URODA I ZDROWIE

Jak zacząć nosić soczewki kontaktowe? 5 rzeczy, od których należy zacząć

25 marca 2021, dodał: Redakcja

Z różnego rodzaju wadami wzroku boryka się obecnie niemal połowa społeczeństwa, a ze względu na ogrom czasu spędzany przy komputerze statystyka ta stale rośnie. Niegdyś jedynym sposobem na codzienne funkcjonowanie wielu ludzi były okulary. Od wielu lat możliwe jest jednak alternatywne rozwiązanie, czyli soczewki kontaktowe, które cieszą się ogromną popularnością z uwagi na wyjątkową wygodę. Chcesz zamienić okulary i rozpocząć przygodę ze szkłami kontaktowymi, ale nie wiesz, od czego zacząć? Oto 5 rzeczy, które należy zrobić na starcie!

Przygodę z soczewkami kontaktowymi zacznij od konsultacji

Decyzja o odłożeniu okularów i zastąpienie ich szkłami kontaktowymi bezwzględnie wymaga wizyty u okulisty. Wada wzroku jest bowiem schorzeniem jak każde inne i wszelkie zmiany w sposobie korekcji muszą zostać poprzedzone odpowiednimi badaniami. Jest to niezwykle istotne, gdyż soczewki kontaktowe to specjalistyczny produkt, który musi być perfekcyjnie dopasowany do wady i oka danej osoby. Poszczególne produkty różnią się nie tylko mocą, ale także parametrami takimi jak stopień krzywizny, zawartość wody, czy też stopień przepuszczalności tlenu. Co więcej, nawet moc soczewek może nieznacznie różnić się od mocy szkieł w okularach korekcyjnych. Podczas wizyty u specjalisty wykonuje się badanie, mające na celu wykluczenie wszelkich przeciwwskazań oraz dopasowanie idealnych szkiełek. Oczy to jeden z najbardziej delikatnych narządów w całym organizmie i należy bardzo dbać o to, w jaki sposób się je traktuje. Nie warto więc w tej kwestii polegać na własnym przeczuciu, radach innych, czy też losowych informacji z internetu.

Soczewki miesięczne czy jednodniowe? Sprawdź możliwości

Okulary korekcyjne potrafią dać się we znaki, uniemożliwiając uprawianie niektórych sportów, spadając z nosa czy parując przy zmianie temperatur zimą. Możliwość odłożenia ich na półkę na rzecz soczewek kontaktowych dla wielu osób stało się znaczącą zmianą na lepsze w życiu. Możliwości, jakie dają soczewki kontaktowe bezpośrednio znalazło przełożenie na szybki rozwój rynku optycznego. Efektem jest cała masa produktów, w których początkowo można się zagubić, szukając idealnego rozwiązania dla siebie. Przed zakupem pierwszych szkieł kontaktowych warto zorientować się, jakie są opcje. A tych jest naprawdę sporo! Najpopularniejsze warianty to soczewki miesięczne, cenione ze względu na skuteczność i stosunkowo niską cenę, oraz soczewki jednodniowe, które uważane są za opcję najbardziej higieniczną. Oprócz nich wyróżniamy jednak szkła dwutygodniowe, kwartalne, roczne, całodobowe, a także twarde, miękkie, sferyczne i toryczne.

Naucz się zakładać soczewki kontaktowe krok po kroku

Jednym z najczęściej powtarzających się argumentów osób noszących okulary, jest strach przed zakładaniem soczewek kontaktowych. Nie ma się czego bać! Nawet kilkuletnie dziecko jest w stanie bez trudu opanować tę czynność. Na początek należy dokładnie umyć ręce i osuszyć je przy pomocy ręcznika papierowego. Następnie w zależności od tego, czy zakładamy soczewki miesięczne, czy jednodniowe, należy wyjąć szkiełko z pojemnika i ewentualnie oczyścić. Zawsze warto zaczynać od tego samego oka, aby nie dopuścić do pomyłki, zwłaszcza w przypadku wady wzroku o różnych mocach na każde z oczu. Następnie wystarczy umieścić soczewkę na opuszku palca wskazującego, drugą ręką przytrzymać powiekę i patrząc w górę lub przed siebie nałożyć soczewkę na powierzchnię oka. Potem wystarczy już tylko powtórzyć czynność z drugim okiem.

Pamiętaj o płynie do soczewek i odpowiedniej pielęgnacji

Odpowiednia pielęgnacja w przypadku szkieł kontaktowych jest absolutnie niezbędna. W przypadku soczewek jednodniowych należy przestrzegać czasu noszenia i pamiętać o tym, aby przed snem wyjąć i wyrzucić zużytą parę i pod żadnym pozorem nie próbować jej zakładać następnego dnia. Jeśli zaś zdecydujesz się na korzystanie z soczewek miesięcznych, kwartalnych, dobowych lub każdych innych, wymagających przechowywania w trakcie nocy, koniecznie zaopatrz się w pojemniczek i odpowiednio dopasowany płyn do soczewek. Również należy przestrzegać czasu noszenia danego modelu, przykładowo, jeśli jest to miesiąc, to liczony jest od momentu opakowania oryginalnego pudełeczka na soczewki kontaktowe.

Soczewki kontaktowe i niezbędne akcesoria znajdą Państwo pod adresem: https://e-soczewki.pl/

Zadbaj o niezbędne akcesoria do soczewek kontaktowych

Oprócz niezbędnych produktów, takich jak pudełko i płyn do soczewek kontaktowych, warto zaopatrzyć się też w niektóre gadżety, które ułatwiają życie w podróży i na co dzień. Wśród nich wymienić można w pierwszej kolejności krople nawilżające do oczu, gdyż część użytkowników cierpi na zespół suchego oka, który nasila się podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze, w pomieszczeniach klimatyzowanych lub sztucznie ogrzewanych. Oprócz tego przydać może się pęseta do soczewek, którą docenią z pewnością amatorzy biwaków i noclegów pod gołym niebem. Osoby, które często i chętnie wyjeżdżają, docenią także z pewnością kieszonkowe zestawy z lusterkiem, umożliwiające łatwą zmianę soczewek nawet w środkach transportu.

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Buty do biegania
Najlepiej nie kupować na aukcjach, bo można trafić na podróbki, które wytrzymają tydzień. Lepiej...
wegetarianizm
Brak mięsa = lepsze samopoczucie :)
Automaty do kawy
Można kupić zwykły automat i też się sprawdzi w niewielkiej firmie... Nie każdy pracownik...
Nazwisko dwuczłonowe
> coolinarna napisał/a: > Przypomina mi się takie nazwisko ze skeczu jakiegoś kabaretu: Smaruj-Rogala. Apetyczne...