Jak czyścić jamę ustną w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego?

4 września 2018, dodał: Redakcja

Prawdopodobnie każdy z nas chociaż raz widział kogoś noszącego aparat ortodontyczny. Jak nietrudno sobie wyobrazić, sporo trudności dostarcza konieczność utrzymania zębów w czystości wewnątrz jamy ustnej, w czasie kiedy ma się na zębach założony aparat. Ten artykuł ma służyć pokazaniu produktów, które naszym zdaniem mogą przydać się lub nawet są niezbędne do zachowania higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatu.

By dokładnie czyścić zęby, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na okolice zamków i łuków. To w nich zbierają się resztki pokarmów. Jeśli nie zadbamy o to, by dokładnie usunąć pozostałości po posiłkach, narażamy się na wystawienie zębów na działanie bakterii, a co za tym idzie na powstawanie próchnicy.

Jak wiemy, lepiej zapobiegać niż leczyć. Ta prosta zasada powinna przyświecać nam, gdy decydujemy się na założenie aparatu. Brak należytej higieny w obrębie jamy ustnej może rodzić wiele problemów i komplikacji, których jesteśmy w stanie uniknąć, jeśli tylko zadbamy odpowiednio o zęby. Należy pamiętać o tym, że szkliwo już i tak jest narażone na miejscowe odwapnienia, a także na rozwój próchnicy.

Podczas noszenia aparatu należy zaopatrzyć się w produkty przeznaczone do czyszczenia zarówno jamy ustnej jak i aparatu ortodontycznego. Przydadzą nam się na przykład szczoteczki ortodontyczne, modele do przestrzeni międzyzębowych, a także końcówki do szczoteczek elektrycznych. Wszystkie z wymienionych przez nas artykułów mają pomóc zachować czystość i świeżość wewnątrz jamy ustnej. To z kolei pomoże w zapobieganiu wystąpienia próchnicy.

Szczoteczki manualne

Możemy znaleźć wśród nich specjalne modele, które są dedykowane osobom noszącym aparaty ortodontyczne. By dokładnie czyścić, włosie tych szczoteczek jest zbudowane tak, że pośrodku został wycięty rowek. Właśnie dzięki niemu jesteśmy w stanie szczotkować żeby bez obaw o uszkodzenie części  aparatu. Producenci mają w swojej ofercie wiele szczoteczek przeznaczonych dla osób noszących aparat ortodontyczny. Polecamy produkty takich marek jak Oral-B, Vitis, Curaprox oraz Elgydium. Jak już mówiliśmy, w budowie nie różnią się one zbytnio od innych szczoteczek – jedynie tym rowkiem wewnątrz włosia. Od tego jaki model wybierzemy będzie zależał kształt główki, ilość oraz stopień twardości czyszczącego włosia.

Szczoteczki elektryczne

Przedsiębiorcy dokładnie wiedzą, że trzeba poświęcić sporo czasu, by doprowadzić zęby, na które założony został aparat do czystości. Część producentów oferuje specjalne końcówki przeznaczone do czyszczenia aparatów ortodontycznych. Takie rozwiązanie sprawia, że resztki zostają usunięte z przestrzeni w okolicach zamków i łuków zębowych, nie wywierając przy tym zbyt dużego nacisku na zęby. Inne modele są przeznaczone do punktowego czyszczenia tych miejsc, których nie sposób doprowadzić do porządku w inny sposób. Z racji, że pęczki włókien zostają skierowane w jeden punkt, lepiej wymiatają resztki pokarmów i osad nazębny.

Szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych

Stworzono specjalne szczoteczki, które maja służyć do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Są to niewielkie produkty, które zostały zbudowane z rdzenia, na który jest nawinięty włos o różnych długościach. Artykuły te różnią się od siebie budową, w tym rozmiarem rękojeści i sposobem montażu końcówki z włosiem.

I tak część szczoteczek składa się z podłużnej rękojeści oraz wymiennych końcówek, które pozwalają na wielokrotne korzystanie z nich. Mają też przeważnie różne rozmiary. Dodatkowo można zwykle zaopatrzyć się w zestawy, które posiadają mniejsze rękojeści, a końcówki w nich zakładane, są takiej samej wielkości jak przy zwykłych rączkach.

Inne nie dają możliwości wymiany końcówek. W ofercie sklepów można znaleźć także szczoteczki, które spokojnie zmieszczą się w naszej kieszeni dzięki temu, że zostały wykonane z gumy. Taka budowa pozwala na wygodne manewrowanie przedmiotem wewnątrz jamy ustnej.

Z kolei włosie niektórych szczoteczek zostało pokryte chlorheksydyną, która działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Takie modele spodobają się szczególnie osobom borykającymi się z częstymi podrażnieniami i zapaleniami dziąseł. Co więcej, środek ten zmniejsza możliwość odkładania się płytki nazębnej. Gdy taka powstanie może przekształcić się w trudny do usunięcia kamień nazębny. Jeśli to zaniedbamy, może przyczynić się do wystąpienia paradontozy.

Posumowanie

Liczymy na to, ze powyższy tekst stanie się pomocny dla wszystkich tych, którzy szukają odpowiedniej dla siebie szczoteczki, a noszą aparat ortodontyczny. Higiena jamy ustnej podczas tego procesu stanowi pewną trudność.

Wszystkie niezbędne artykuły do higieny jamy ustnej znajdziesz w sklepie  https://denthelp.pl

 

 

 Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
Sklep EDorota.pl
Cena:
199 zł
Duże rozmairy - sklep EDorota.pl
Cena:
179 zł
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Co myślicie o medycynie estetycznej…
Jeśli jest używana rozsądnie, z głową to czemu nie? Wszystko jest dla ludzi,...
look na jesień / zime
U mnie jesienią i zimą królują parki w modnych odcieniach zgniłej zieleni z ciekawymi...
Kamizelki
W końcu udało mi się upolować idealną wymarzoną kamizelką w sklepie Karibu...
desery z białej czekolady
Ja uwielbiam pudding z białej czekolady z malinami w syropie, muszę podpytać znajomej...