URODA I ZDROWIE

Jak dobrać perfumy dla siebie?

31 stycznia 2020, dodał: Redakcja

Jednym z ważnych wyborów, przed którym na pewno kiedyś staniemy, jest kwestia doboru odpowiednich perfum. Sprawa niekoniecznie może najistotniejsza w życiu, ale jakże ważna. Dobrze dobrany zapach jest nośnikiem dodatkowej informacji o nas. Wpływa on na postrzeganie nas jako konkretnej jednostki w określonym kontekście społecznym. To czy będziemy się wydawać bardziej pewni siebie, czy też romantyczni, a może subtelni oraz niezdecydowani, w dużym stopniu może być podbudowane przez perfumy. Ilość propozycji zapachowych na rynku cały czas rośnie, a co za tym idzie, decyzje jaki zapach wybrać, stają się coraz trudniejsze. Niemniej jednak na coś trzeba się zdecydować, czyż nie?

  1. Jakie są rodzaje zapachów?
  2. Co należy wiedzieć przed zakupem perfum?
  3. Jak dobrać perfumy do rodzaju skóry?

Jakie są rodzaje zapachów?

Decydując się na konkretny rodzaj zapachu warto wiedzieć, że zasadniczo wyróżniamy cztery rodzaje zapachów perfum: orientalne, owocowe, kwiatowe oraz aldehydowe. To, czy dane perfumy przypadną nam do gustu, wiemy z zasady już po otwarciu flakonu z danym zapachem. Oczywiście warto psiknąć raz albo dwa perfumami na paski papieru dostępne przy tego typu stanowiskach w perfumeriach, by się zorientować, jak zapach zachowuje się po rozpyleniu. Ostateczną pewność co do danego aromatu uzyskamy jednak dopiero po aplikacji go na skórę, najlepiej na wewnętrznej stronie nadgarstka. Aby to sprawdzić, najlepiej udać się do sklepu kosmetycznego w okolicach południa, gdy powietrze w nim jest stosunkowo mało „skażone” innymi niż nasz zapachami. Perfumy w bezpośrednim kontakcie ze skórą mogą czasem nas zaskoczyć. Wynika to przede wszystkim z tego, że na początku czujemy, tzw. nutę głowy, która utrzyma się na skórze maksymalnie do pół godziny. Później zapach buduje nuta serca, a także najważniejsza w danej woni – nuta bazowa. Od tej ostatniej, najcięższej fachowcy rozpoczynają komponowanie każdego nowego zapachu. Wybór kompozycji, która nam będzie odpowiadała jest zatem dość skomplikowanym procesem. Należy pamiętać, by dziennie intensywnie wąchać nie więcej niż trzy zapachy perfum, bo potem nos „szaleje” i możemy dokonać niekoniecznie trafnych wyborów. Z zapachem warto pochodzić przez cały dzień i zobaczyć, jak się zachowuje. Da to nam pewność, że nasza decyzja będzie przemyślana i dobrana do naszych konkretnych potrzeb oraz oczekiwań.

Co należy wiedzieć przed zakupem perfum?

Przed zakupem perfum warto zastanowić się, gdzie będziemy je nosić, gdyż nie każdy zapach nadaje się do każdego miejsca. Nieco inaczej powinniśmy pachnieć w miejscu pracy, czy na eleganckim raucie w ambasadzie. Bardzo intensywne wonie mogą przeszkadzać komuś, kto pracuje z nami, nie mówiąc już w ogóle o różnego rodzaju uczuleniach na konkretne zapachy, a to też się niestety zdarza. Perfumy na wieczór niekoniecznie sprawdzą się rano. Ilość zapachów obecnych na rynku też nie ułatwia decyzji co ostatecznego ich wyboru. Można więc spróbować nabyć próbki perfum od Przetestuj Perfumy. Te niewielkie oraz niedrogie zasobniki z perfumami o pojemności 2, 4 lub 10 mililitrów pozwolą nam dobrze zapoznać się z danym zapachem lub zapachami. Może to być bardzo pomocne przy ostatecznym wyborze „naszego” zapachu, z którym postanowimy zostać na dłużej. Z kolei mały rozmiar próbki pozwoli mieć ją zawsze przy sobie. Czasem warto też zapytać konsultanta czy konsultantkę w dobrej perfumerii, czy czegoś nie poleca. Nowe zapachy mogą nas naprawdę zaskoczyć, a ponieważ rynek kosmetyków jest bardzo rozwojowy, możemy w ten sposób poznać woń, na którą sami byśmy nie trafili. Odpowiedź na pytanie – jak dobrać perfumy, nie jest najłatwiejsza. Najważniejsze, byśmy ostatecznie dobrze się z nimi czuli, a ludzie, którzy będą nas „wąchać”, też to poczują. Bardzo miło jest usłyszeć od kogoś – O, jak ładnie pachniesz. Mamy wtedy gwarancję, że dokonaliśmy właściwego wyboru.

Jak dobrać perfumy do rodzaju skóry?

Skóra skórze nierówna i w zależności od tego, jaki rodzaj skóry mamy: suchy, tłusty czy normalny, powinniśmy dobierać produkty zapachowe. Jak dobrać perfumy? Skóra tłusta będzie utrzymywała zapach o wiele dłużej niż sucha, która zawiera o wiele mniej sebum. Alkohol zawarty w perfumach może wchodzić w reakcję ze słońcem, co może powodować podrażnienia, zwłaszcza podczas opalania się. Lepiej wówczas zrezygnować z perfum. Różne rodzaje zapachów będą się także „lepiej” lub „gorzej” komponowały z ciemniejszą lub jaśniejszą karnacją. Taki też może być odbiór społeczny naszego zapachu. Kwestia doboru perfum do rodzaju skóry, jest oczywiście o wiele bardziej skomplikowana. Decydować o ostatecznych efektach będzie dieta, pH skóry, hormony, pora roku. Perfumy mają to do siebie, że poszukiwanie tych jednych jedynych może się okazać nigdy niekończącą się przygodą, która da nam całą masę frajdy, a w otaczającym nas powietrzu pozostawi zupełnie nową jakość zapachu. Zupełnie nową, bo powiązaną tylko z naszą jedną, jedyną na świecie skórą, osobowością, uśmiechem.W efekcie można bardzo wiele zyskać, bo zapach to jedna z ważniejszych naszych wizytówek.

 

 

 

 

Share and Enjoy !

0Shares
0 0

loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Oczyszczanie twarzy
Niezwykle ważna jest właściwa tonizacja, demakijaż, peeling i nawilżenie. Mimo tych działań miałam strasznie...
Koronawirus - Wasze historie, ostrz…
Ciekawe , dlaczego też umierają ludzie o silnym organizmie, ktorzy dotąd nie chorowali......
Koronawirus - porady, obalanie mitó…
Boję się, że już nigdy nie będzie normalnie, wirus tak naprawdę szalej...
Przeciwwskazania dla implantów
Implanty można zainstalować ttylko w zdrowych dziąsłach, jeśli jest jakiś problem z ich wyleczeniem...