Jak dobrać soczewki kontaktowe? | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

4 maja 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Dla osób z wadami wzroku soczewki kontaktowe to efektywne i dyskretne rozwiązanie. Istnieje kilka ich odmian, które różnią się głównymi właściwościami. Warto więc wiedzieć jak je dobrać, aby służyły nam jak najlepiej.

Dobieranie soczewek kontaktowych do wady wzroku

Jednym z najważniejszych aspektów przy wyborze soczewek kontaktowych jest dobranie ich pod kątem występującej wady wzroku. Oprócz “zwykłych” szkieł na rynku dostępne są także produkty o bardziej sprecyzowanej charakterystyce.

Osoby mające astygmatyzm powinny wybrać szkła toryczne, które korygują rozmazany obraz powstały w wyniku nieregularnie ukształtowanej rogówki lub  soczewki oka. Należy jednak pamiętać, że są zazwyczaj nieco droższe od innych dostępnych rodzajów soczewek kontaktowych.

Specjalna odmiana istnieje także dla osób z dalekowzrocznością starczą czyli wadą, która może pojawić się w późniejszych latach życia. Polega ona na niewyraźnym obrazie obiektów, które znajdują się blisko oka. Rozwiązaniem dla tej wady są tzw. soczewki wieloogniskowe. W przypadku tego rodzaju stosuje się często technikę zmodyfikowanej monowizji, przy wykorzystaniu której używana jest soczewka do dali w oku dominującym, a w drugim do bliży o cesze wieloogniskowej. Jest więc to dobre wyjście dla osób, które mają problem ze skupieniem bliskiego obrazu.

Należy także pamiętać o odmianach miękkiej i twardej. Choć pierwsze wybierane są przez zdecydowaną większość ze względu na komfort, to te ostatnie sprawdzą się lepiej dla astygmatyków i przy gromadzeniu się osadów białkowych na soczewce oka. Co ciekawe, w ofercie producentów znajdują się również soczewki hybrydowe, łączące cechy szkieł miękkich oraz twardych – są jednak stosunkowo rzadkie.

Częstotliwość używania soczewek kontaktowych

Kolejnym ważnym czynnikiem jest to, jak często będziemy korzystać z tej korekcji wzroku. Takie soczewki kontaktowe można podzielić na następujące typy:

  • soczewki dzienne – jedna z najtańszych opcji. Te szkła trzeba zdejmować i dezynfekować przed zaśnięciem, a ich wymiana musi następować zgodnie z określonym harmonogramem np. co dwa tygodnie lub co trzy miesiące,
  • soczewki na dzień i noc – ten typ charakteryzuje się możliwością noszenia w nocy. Jednak takie soczewki muszą być co pewien czas zdejmowane, aby je wyczyścić i zdezynfekować,
  • soczewki jednodniowe – po ich zużyciu należy je wyrzucić i następnego dnia założyć nową parę. Zdecydowanie wygodne rozwiązanie i w szczególności godne polecenia osobom z alergią.

Warto jednak zaznaczyć, że przy używaniu soczewek do długiego noszenia warto mimo wszystko zdejmować je na noc, gdyż wtedy możliwe staje się zminimalizowanie ryzyka infekcji lub uszkodzeń rogówki w wyniku niedostatecznego dopływu tlenu do oczu.

Kwestie estetyczne soczewek kontaktowych

Jeśli zależy nam na spersonalizowaniu swoich soczewek kontaktowych, możemy skorzystać ze szkieł kolorowych. Używa się ich aby całkowicie zmienić kolor tęczówek lub uwypuklić naturalną barwę.

Co ciekawe, ten rodzaj soczewek można nosić tylko ze względów estetycznych, decydując się tym samym na szkła bez właściwości korekcyjnych. Należy jednak pamiętać, aby nie decydować się na zakup tej odmiany bez wcześniejszej konsultacji z profesjonalistami – aspekt kosmetyczny mimo wszystko nie powinien być ważniejszy od dobrania odpowiednich właściwości do danej wady wzroku.

Korzystanie z soczewek kontaktowych a ZSO i alergie

Następną kwestią decydującą o rodzaju soczewek są nie tylko wady wzroku, ale również alergie czy ZSO (zespół suchego oka). Te schorzenia mogą wpłynąć negatywnie na komfort korzystania ze szkieł kontaktowych czy nawet uniemożliwić ich noszenie. 

Jeśli jednak wybierzemy soczewki jednodniowe możliwe staje się zminimalizowanie niekorzystnych efektów wynikających z zespołu suchego oka czy alergii oczu. Warto dodać, że coraz więcej producentów posiada w ofercie produkty przeznaczone dla osób cierpiących na ZSO.

W przypadku tych schorzeń warto przedyskutować kwestię ewentualnego korzystania z soczewek ze swoim okulistą czy skorzystać z usług optometrysty. 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz