URODA I ZDROWIE

Jak przeżyć kwarantannę w domu? Gry edukacyjne Alexander

23 marca 2020, dodał: pinkmause

Nie macie pomysłu, co robić z dziećmi w czasie kwarantanny? Mamy dla was kilka fantastycznych podpowiedzi. Z grami edukacyjnymi i rodzinnymi Alexander każda rodzina znajdzie coś dla siebie na każdy dzień.

 

rodzina

W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem SARS-Cov-2 przedszkola i szkoły zostały zamknięte, dzieci nie mogą wychodzić na podwórko, by pobawić się z rówieśnikami, wyjście na lody z rodzicami lub do kina również nie wchodzi w grę. Hasło „Zostań w domu” stało się smutną, aczkolwiek bardzo ważną koniecznością. Warto sprawdzić pomysły wspólnych zabaw edukacyjnych, gier kreatywnych i rodzinnych.

Kolejne wolne od typowych zajęć szkolnych tygodnie w domu to świetna okazja dla dzieci do indywidualnej nauki, trenowania i doskonalenia szkolnych umiejętności, czy ewentualnego nadrobienia braków lub zaległości. Gry edukacyjne to jedno z najbardziej intelektualnie stymulujących zajęć. Gry edukacyjne to nie tylko rozrywka, dzięki której można oderwać się od codzienności, ale również swoista „siłownia” dla mózgu. Gry planszowe pełnią też istotną rolę w zacieśnianiu relacji rodzinnych, dzięki nim nie tylko dzieci doskonale spędzają wolny czas. Gry Alexander to fantastyczny pomysł na spędzenie z dziećmi kwarantanny, a jednocześnie na naukę poprzez zabawę.

Dzieci podczas gry, oprócz tego, że świetnie się bawią, dodatkowo nabywają nowych umiejętności. Trenują liczenie, logiczne myślenie czy samodzielne rozwiązywanie problemów. Gry edukacyjne Alexander z serii Mądra Sowa wspomagają inteligencję, rozwój umysłowy i poznawczy w różnych dziedzinach wiedzy, wpływają na szybkość myślenia, zdolności taktyczne i kreatywność.

Możemy dzieciom zaproponować gry Mądra Sowa od producenta Alexander z obszaru doskonalenia nauczania początkowego oraz języka polskiego, np.:

1) Sowa Mądra Głowa. Samogłoski i Spółgłoski – gra edukacyjna Alexander w dwóch wariantach. W pierwszym wariancie każdy z graczy stara się ułożyć z wylosowanych liter wyraz, który będzie zawierał tyle samogłosek ile wskaże wcześniej rzut kostką. Wygra ten kto będzie układał wyrazy najszybciej i najczęściej.  W drugim wariancie gracze tworzą nowe wyrazy poprzez dokładanie wylosowanych liter do wyrazu utworzonego na stole. Gra jest bardzo emocjonująca, zmusza do myślenia, uczy poprawnej pisowni i wzbogaca słownictwo.

2) Sowa Mądra Głowa. Poznajemy Litery – gra i zabawka edukacyjna dla dzieci poznających litery. Z puzzli leżących na stole należy odnaleźć jak najwięcej pasujących do siebie par, z których jeden element przedstawia obrazek, a drugi pierwszą literę nazwy obrazka. Po połączeniu właściwych elementów gracz czyta literę i wymawia nazwę obrazka. Wygrywa ten, kto ułoży najwięcej puzzli i prawidłowo wymówi znajdujące się na nich litery.

gra1

3) Sowa Mądra Głowa. Rzeczownik – gra edukacyjna od producenta Alexander przybliżająca dziecku znaczenie i zastosowanie rzeczownika w tworzeniu wypowiedzi. Dzięki zabawie przyswojenie podstawowych reguł gramatyki związanych z tą częścią mowy staje się łatwe i przyjemne. Doskonała pomoc dydaktyczna.

4) Sowa Mądra Głowa. Czytamy Wyrazy – gra producenta Alexander w której dzieci maja za zadanie odnaleźć jak najwięcej pasujących do siebie par puzzli, z których jeden przedstawia obrazek, a drugi jego nazwę. Po połączeniu właściwych elementów gracz czyta nazwę obrazka. Wygrywa ten, kto ułoży najwięcej puzzli i prawidłowo wymówi znajdujące sie na nich wyrazy.

5) Sowa Mądra Głowa. Alfabet – zestaw 11 gier i zabaw mających na celu zaznajomienie dzieci z alfabetem poprzez zabawę. Pudełko zawiera 29 kompletów puzzli, składających się z obrazu graficznego poszczególnych liter (pisanego i drukowanego), ilustracji której nazwa zaczyna się na wskazaną literę, zapisu nazwy obiektu znajdującego się na ilustracji. Gry są tak zróżnicowane, że dziecko kolejno doskonali swoje umiejętności.  Do poważniejszych rozgrywek, służy plansza i pionek zawarte w zestawie. Dzieci mogą bawić się indywidualnie lub w większym gronie. Dołączona tablica do pisania i zmazywania literek pozwala na ćwiczenie i utrwalanie pisowni oraz doskonalenie sprawności manualnej. Za zwycięstwo w grze otrzymuje się medal „Mistrz alfabetu”.

gra2

6) Sowa Mądra Głowa. Literki. Pisanie Zmazywanie – jedną z podstawowych umiejętności zdobywanych przez najmłodszych jest swobodne zapisywanie znaków. Zanim osiągną w tym mistrzostwo potrzebują wielu godzin intensywnych ćwiczeń. Kolejne nieudane próby bywają frustrujące dla malca. Dzięki specjalnym tabliczkom oraz sucho ścieralnemu mazakowi z gąbeczką jest to już przeszłością. Dziecko może powtarzać zapisywanie literki nieskończoną liczbę razy, następnie wymazywać ją i powtarzać całą zabawę od nowa.

7) Sowa Mądra Głowa. Wyrazy i Zdania – w pudełku z grą od producenta Alexander znajdują się 4 plansze przedstawiające różne scenki tematyczne. Dzieci podczas zabawy wyciągają z planszy bohaterów obrazka i układają z liter pasujące do nich wyrazy – podpisy. W zależności od umiejętności mogą robić to samodzielnie lub korzystając z podanego na planszy wzoru. To świetny sposób na stopniową naukę rozpoznawania i zapamiętywania liter, układania wyrazów i zdań. Inne warianty gier i zabaw rozwijają spostrzegawczość, koncentracje oraz biegłość w układaniu różnych wyrazów. Dzieci mogą bawić się indywidualnie lub w większym gronie. Dobrze jeśli towarzyszy im opiekun, który wskazuje różne wersje zabawy i pomaga w trudniejszych zadaniach.

8) Sowa Mądra Głowa. Wyścig Ortograficzny Big – wspaniała gra od producenta Alexander metoda na szybką i skuteczną naukę poprawnej ortografii. Rzut kostką wskazuje o ile pól na planszy powinien zostać przesunięty pionek. Zabawa polega na jak najszybszym odnalezieniu wśród tabliczek znajdujących się na stole obrazka, który będzie ilustracją wyrazu zawierającego w nazwie literę z pola, na którym zatrzymał się pionek. W zabawie ćwiczymy poprawne użycie takich kłopotliwych liter jak:  „rz”, „ż”, „ch”, „h”, „ó” i „u”.

gra3

Możemy również dzieciom zaproponować zabawę z grami Mądra Sowa producenta Alexander z obszaru matematyki, m.in.:

1) Sowa Mądra Głowa. Licz Na Siebie – wspaniały sposób doskonalenia zdolności matematycznych. W rozgrywce kluczową rolę oprócz umiejętności odgrywa też refleks, opanowanie i umiejętność skupienia się pod presją czasu. Gra posiada trzy warianty zróżnicowane pod względem trudności wykonywanych działań. W zależności od wariantu należy jak najszybciej obliczyć wynik z działania powstałego z wylosowanych liczb lub utworzyć działanie pasujące do wylosowanego wyniku.

gra4

2) Sowa Mądra Głowa. Pogromcy Liczb – gra od producenta Alexander posiada aż 6 wariantów rozgrywek, zróżnicowanych ze względu na wiek małych graczy.

3) Sowa Mądra Głowa. Może Pomnożę – przenieś się na piękną łąkę, zostań pracowitą pszczółką, zapełnij swój kwiatek żetonami i naucz się ekspresowo tabliczki mnożenia. Gra planszowa producenta Alexander pomagająca w nauce i utrwaleniu umiejętności mnożenia. Każdy gracz w swojej kolejce rzuca 2 razy kostką i porusza się po planszy dwoma pionkami niezależnie. Liczby znajdujące się na polach, na których gracz postawił pionki należy ze sobą pomnożyć podając wynik w czasie odmierzonym przez klepsydrę.  Prawidłowa odpowiedź to punt – żeton, którym wypełniamy swoją tabliczkę w kształcie kwiatka. Wygrywa ten, kto pierwszy wypełni żetonami otwory w swoim kwiatku. Żeby nie było zbyt łatwo na graczy czekają pola specjalne, które ułatwiają lub utrudniają wykonanie zadania. Wspaniała propozycja dla dzieci, pozwalająca szybko i na wesoło opanować tabliczkę mnożenia. Nauka bez stresu, nerwów, z uśmiechem na twarzy.

gra5

4) Sowa Mądra Głowa. Wyścig Matematyczny Big – emocjonująca gra od producenta Alexander i znakomity trening szybkiego liczenia. Z rozłożonych na stole liczb i znaków matematycznych należy ułożyć jak najszybciej działanie, którego wynik będzie zgodny z liczbą pola planszy, na którym stanie pionek. Gra zapewnia dobrą zabawę, uczy szybkiego liczenia i spostrzegawczości.

5) Sowa Mądra Głowa. Supermatematyk – wspaniała rozrywka intelektualna dla wielbicieli matematyki. Losując kolejno z worka cyfry i znaki działań matematycznych, gracze starają się ułożyć jak najszybciej działanie, którego wynikiem jest jedna z liczb przedstawionych na odkrytej karcie. Wygrywa ten, kto ułoży najwięcej prawidłowych działań. Gra producenta Alexander zmusza do myślenia, jest emocjonująca zabawą i zarazem znakomitym treningiem liczenia.

6) Sowa Mądra Głowa – Cyferki. Pisanie Zmazywanie – jedną z podstawowych umiejętności zdobywanych przez najmłodszych jest swobodne zapisywanie znaków. Zanim osiągną w tym mistrzostwo potrzebują wielu godzin intensywnych ćwiczeń. Kolejne nieudane próby bywają frustrujące dla malca. Dzięki specjalnym tabliczkom oraz sucho ścieralnemu mazakowi z gąbeczką jest to już przeszłością. Dziecko może powtarzać zapisywanie cyfry nieskończoną liczbę razy, następnie wymazywać ją i powtarzać całą zabawę od nowa.

gra6

Jeżeli twoje dziecko twierdzi, że matematyka jest trudna i nudna i żadnym sposobem nie możesz skłonić jej do ćwiczeń z tego przedmiotu, dzięki grom edukacyjnym od producenta Alexander wszystko może się zmienić i dziecko z radością, podczas zabawy opanuje tajniki dodawania, odejmowania czy mnożenia.

Gry edukacyjne to sposób na połączenie nauki z przyjemnością. Gry edukacyjne Alexander sprawiają, że nauka staje się dla dzieci przyjemnością, dzięki czemu dzieci mogą łatwiej przyswajać materiał edukacyjny z różnych dziedzin. Powinni to wykorzystać rodzice, którzy zmuszeni spełniać obecnie rolę rodziców, wychowawców i nauczycieli mogą i powinni zadbać o to, by dziecko rozwijało swoją wiedzę i umiejętności w warunkach kwarantanny domowej. Gry edukacyjne można pokazać już przedszkolakom, bowiem dzieci, które nie umieją jeszcze pisać i czytać mogą się w ten sposób uczyć nowych słów, poznawać kolory, nazwy zwierząt czy pory roku. Oferta gier edukacyjnych Alexander dla młodszych dzieci, podobnie jak dla uczniów jest bardzo ciekawa i rozbudowana.

Dla młodszych dzieci ze spektrum gier edukacyjnych seria gier Alexander Mądra Sowa warto zwrócić uwagę m.in. na następujące tytuły:

1) Sowa Mądra Głowa. Granie w Nawlekanie – zabawka składa się ze słupka osadzonego w podstawce oraz plastikowych elementów o różnym rozmiarze, kształcie i kolorze. Elementy można nawlekać przypadkowo lub według wzoru na karcie. Zabawka rozwija zręczność manualną, umiejętność identyfikacji kształtu i koloru, uczy realizowania określonego planu. Zabawka proponuje kilka wersji gier.

gra7

2) Sowa Mądra Głowa. Skojarzenia – zestaw gier i zabaw producenta Alexander skierowanych do dzieci w wieku przedszkolnym, opartych na mechanizmie skojarzeń oraz ukochanej przez wszystkie maluchy zabawy puzzlami. Pudełko zawiera 24 komplety puzzli, z których każdy składa się z trzech pasujących do siebie tematycznie obrazków. Warianty zabawy, podczas których należy w różny sposób skojarzyć obrazki, uczą dzieci koncentracji, rozwijają logiczne myślenie, pamięć, wyobraźnię oraz sprawność manualną. Dzieci mogą bawić się i grać indywidualnie lub w większym gronie. Dobrze jeśli w zabawie towarzyszy dzieciom opiekun, który wskazuje różne wersje zabawy i pomaga w trudniejszych zadaniach.

3) Sowa Mądra Głowa. Która Godzina? – zestaw 10 gier i zabaw od producenta Alexander, w których dzieci poznają zagadnienia związane z odmierzaniem czasu na tarczy zegarowej. W skład zabawki wchodzą trzy rodzaje puzzli przedstawiające relacje: 1) godzin i codziennych czynności, 2) godzin i pór dnia, 3) określania czasu na tarczy zegara, w zapisie liczbowym i w zapisie słownym. Plansza i tarcze zegarowe to rekwizyty emocjonującej gry, w której gracze muszą jak najszybciej przedstawić poprawny układ wskazówek na zegarze w odniesieniu do zapisu liczbowego godziny.

gra8

4) Sowa Mądra Głowa. Pory Roku – zestaw gier i zabaw od producenta Alexander skierowanych do dzieci w wieku przedszkolnym, opartych na mechanizmie skojarzeń oraz ukochanej przez wszystkie maluchy zabawy puzzlami. Dzięki grom dzieci zdobywają wiadomości na temat pór roku i różnych ich aspektów. Rozwijają umiejętność samodzielnej wypowiedzi, koncentrację, logiczne myślenie, pamięć, wyobraźnię oraz sprawność manualną. Dzieci mogą bawić się indywidualnie lub w większym gronie. Bardzo pomocny przy zabawie może być dorosły opiekun, który wyjaśni prawidłowo jej zasady i zwróci uwagę na jej prawidłowy przebieg.

5) Sowa Mądra Głowa. Wzory, Kształty, Kolory – zestaw 9 gier i zabaw producenta Alexander stymulujących spostrzegawczość u przedszkolaków. Pudełko zawiera 12 kompletów puzzli, które składają się z trzech pasujących do siebie tematycznie obrazków. Dziecko ma za zadanie dopasować do siebie w pierwszej kolejności odpowiedni kształt i strukturę brakujących elementów a następnie spasować obrazek ze zwierzątkiem z właściwym dla niego znakiem szczególnym (paskami, cętkami, łuskami, kropkami i kolorami). W poważniejszych rozgrywkach pomocna jest zawarta w opakowaniu plansza oraz pionek i kostka.

gra7

Jak przetrwać kwarantannę z dziećmi w domu? Gry edukacyjne producenta Alexander są dobrym środkiem do osiągnięcia tego celu. Ponadto zapewniają one dzieciom i dorosłym rozrywkę, której potrzebuje osoba w każdym wieku, zwłaszcza dzisiaj, kiedy sytuacja jest nieznana i trudna dla każdego.

Na koniec … życzymy wszystkim dużo zdrowia i radości z chwil spędzonych w rodzinnym gronie.

 

Więcej: sklep.alexander.com.pl

 

 

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz