Jak pielęgnować skórę w ciąży? Jakie kosmetyki wybierać na rozstępy? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak pielęgnować skórę w ciąży? Jakie kosmetyki wybierać na rozstępy?

9 czerwca 2022, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Share and Enjoy !

Shares

Ciąża to wyjątkowo trudny czas dla skóry, szczególnie tej na brzuchu. W ciągu zaledwie kilku miesięcy obwód talii może powiększyć się nawet o ponad 30 cm! Nic więc dziwnego, że skóra może się tak bardzo zmienić, a jej pielęgnacja w tym czasie powinna być wyjątkowa. Czy da się uniknąć rozstępów? Jakich kosmetyków do ciała używać?

ciąża

Co to są rozstępy? Dlaczego pojawiają się podczas ciąży?

Rozstępy są zaburzeniami włókien elastynowych znajdujących się w skórze właściwej. Te uszkodzenia swoim charakterem przypominają blizny. Jednymi z głównych przyczyn powstawania rozstępów są wahania wagi oraz działanie hormonów, czyli wszystko to, czego można się spodziewać podczas ciąży. Na dodatek wiele osób ma uwarunkowania genetyczne sprzyjające powstawaniu rozstępów, czyli np. taka skłonność występuje u innych członków rodziny.

Kiedy gwałtownie tyjemy, skóra nie wytrzymuje naprężeń i zbyt szybko się rozciąga, przez co ulega uszkodzeniom. Konsekwencją takiego stanu są charakterystyczne ślady pojawiające się na skórze, które zwykle najpierw są czerwone lub nawet fioletowe, a z czasem blakną.

Tego typu pamiątki po ciąży zwykle pojawiają się na brzuchu, piersiach, udach oraz pośladkach. Szczególnie narażonym obszarem jest oczywiście brzuch, którego rozmiar gwałtownie się zwiększa w ciągu zaledwie kilku miesięcy, więc skóra często nie jest w stanie nadążyć z produkcją kolagenu i elastyny potrzebnych do wytworzenia nowej skóry.

Podobnie sprawa wygląda, jeśli w ciąży zaczną nam gwałtownie rosnąć piersi lub sporo przytyjemy w biodrach i udach. Rozstępy nie są niebezpieczne ani szkodliwe, ale wiele kobiet ich nie lubi i chętnie uniknęłoby takich śladów na swoim ciele lub pozbyło się już istniejących.

Jak uniknąć rozstępów w ciąży?

Czy da się uniknąć rozstępów w ciąży? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które właśnie dowiedziały się, że za kilka miesięcy będą mamami. Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Niestety natura bywa bardzo niesprawiedliwa i ciężko jest przewidzieć, czy akurat u nas pojawią się rozstępy, czy będziemy wśród tych kilku procent szczęśliwców, których to ominie. Dlatego tak ważna jest codzienna pielęgnacja oraz zadbanie o skórę od środka.

Zdrowa dieta i aktywność fizyczna mogą pomóc w kontrolowaniu masy ciała, ale nie zawsze wystarczają. Każda kobieta jest inna, ma inną tendencję do tycia, a jej ciało funkcjonuje i zmienia się na swój własny sposób. Dodatkowo jeśli w grę wchodzi ciąża bliźniacza, to kontrolowanie wagi może okazać się bardzo trudne. Dotyczy to szczególnie brzucha, który przy dwójce dzieci może być po prostu większy, przez co skóra będzie musiała się bardziej rozciągnąć.

Kluczem jest więc codzienna pielęgnacja skóry oraz skupienie się na zapobieganiu problemowi. Nie zniechęcajmy się też, kiedy zauważymy pierwsze rozstępy w ciąży. Nie wszystkim zmianom uda się zapobiec, ale troskliwe zadbanie o swoją skórę pomoże uchronić się przynajmniej przed większą liczbą rozstępów. Odpowiednio dobranym kosmetykom powinien też towarzyszyć masaż np. rękawicą, szorstką gąbką lub szczotką. Taki rytuał poprawia ukrwienie skóry i wpływa pozytywnie na jej elastyczność.

Przeczytaj także: Rozstępy w ciąży – jak dbać o skórę w ciąży i wybrać krem na rozstępy?

Jakie kremy na rozstępy w ciąży?

