URODA I ZDROWIE

Jak wybierać książki do nauki czytania?

17 września 2019, dodał: pinkmause

Dobrze dobrane książki do nauki czytania sprawią, że obowiązek stanie się przyjemnością. Twoje dziecko szybko nauczy się czytać, a sama nauka będzie zabawna i wesoła. Polecamy tytuły do nauki czytania Wydawnictwa AMEET z serii Disney Uczy. Przygoda z czytaniem, które wasze dzieci pokochają. Jak wybrać te, które sprawdzą się najlepiej? 

Czytać każdy musi się nauczyć poprzez ćwiczenia i systematyczność. Czytanie na początku nie jest ani proste, ani przyjemne, tylko męczące i frustrujące. Na to, jak szybko dziecko wyćwiczy tę umiejętność ogromny wpływ mają także rodzice. Jeśli będziemy zachęcać dziecko do codziennego czytania, rezultaty będą widoczne znacznie szybciej, niż wtedy gdy jedynie od czasu do czasu poćwiczymy zadaną czytankę. Co jednak robić jeśli dziecko nie chce czytać? Trzeba je skutecznie i umiejętnie zachęcić. Najlepiej poprzez zabawę i umiejętny dobór książeczek.

Książki dla dzieci do nauki czytania to nie tylko elementarz w niezliczonych wariacjach (chociaż pierwszy elementarz to absolutna podstawa). To również bawiące i uczące serie wydawnicze, takie jak Wydawnictwa AMEET Disney Uczy.Przygoda z czytaniem. Przyjemne książeczki i pierwsze opowiadania do nauki czytania krok po kroku nauczą dziecko rozszyfrować tekst i łapać czytelniczego bakcyla, a także czerpać przyjemność z obcowania z książeczkami. Pierwsze czytanki mogą i powinny być czytane z rodzicami od najwcześniejszych lat, bowiem nigdy nie jest zbyt wcześnie, by zakochać się w czytaniu. Nauka czytania to proces dość długotrwały. Jedni już od najmłodszych lat wprowadzają do świata swojego dziecka karty obrazkowe z zapisem słownym wyrazów, inni uczą dziecko liter, a później sylab. Metod nauki czytania jest naprawdę wiele. Nie złotej reguły mówiącej, która jest lepsza. Każde dziecko jest inne i od jego predyspozycji i upodobań zależy metoda nauki czytania, która sprawdzi się w jego przypadku najlepiej. Warto mieć w domu książeczki, które najlepiej pomogą naszemu dziecku w ćwiczeniu umiejętności czytania.

Warto wybierać w ofercie książeczek, które stopniują poziom trudności nauki czytania czyli oferują w pakietach różne stopnie trudności i różne tytuły. Książeczki Wydawnictwa AMEET skupią się na metodzie symultaniczno-sekwencyjnej (z naciskiem na sylaby). Wszystkie książeczki stworzone są z myślą o dzieciach potrzebujących motywacji, dużej czcionki, ciekawej przygody, ładnych ilustracji i wsparcia w nauce czytania.

Wydawnictwo AMEET wydało serię Disney Uczy. Przygoda z czytaniem składającą się aż z pięciu poziomów. Założenie jest takie, że zaczyanjąc od czytania globalnego (w wieku przedszkolnym), dziecko powoli przechodzi przez wszystkie stopnie wtajemniczenia czytleniczego, aż do czytania symultaniczno-sekwencyjnego (czyli szkolnego). Pomysł jest bardzo trafiony, bo czytanie globalne (oparte wyłącznie o zabawy z wyrazami i książkami) jest bardzo rozwijającą metodą, dzięki której dzieci łatwiej potem radzą sobie z tym szkolnym czytaniem.

