URODA I ZDROWIE

Jak spać zdrowo – poradnik

13 lutego 2019, dodał: Redakcja

Problemy ze snem pojawiają się u coraz większej grupy osób. Ze względu na to, że sen jest procesem, w którym ludzki organizm się regeneruje, nie można go zaniedbywać. Specjaliści są zdania, że optymalna ilość snu, to od ośmiu do dziewięciu godzin snu w ciągu doby. Okazuje się, jednak, że duży wpływ na to, czy czujemy się wyspani i wypoczęciu po nocy, zależy od tego, jak spaliśmy. Jeśli nie przygotujemy sobie dobrych warunków do snu, to po przebudzeniu będziemy się czuć zmęczeni, obolali i rozdrażnieni. Nikt nie chce mieć takiego początku dnia, dlatego warto się przekonać, jak spać zdrowo.

(Recenzja ciekawego produktu – https://nasen.info.pl/to-pomoze-ci-zasnac-ranking-tabletek-na-sen-bez-recepty/)

Codziennie kładź się o tej samej porze do łóżka

Na początek zadbaj o prawidłowy rytm dobowy. Organizm człowieka lubi regularność, tak, więc jeśli codziennie będziesz kłaść się spać o tej samej porze, to łatwiej będzie ci zasnąć, ponieważ organizm z łatwością zrozumie, że owa godzina jest porą na odpoczynek. Po pewnym czasie, nawet jeśli nie położysz się o wyznaczonej godzinie do łóżka, sam poczujesz się senny i zmęczony. Jeśli jednak codziennie kładziesz się o innej porze, to organizm nie będzie wiedział, kiedy jest czas na sen i znacznie trudniej będzie ci zasnąć, przez co przed zaśnięciem jeszcze kilka godzin będziesz miotać się po łóżku, próbując zasnąć.

Zadbaj o ciemność

W wielu sypialniach nawet w nocy świecą się lampki. Takie rozwiązanie nie jest najlepsze dla naszego snu. Organizm nawet w fazie odpoczynku jest bardzo wrażliwy i nawet małe migające czerwone światełko od telewizora, czy telefonu może nas przebudzić. Dlatego, zanim położysz się do łóżka, zadbaj o to, by wszystkie światła, nawet te najmniejsze były zgaszone. Dodatkowo zasłoń okna, ponieważ światło latarni, czy jadącego samochodu również mogą cię przebudzić. Ciemność sprawi, że sen będzie mocniejszy, a dzięki temu po przebudzeniu będziesz czuć się znacznie bardziej wypoczęty i wyspany.

Pamiętaj o skończeniu wszystkiego, co masz do zrobienia

Jeśli wieczorem masz zrobić kanapki dla dzieci do szkoły, to zrób to przed snem. Naszykuj się do pracy i kilka razy sprawdź, czy na pewno zrobiłeś wszystko, co miałeś do zrobienia. Koniecznie zastanawiaj się nad tym, zanim położysz się do łóżka, by przed snem mieć wszystko wyjaśnione. Nie myśl o tym, co masz do zrobienia po położeniu się do łóżka, ponieważ to sprawi, że zaczniesz się stresować, a to pobudzi organizm i utrudni zaśnięcie. Niech twoim rytuałem przed snem będzie robienie listy rzeczy zrobionych i przeanalizuj, czy na pewno znajduje się na niej wszystko, co powinno.

Pij wodę przed snem

Najlepiej, jeśli przy łóżku, na stoliku nocnym zawsze będziesz mieć szklankę lub małą butelkę z wodą mineralną. Człowiek spragniony nie może zasnąć lub często budzi się w czasie snu. Tak więc przed położeniem się do łóżka napij się wody, a także miej ją zawsze przy sobie. Wiele osób budzi się spragnionych, a jeśli nie mają wody przy sobie, to zmuszeni są do pójścia do kuchni i napicia się czegoś. To sprawia, że stajemy się rozbudzeni i po powrocie do łóżka nie będzie nam łatwo zasnąć. A jeśli kubek z wodą będzie pod ręką, to po przebudzeniu nawet nie zauważymy, kiedy zasnęliśmy.

Zadbaj o wygodne łóżko

To na czym śpimy, ma ogromny wpływ na to, jak śpimy i jak czujemy się, kiedy się budzimy. Niestety nie zawsze śpimy na wygodnym łóżku, a to sprawa, że każdy ruch podczas snu może nas przebudzić. Taki sen nie jest zdrowy i zaburza pracę całego organizmu. Każdy człowiek ma inne upodobania. Jednym śpi się wygodnie na twardym łóżku, innym na miękkim materacu. Tak, więc jeśli codziennie czujesz się niewyspana, to może czas zmienić materac? Warto również zmienić poduszkę, ponieważ to, w jaki sposób ułożona jest nasza głowa podczas snu, ma bardzo duży wpływ na jego jakość.

Śpij przy uchylonym oknie

Warto przed położeniem się do łóżka uchylić lekko okno. Dzięki temu do pomieszczenia będzie wpływać świeże powietrze, a organizm podczas snu będzie dotleniony. Przy takich warunkach sen jest lepszy i mocniejszy. Nie ważne. Czy jest to zima, czy lato, możesz pozwolić sobie na taki rytuał. Pamiętaj jednak, by okno nie było otwarte zbyt szeroko, ponieważ w nocy może zrobić się chłodniej, a zmiana temperatury może cię przebudzić. Dodatkowo przez otwarte okno słychać jadące samochody, czy spacerujących ludzi. Takie warunki nie są już sprzyjające dla zdrowego snu. Jeśli obawiasz się, że w nocy masz otwarte okno, to doskonałym sposobem na poprawienie jakości snu, jest otworzenie okna na pół godziny, kiedy ty jeszcze nie śpisz. W ten sposób w sypialni zrobi się nieco chłodniej, a powietrze będzie świeże. Dzięki temu łatwiej będzie ci zasnąć.

Przejdź się na spacer przed snem

Warto również przed położeniem się spać, wyjść na zewnątrz i przejść się na spacer. Pamiętaj jednak, by chodzić powoli, by organizm nie został nadmiernie pobudzony. Niech taki spacer trwa piętnaście minut. Po takiej dawce aktywności fizycznej i świeżym powietrzu po powrocie do domu i położeniu się do łóżka zaśniesz bardzo szybko.

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

skórki wokół paznokci
ja to miałam mega problem z suchymi skórkami, Ale trafiłam na taką multiodżywczą...
Płaszcz na zimę do 800 zł?
> pelargonia napisał/a:> A kupujecie ubrania na zagranicznych stronach? Tam często można znaleźć...
Koszulka granatowa
Hejka znalazłam ostatnio taką bluzkę na stronie Cross Jeansu.Co o nim sądzicie? Mi bardzo się...
Rockowy styl - lubicie?
Szczerze nie przepadam za rockowym stylem. Wolę ubierać normalne jeansy np. Tanya, mające...