Podstawą pielęgnacji skóry podczas ciąży, a nawet jeszcze przed nią, jest dobranie odpowiedniego kremu. Dobre nawilżenie skóry minimalizuje ryzyko powstawania uszkodzeń, a elastyczna i mocna skóra jest bardziej odporna na rozciąganie. Dlatego warto zacząć stosować głęboko nawilżające i wzmacniające kremy jeszcze przed planowaną ciążą albo kiedy tylko się o niej dowiemy. Należy też zwrócić uwagę, aby wybrany krem był bezpieczny dla ciężarnych kobiet (najlepiej jeśli jest przeznaczony właśnie dla nich).

Co jeśli rozstępy już się pojawiły? Nawet jeżeli skóra nie jest już idealnie gładka, to nie należy porzucać codziennej pielęgnacji. Niektóre kremy na rozstępy od razu zmniejszają widoczność tych zmian i dodatkowo zapobiegają powstawaniu nowych. Rozjaśnienie skóry i ograniczenie powierzchni, na której pojawią się rozstępy, to dla niektórych kobiet jedyny sposób, żeby zachować ładny wygląd skóry. Czasami zmianom nie da się całkowicie zapobiec, ale zawsze warto dbać, żeby było ich jak najmniej.

Co powinien mieć w składzie dobry krem na rozstępy? Przede wszystkim jego formuła powinna być gęsta i bardzo odżywcza, może np. bazować na maśle shea lub naturalnym oleju. Ważną rolę odgrywają również składniki aktywne działające nawilżająco i regenerująco, np. ostropest, przywrotnik, skrzyp polny, soja, lucerna, pszenica, rzodkiew czy jeżówka.

Wybierz idealny dla siebie krem przeciw rozstępom w ciąży>>

Jakie jeszcze kosmetyki warto stosować podczas ciąży?

Oprócz kremu na rozstępy warto zaopatrzyć się też w inne kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry. Co będzie pomocne w codziennym rytuale pielęgnacyjnym? Na pewno warto stosować olejek przeciw rozstępom lub oliwkę. Ten kosmetyk pomaga utrzymać wodę w skórze, więc stanowi świetne uzupełnienie kremu nawilżającego. Warto smarować brzuch, piersi, uda i biodra przynajmniej rano i wieczorem.

Przydatny jest też balsam do pielęgnacji biustu – antycellulitowy lub ujędrniający. Wszystko zależy od tego, czy potrzebujemy jedynie solidnej porcji nawilżenia, które wzmocni skórę, czy dodatkowo chcemy poprawić jej wygląd i kondycję. Cały czas trzeba pamiętać, że wszystkie używane kosmetyki muszą być bezpieczne dla kobiet w ciąży, a najlepiej jeśli dodatkowo mają naturalny i prosty skład.

Taki plan pielęgnacji może wydawać się czasochłonny, ale warto zainwestować w niego swój czas. Rozstępy na brzuchu i piersiach mogą wpłynąć negatywnie na samoocenę i poczucie własnej atrakcyjności. Tych zmian na skórze można uniknąć lub zminimalizować ich liczbę dzięki kilku minutom rano i wieczorem przeznaczonym na pielęgnację.

Rozstępy po ciąży – czy da się je usunąć?

W przypadku rozstępów warto stosować zasadę, że zawsze lepiej zapobiegać, niż leczyć. Niestety nie ma domowych sposobów, które umożliwiałyby całkowite pozbycie się rozstępów, jeśli już pojawiły się na skórze. Co gorsza, te starsze i blade zmiany są trudne do usunięcia nawet za pomocą specjalistycznych zabiegów. Liczy się więc przede wszystkim profilaktyka! W razie pojawienia się pierwszych zmian należy skórę pielęgnować jeszcze intensywniej, żeby zahamować powstawanie nowych rozstępów i zmniejszyć widoczność tych już istniejących.

Warto również pamiętać, że rozstępy są tylko defektem kosmetycznym, który nie wpływa na zdrowie mamy czy dziecka. Zdarzają się sytuacje, kiedy nawet pomimo troskliwej pielęgnacji skóry rozstępy pojawiają się na ciele tak czy siak. Może to być spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi, lub po prostu w którymś tygodniu ciąży brzuch zaczyna rosnąć tak szybko, że powstrzymanie zmian jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. W takiej sytuacji warto dbać o zmniejszenie widoczności rozstępów, a nawet jeśli o to nie zadbamy, to te zmiany zblakną i będą mniej widoczne po jakimś czasie.

 

 

Share and Enjoy !

Shares


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz