Jak uniknąć przegrzania podczas biegania w zimie?

13 lutego 2024, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zimą bardzo łatwo o przegrzanie organizmu, zwłaszcza w czasie treningu. Winnym jest nieodpowiedni ubiór – źle dobrana odzież nie pozwala odprowadzać nadmiaru potu, co stanowi spore zagrożenie dla naszego zdrowia. Wystarczy bowiem lekki wiatr, a już kolejnego dnia pojawiają się katar, kaszel i gorsze samopoczucie. Jak się ubierać, biegając zimą na świeżym powietrzu, aby uniknąć przegrzania?

bieganie zimą

Za dużo warstw i nieodpowiednie materiały – główni winowajcy przegrzania

Podstawowa zasada ubioru zimowego mówi, że powinniśmy zakładać na siebie kilka warstw, na tak zwaną cebulkę. Niemniej jednak okazuje się, że w polskich warunkach pogodowych wystarczające będą wyłącznie trzy warstwy, i to z kurtką włącznie. Natomiast w przypadku, gdy mamy na sobie kolejnych pięć czy więcej warstw, z pewnością w którymś momencie zrobi nam się za ciepło. Przegrzaniu mogą być też winne nieodpowiednie materiały, które nie zapewniają swobodnej wymiany powietrza. Gromadzący się pod ubraniem pot sprawia, że nie czujemy się komfortowo. Ponadto istnieje duże ryzyko zachorowania – wystarczy lekki powiew wiatru, aby następnego dnia obudzić się z katarem czy kaszlem.

Jak ubierać się na trening zimą?

Jeśli chcemy uniknąć przegrzania w czasie treningu, powinniśmy wybrać dla siebie odpowiedni strój. Jak wspomniano wyżej, optymalnie mamy na sobie trzy kolejne warstwy, zaczynając od bielizny, przez odzież właściwą, na odzieży wierzchniej kończąc. Schemat ubioru zimowego nie jest więc szczególnie skomplikowany, jednak pamiętajmy, aby wybierać produkty najwyższej jakości, dostosowane do potrzeb osób trenujących w plenerze. Warto sprawdzić ofertę sklepu internetowego Nessi Sportswear, chcąc wyglądać i czuć się dobrze. Wybierzmy bieliznę termoaktywną, która zapewnia właściwą wentylację. Odzież właściwa to tak naprawdę koszulka z długim rękawem oraz legginsy. Mężczyźni mogą natomiast postawić na wygodne spodnie. Jako odzież wierzchnią wybieramy kurtkę sportową – puchówki i innego rodzaju „zwykłe” kurtki zostawiamy w szafie na inną okazję. Warto zaopatrzyć się również w skarpety za kostkę z dodatkiem wełny merynos. Na głowę zakładamy czapkę, na ręce – rękawiczki. Nie zapominajmy o szaliku w formie golfu albo komina.

strój zimowy

Jakie błędy najczęściej popełniają osoby trenujące zimą?

Trening na świeżym powietrzu to świetna alternatywa dla siłowni czy klubów fitness, które zimą przeżywają istne oblężenie. Niemniej jednak wystarczy kilka podstawowych błędów, aby doprowadzić do zgubnego przegrzania organizmu. Oto najczęściej popełniane potknięcia przez osoby początkujące:

  • wybór dodatków – dla czapek czy szalików wykonanych z grubych materiałów o wiele lepszą alternatywę stanowią produkty marki Issen;
  • zakładanie zbyt wielu warstw – nawet przy większych mrozach wystarczające będą trzy podstawowe warstwy, natomiast większa liczba dedykowana jest osobom trenującym w skrajnych, na przykład górskich warunkach;
  • wybór zwykłej odzieży – do biegania potrzebna jest odzież termoaktywna, ułatwiająca swobodną wymianę powietrza;
  • zdejmowanie kolejnych warstw w czasie treningu – jeśli ubierzemy się zbyt grubo, szybko zrobi nam się za gorąco, jednak zdejmowanie warstw odzieży może doprowadzić na przewiania.

Kluczem do sukcesu jest więc ścisłe przestrzeganie zasad prawidłowego ubioru, dzięki którym unikniemy przegrzania w czasie zimowego treningu biegowego.

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz