URODA I ZDROWIE

Jak wybrać narty? 4 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

15 stycznia 2020, dodał: Redakcja

Można powiedzieć, że dobrze dopasowane narty i buty narciarskie to już połowa sukcesu, zarówno w przypadku nauki jazdy na nartach, jak i zjazdów bardziej doświadczonych narciarzy. Dobrze dobrane narty przyspieszają naukę i poprawiają komfort jazdy. Podczas gdy źle dobrane mogą nas zniechęcić do tego sportu lub nawet, w ekstremalnych przypadkach być powodem kontuzji. Dziś postaramy się pomóc Wam w dobraniu nart do wzrostu, wieku oraz poziomu zaawansowania.

Narty a wzrost – jak wybrać odpowiednią długość?

Generalna zasada doboru nart do wzrostu osoby dorosłej mówi o tym, żeby wybierać narty mniej więcej 15 do 20 cm mniejsze niż nasz wzrost. To czy trzymać się raczej dolnej czy górnej granicy tego przedziału zależy z kolei od doświadczenia na stoku oraz wagi i siły narciarza. Upraszczając, można powiedzieć, że osoby cięższe i takie, które potrafią już jeździć, wybierają narty nieco dłuższe. Natomiast narciarze lżejsi o mniejszym doświadczeniu wybierają raczej narty krótsze. Do wzrostu dopasowujemy nie tylko długość nart, ale także kije narciarskie. Jeśli zamawiamy je online, możemy skorzystać z tabel dopasowania ich długości do naszego wzrostu. Natomiast sposób na dopasowanie kijów narciarskich w sklepie stacjonarnym zdradził nam ekspert z DobraZima.plWystarczy oprzeć kij rączką o ziemie, a dłonią złapać kij zaraz pod talerzykiem. Jeżeli nasze przedramię i ramię utworzą w łokciu kąt 90 stopni, to kije są dobrze dobrane do wzrostu.

Jakie narty na początek?

Wspomnieliśmy już wcześniej, że osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami, powinny sięgać po raczej krótsze modele. Przyjęło się, że narty dla początkujących, postawione pionowo, powinny sięgać nam do brody. Jeśli wybieramy narty dla osoby o dużej wadze, może wybrać modele nieco dłuższe, na przykład takie sięgające do nosa. Jeśli chodzi o wpływ długości nart na jazdę to krótsza narta ułatwia skręty, natomiast dłuższa narta poprawia stabilność przy szybszej jeździe.

Jak wybrać dobre narty dla średniozaawansowanych?

Jak wybrać narty dla osoby średniozaawansowanej, która naukę ma już za sobą? W przypadku takich narciarzy kluczowe jest to, aby wybrane narty umożliwiały im dalszy rozwój i szlifowanie narciarskich umiejętności. Wiele takich osób sięga po sztywniejsze narty niż te odpowiednie dla początkujących. Musimy jednak uważać, żeby nie wybrać zbyt twardych nart. W takim przypadku nawet doświadczony narciarz może mieć problemu na stoku i nie będzie czerpał przyjemności z jazdy. Jeśli planujemy zakup twardszych nart, warto wcześniej wypożyczyć zbliżony model i przetestować go na stoku chociaż przez jeden dzień. W ten sposób łatwo sprawdzimy, czy tak zwany flex, czyli twardość nart jest dobrze dopasowany do naszej wagi, siły i poziomu umiejętności.

Jakie narty wybrać dla dziecka?

W nieco inny sposób dobiera się narty dla dziecka. Poza wzrostem musimy wziąć pod uwagę to czy dziecko będzie na nartach po raz pierwszy, czy też ma już kilka sezonów na stoku za pasem. Narty dla początkującego, małego dziecka mogą być stosunkowo krótkie i o mocnym taliowaniu. Pierwsze narty mogą sięgać nawet do pach malucha. Ważne też, żeby były lekkie i elastyczne. Takie narty potrafią wiele wybaczyć i niwelować część niedociągnięć początkującego narciarza. Jeśli wybieramy narty dla dziecka, które jeździ już od jakiegoś czasu i radzi sobie całkiem dobrze, możemy pokusić się odrobinę dłuższe narty. Narty dla takiego dziecka mogą sięgać do barków czy do brody. Z kolei wybierając narty dla nastolatka, kierujemy się takimi samymi zasadami jak przy wyborze nart dla osoby dorosłej. Jedynym wyjątkiem jest to, że rdzeń nart dla nastolatka powinien być wykonany z lekkich materiałów. Warto więc zwrócić uwagę, czy wybrane narty pochodzą z kolekcji dla juniorów. Częstym błędem przy wyborze nart dziecięcych jest kupowanie dłuższych modeli “na zapas”. Za długa narta może tylko zniechęcić dziecko do jazdy. Jeśli nie chcemy co sezon kupować nowych nart, możemy skorzystać z wypożyczalni sprzętu narciarskiego.

Mamy nadzieję, że udało nam się odpowiedzieć, chociaż na podstawowe pytania dotyczące tego jakie, narty wybrać i jak dopasować je do naszych potrzeb. Życzymy wielu udanych zjazdów i pięknej pogody na stoku.

 

 

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Koronawirus - porady, obalanie mitó…
Jeszcze powinni ukrócić przemieszczanie się między miastami, tylko w pilnych sprawach...
Niepewność :(
Gorzej jeśli trzeba ciągle spędzać z kimś czas, jak teraz na kwarantannie... To...
Jaki materiał jest najlepszy na das…
Może być plastikowa płyta w dobranym kolorze, estetyczna i wytrzymała.
Sklep CCC
Duże obniżki są teraz w e-sklepie, z racji zamknięcia sklepów stacjonarnych... Nawet -50% taniej.