URODA I ZDROWIE

Jak rozpoznać, że jestem w ciąży – lista objawów!

6 października 2019, dodał: pinkmause

Bardzo często kobiety, które starają się o dziecko zadają sobie pytanie, jak rozpoznać, że są w ciąży, jakie są pierwsze objawy i czy to już? Bardzo często kobieta zauważa tzw. pierwsze objawy ciąży, jednak najczęściej takie symptomy są fałszywym alarmem. Większość objawów ciąży można bowiem zaobserwować dopiero po kilku tygodniach. Sugerowanie się objawami, które zostały zaobserwowane w pierwszych dniach od domniemanego zapłodnienia, jest jedynie niepotrzebnym podsycaniem emocji.

Objawy w ciąży można podzielić na trzy ważne grupy: objawy ciąży odczuwalne przez kobietę tzw. subiektywne, obiektywne (prawdopodobne) i pewne.

Objawy subiektywne:

1) Zatrzymanie krwawienia miesiączkowego (jest to bardziej prawdopodobne u kobiet, które wcześniej miesiączkowały regularnie) nie jest to jednak do końca wyznacznikiem bycia w ciąży, ponieważ niektóre kobiety mogą miesiączkować w ciąży jeszcze przez trzy, cztery miesiące.
2) Nudności (występują głównie rano, ale nie jest to regułą i zaczynają się od 6 tygodnia ciąży).
3) Wymioty (występują głównie rana, ale nie jest to regułą i zaczynają się od 6 tygodnia ciąży).
4) Ślinotok i zgaga.
5) Częstsze oddawanie niż do tej pory moczu,
6) Zawroty głowy czasami połączone z omdleniami.
7) Zmiany samopoczucia (zmęczenie, które występuje w formie nasilonej i bardziej odczuwalnej niż wcześniej), chęć nieustannego spania .
8) Wahania nastrojów (jest to niezależne od nas, raz kobieta jest radosna, a za chwilę denerwuje się z byle powodu).
9) Od 6 tygodnia może wystąpić bolesność piersi, stają się one również bardziej wrażliwe niż zwykle.
10) Kobiety, które piją kawę w dużych ilościach i/ lub palą papierosy mogą w ciąży odczuwać niechęć do tych używek.
Symptomem, który najczęściej powoduje niepokój jest zatrzymanie krwawienia miesiączkowego. Jest to niepokojący objaw szczególnie u kobiet z regularnymi dotąd cyklami. Jednak należy pamiętać, że spóźniająca się miesiączka nie jest wystarczającym powodem, aby sadzić, iż doszło do zapłodnienia. Miesiączka może się spóźniać z wielu powodów: stres, alkohol, leki, przeziębienie, zmiana klimatu, nieregularny tryb życia, brak snu, długa mecząca podróż. Jeden, dwa cykle w roku mogą się zdarzyć bezowulacyjne i nie dojdzie do krwawienia. To jeszcze nie jest powód do niepokoju. Z wiekiem takich pustych cykli jest coraz więcej. Należy również pamiętać, że kobieta może być w ciąży a krwawienia mogą występować. Zdarza się nawet, ze około 11-12 dnia od zapłodnienia dochodzi do drobnego krwawienia z dróg rodnych (sugerującego krwawienie miesiączkowe), które może być mylące dla określenia terminu porodu. Niektóre kobiety miewają po zapłodnieniu trzy, nawet cztery krwawienia w terminach przypadających na okres menstruacji. Do częstych objawów odczuwanych przez kobiety należą również: nudności, wymioty, ślinotok i zgaga. Występują głównie rano, choć czasami dokuczają przez cały dzień. Nudności i wymioty występują od 6-8 tygodnia i zazwyczaj trwają do 12-14 tygodnia ciąży. Wymioty i nudności nie są symptomami ciąży w pierwszych dniach po zapłodnieniu, a występują dopiero po 6 tygodniu. Najbardziej narażone są na nie kobiety, które spodziewają się dziecka po raz pierwszy, te u których rozwija się ciąża mnoga oraz kobiety bardzo wyczulone na zapachy. Mogą się również pojawić wzdęcia brzucha oraz nadmierna męczliwość i senność, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Może pojawić się także zgaga – spowodowana cofaniem się treści żołądkowej, a czasem także dwunastniczej, do przełyku. Inne objawy subiektywne to: zmiany samopoczucia; przede wszystkim: zmęczenie, drażliwość, nadpobudliwość, bolesność gruczołów piersiowych występujące od 6 tygodnia ciąży. U niektórych kobiet w pierwszych tygodniach ciąży pojawiają się przebarwienia skórne – na wargach sromowych, brodawkach, linii biegnącej od pępka do spojenia łonowego, mogą pojawić się także przebarwienia na twarzy.

Objawy obiektywne (prawdopodobne):

1) Podwyższona temperatura ciała powyżej 37 °C.
2) Zmiany, które zachodzą w piersiach kobiety – piersi mogą być powiększone, obrzmiałe, napięte, mogą być też widoczne pod skórą żyły, a brodawki mogą być przebarwione.
3) Pojawiają się również przebarwienia i rozstępy np. przebarwienie linii biegnącej od pępka do spojenia łonowego.
4) Zmiany narządów płciowych.
Objawy, które są bardziej prawdopodobne to przede wszystkim podwyższona podstawowa temperatura ciała (ponad 37°C), utrzymująca się przez minimum 2-3 tygodnie po owulacji. Jest to związane z tym, iż zwiększa się ilość progesteronu odpowiedzialnego za podtrzymanie ciąży w pierwszych tygodniach. Potem tę funkcję przejmuje łożysko. Do innych prawdopodobnych objawów ciąży należą zmiany w gruczołach piersiowych – powiększenie, obrzmienie, wzrost napięcia, poszerzenie naczyń żylnych widocznych pod skórą, przebarwienie brodawek i obwódek piersiowych. Około ósmego tygodnia piersi stają się bardziej wrażliwe, bolesne, staję się także pełniejsze, a dookoła brodawek powstają niewielkie guzki, które są ujściami gruczołów łojowych. Pojawiają się również nowe rozstępy skórne – najwyraźniejsze umiejscowione na brzuchu, na bocznych powierzchniach pośladków i zewnętrznych powierzchniach ud. Charakterystyczne są zmiany w narządach płciowych, które stwierdza lekarz w trakcie badania ginekologicznego. Na początku ciąży zmieniają się też narządy płciowe, stają się sine i „rozpulchnione”. W ósmym tygodniu ciąży macica jest już powiększona mniej więcej do rozmiaru pomarańczy. Dziecko ma ok. 4,5 cm.

Objawy pewne:

1) Badanie USG – już od około 5 tygodnia możemy potwierdzić u lekarza, że jesteśmy w ciąży.
2) Laboratoryjny test krwi wykrywa hormon hCG z surowicy krwi może wykryć ciążę już w tydzień po zapłodnieniu właściwie ze 100% dokładnością.
3) Laboratoryjny test moczu wykrywa hormon hCG w moczu z dokładnością bliską 100% już w okresie 7-10 dni po zapłodnieniu. Wykonuje się go w gabinecie lekarskim, nie jest on jednak zbyt popularny, gdyż kobiety wolą wykonać test w domu.
4) Od około 20 tygodnia (w kolejnych ciążach mogą wystąpić wcześniej) ruchy płodu wyczuwalne poprzez powłoki brzuszne.
5) W 10-20 tygodniu można usłyszeć czynność serca płodu.
Należy zdawać sobie sprawę, że w pierwszych dniach ciąży kobieta bez wizyty u lekarza nigdy nie może być pewna czy jest w ciąży. Ważną i pomocną rolę spełnia tutaj test ciążowy. Nie dają one 100% pewności, jednak ich skuteczność jest bardzo wysoka. Należy stosować je w zgodzie z instrukcją i w określonym czasie od owulacji. Najwcześniejsze wykrywają ciążę już po około tygodniu od zapłodnienia. Aby uzyskać pewność, warto jednak poczekać na termin spodziewanej miesiączki, czyli właściwą dla każdej kobiety liczbę dni po owulacji. Jeśli kobieta chce mieć pewność 100% musi udać się do lekarza ginekologa. Lekarz analizując zmiany w narządach rodnych i odpowiednich badaniach stwierdzi lub wykluczy ciążę. Niestety za pomocą ultrasonografii (USG) potwierdzić pewnie ciążę można dopiero w 5 tygodniu. Istnieje możliwość wysłuchania rytmu serca dziecka najczęściej za pomocą ultradźwiękowego dekodera. Matka może sama pewnie zaobserwować objawy ciąży (ruchy dziecka) dopiero od około 20 tygodniach. Niektóre źródła mówią o 16 tygodniu, ale to raczej w kolejnej, a nie pierwszej ciąży.
 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Orzeczenie o niepełnosprawności
Coraz trudniej uzyskać takie orzeczenie, bo państwo nie chce utrzymywać tylu rencistów.l
zabieg wyszczuplający
Nie polecam, bo i tak kilogramy wrócą jak nie będziesz ćwiczyć i trzymać...
Grudziądz
A ja chętnie popiszę w ten czas epidemii, może jest ktoś zainteresowany?
Jak wybrac dobrą lustrzankę cyfrową…
Dobra lustrzanka to koszt ok. 1600-2000 zł, więc gdybym nie miała innych wydatków...