Poziom 1. Będę czytać to pojedyncze zdania, czytanie globalne. Duże obrazki, proste zdania z wyszczególnionymi wyrazami. I ulubieni bohaterowie naszych dzieci. Druk jest duży, bardzo czytelny. Zdania w nich zapisane są krótkie, a wyrazy nieskomplikowane i dobrze znane dziecku. Tego typu pozycje zawierają również ćwiczenia głoskowania lub sylabizowania. Na tym etapie nauka jest przede wszystkim zabawą, do której zachęcają postacie ze świata Disneya. Ilustracje są duże, barwne i można angażować dzieci do wyszukiwania w nich przedmiotów lub osób na konkretną literę. Dzięki temu zabawa będzie jeszcze atrakcyjniejsza. W książce znajduje się też dyplom dla małego czytelnika oraz naklejki, którymi rodzic może nagrodzić postępy i zaangażowanie dziecka.

Poziom 2. Czytam z mamą i tatą to nadal przygoda z czytaniem globalnym, ale jest już nieco bardziej skomplikowane. Seria zaprasza do wspólnej lektury dzieci i rodziców. Tekst jest dłuższy, a dzieci odczytują pojedyncze wyrazy. W części publikacji tekst dwukolorowy, mający na celu ułatwienie dziecku dzielenie wyrazów na sylaby. Może to trochę dziwnie wyglądać, ale taki graficzny sposób przedstawienia podziału na sylaby jest bardzo czytelny dla dziecka i skuteczny. Fabuła jest prosta i zabawna, przez co książeczki czyta się wręcz błyskawicznie. Tekst jest także rymowany, a w momencie gdy rodzic czyta go głośno – dziecko może odczytywać pojedyncze wyrazy, które dla ułatwienia zostały powiązane z obrazkami je wskazującymi. Poprzez taki zabieg dziecko kojarzy znacznie lepiej układ liter w danym wyrazie.

Poziom 3. Sylaby i wyrazy. Dzieci, które nie przepadają za zabawami w czytanie globalne, a lubią litery, mogą zacząć od tego poziomu. W zestawach znajdują się 24 dwustronne karty oraz książeczki z naklejkami. Dzięki temu można poznać alfabet, zmiękczenia i dwuznaki, małe i wielkie litery oraz słowa. Solidnie wykonane, dwustronne, w wygodnym, podręcznym pudełku idealnie sprawdzą się już u najmłodszych przedszkolaków. Posłużą do zabawy, dzięki czemu dziecko pozna alfabet, słowa, zmiękczenia i dwuznaki, nauczy się także rozróżniać małe i wielkie litery. W dołączonej do zestawu książce rodzic znajdzie także dużo propozycji zabaw edukacyjnych z wykorzystaniem kart i naklejek, które dodatkowo zachęcą małego czytelnika do ćwiczeń, a także pomogą utrwalić zdobytą wiedzę. Karty można wykorzystywać na wiele sposobów.

Poziom 4. Czytam samodzielnie zachęca do czytania sylabowego. Wyrazy podzielone na sylaby oznaczone są czarnym i czerwonym kolorem. Teksty są bardzo różne, od wierszowanych do zwykłych czytanek. Te książeczki sprawdzą się idealnie u dzieci, które opanowały już dobrze znajomość liter i potrafią je sprawnie składać w wyrazy. Dużą atrakcją dla najmłodszych jest różnorodność tekstów, gdyż znajdziemy tu różnorodne gatunki literackie: wiersze, wyliczanki, opowiadania,czy dialogi, dzięki którym dzieci mają możliwość oswojenia się z ich formami. Oczywiście jak każdy tytuł także i ten zawiera dyplom oraz naklejki dla uprzyjemnienia nauki poprzez zabawę.

