogość wątków tak liczną, że w pewnym momencie mamy perfekcyjnie splątaną sieć intryg, planów, strategii, w układzie przestrzennym, wielopłaszczyznowym i wielowymiarowym. Tym samym wydarzenia toczą się rytmem spokojnym, aczkolwiek dynamizmu i emocjonalności odebrać im nie można, a każda kolejna strona dostarcza nam nowe elementy do rozbudowanej układanki. Absolutnie nieszablonowej, a zdecydowanie spójnej i konkretnej. Czytelnik nie zostaje wrzucony w wir aspektów, dobiera je systematycznie w myśl kolejnych wydarzeń, budując świat w myśl założonej koncepcji i podążając za frapującymi wydarzeniami.

Książka zdecydowanie zasługuje na uwagę, z tym większą przyjemnością polecam ją czytelnikom ceniącym kunsztownie zbudowaną fabułę, głęboką i poważną, a zarazem przepełnioną ową czarowną mocą mistrzowskiej wyobraźni, profesjonalnego pióra i rozbudowanej wielowątkowości. Epickie, klimatyczne fantasy w kunsztownie stylowym wydaniu… Polecam.

Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu Jaguar za udostępnienie egzemplarza promocyjnego – Redakcja

logo-jaguarJoel Shepherd
Sasha
Seria: Próba krwi i stali
Tytuł oryginalny: A Trial of Blood and Steel. Sasha
Wydanie polskie: 5/2013
Liczba stron: 700
Oprawa: miękka
Wydanie: I
Cena z okładki: 43,90 zł
Wydawnictwo: Jaguar
http://wydawnictwo-jaguar.pl/

 

POLECANE NOWOŚCI WYDAWNICTWA JAGUAR:

okladkapetrodor okladka.grim okladkaklatwa

http://wydawnictwo-jaguar.pl/

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Odchudzanie przed świętami
Nadprogramowe kilogramy? Wydaje mi się, że na początku powinnaś sobie założyć co chcesz...
Motywacja, odchudzanie jak być fit?…
Odchudzanie nie jest prostą sprawą , ważne, żeby znaleźć sobie dobrą motywację. Jak...
Walka ze zbędnymi kilogramami po św…
Cześć, jakiś czas temu, ku zgrozie, zorientowałam się, że moja waga odbiega od przyjętych...
Sposób na to, jak schudnąć w 1,5 mi…
Zawsze byłam szczupła, nie miałam problemów z wagą. Ważyłam zawsze w granicach 49-52...