Poziom 5. Czytam płynnie to już wstęp do czytania analityczno-synetetycznego, choć wyrazy w zdaniach są nadal oznaczone dwoma kolorami. Historie są zabawne, radosne, dowcipne, czasem pisane wierszem. Ilustracje pomagają w czytaniu. Książki są tak opracowane, że dziecko czyta je bardzo łatwo i szybko. Uczy się przy tym czytania szybkiego i ze zrozumieniem. A przy tym robi to z radością, co motywuje je do czytania. Opowiadania są bardzo ciekawe i wytrawny czytelnik bez problemu poradzi sobie z samodzielną lekturą. Każdy tytuł zawiera pytania odnoszące się do tekstu, dzięki czemu dziecko może ćwiczyć koncentrację i uwagę. Oczywiście znajdziemy tu także dyplomy i naklejki.

Uzupełnieniem programu nauki czytania będzie Elementarz. Przygodę z nim mogą rozpocząć zarówno te dzieci które odkrywają dopiero litery, jak i te które chcą szlifować swoją samodzielną, czytelniczą drogę. Znajdziemy w nim naukę liter, uzupełnioną o obrazki i rysunki pomagające zapamiętać alfabet. Wyrazy podzielone są na głoski i sylaby, a teksty mają ciekawe treści i różne stopnie trudności. Oczywiście nie zabrakło tu ulubionych postaci Disneya – każde dziecko z pewnością znajdzie swojego faworyta.

Przy wyborze pierwszych książeczek do nauki czytania liczy się oczywiście także estetyka takich książek: ich okładki, ilustracje, kolory i całokształt szaty graficznej. Równie istotne są kwestie merytoryczne takie, jak: rodzaj czcionki i jej rozmiar, czytelność tekstu, jego ilość, forma i wyrazy w nim użyte. Nie można też zapominać o tym, że książki te mają bawić, dawać radość i po prostu cieszyć dziecko. Nauka poprzez zabawę daje najlepsze efekty i nie trzeba do niej specjalnie zachęcać dziecka, bo samo chętnie podejmuje takie aktywności i zabawy. Książeczki Wydawnictwa AMEET z serii Disney Uczy. Przygoda z czytaniem spełniają wszystkie oczekiwania dzieci i rodziców. Program ten rekomendowany jest do pracy rodzica z dzieckiem, jak również może być wykorzystywany w przedszkolach i szkołach jako pomoc w nauce poznawania liter i czytania.

Należy pamiętać, że nauka czytania nie należy do prostych i trzeba podejść do dziecka z cierpliwością i wyrozumiałością. Książeczki do czytania warto dobierać do wieku dziecka oraz tak, by były dla malucha interesujące. Kolory, obrazki, kontrast i duże litery to kwestie, na które warto zwrócić uwagę. Nauka czytania to bardzo waży etap w rozwoju i edukacji dziecka. Znajomość wyrazów, sylab i liter na wczesnym etapie życia ułatwia komunikację i poszerza perspektywę dziecka, co korzystnie wpływa na jego dalszy rozwój. Warto sięgać po książeczki dla maluchów i dla kilkulatków oraz po różnego typu plansze, karty i akcesoria edukacyjne Wydawnictwa AMEET które pomogą dziecku rozwinąć umiejętności czytania, pisania i wysławiania się. Dziecko, które zaczyna czytać samodzielnie, powinno mieć możliwość wyboru interesujących go książek. Niczego nie możemy mu narzucać, bo w ten sposób możemy je do czytania jedynie zrazić. AMEET to jednak książki, w których można się zakochać.

Twoje dziecko właśnie rozpoczyna naukę czytania? Koniecznie podaruj mu książeczki z serii Disney Uczy. Przygoda z czytaniem!

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0
loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Badania wzroku dzieci
Fundacja ZobaczyćJutro prowadzi kampanię na rzecz wdrożenia programu przesiewowych badań wzroku dzieci na terenie...
Ile herbaty dziennie można wypić?
Zielona herbata i czerwona są uznawane za bardzo zdrowe. Podobno zielona to najzdrowszy...
Łysienie u kobiet - fakty i mity
Najpierw warto zastanowić się, jaka może być przyczyna wypadania włosów, a później można probować...
Fitness w domu
Na youtube są fajne filmiki jak ćwiczyć w domu, polecam