URODA I ZDROWIE

Jak bezpiecznie wrócić z wakacji?

27 sierpnia 2015, dodał: Materiały prasowe

Wkrótce czeka nas ostatni wakacyjny weekend i masowe powroty z urlopów. Policjanci apelują jak co roku o rozsądek i ostrożność na drodze. Zanim więc wyruszymy w samochodową podróż, która często oznacza pokonanie setek czy tysięcy kilometrów powinniśmy zadbać o nasze bezpieczeństwo  – przygotować pojazd, odpowiednio spakować bagaż, za­pla­no­wać trasę a także zaopatrzyć się w rzeczy przydatne w drodze.

Stau im Rckspiegel

Pakowanie bagaży

Załadowany do granic możliwości samochód z kompletem pasażerów, prowadzi się inaczej niż wtedy, gdy jedzie sam kierowca. Torby i walizki należy równomiernie rozłożyć w bagażniku po obu stronach samochodu. Najcięższe rzeczy układamy najniżej, a na górze kładziemy najlżejsze bagaże i rzeczy potrzebne w przypadku awarii, szczególnie trójkąt ostrzegawczy, apteczkę i gaśnicę. Kamizelki odblaskowe trzymamy w kabinie. We wnętrzu nie powinno się przewozić walizek i innych ciężkich przedmiotów, a wszystkie luźno leżące rzeczy wkładamy do schowków, aby w razie wypadku zminimalizować prawdopodobieństwo wyrządzenia przez nie krzywdy pasażerom.

Z planem trasy i mapą cyfrową pojedziesz bez stresu

„Aby podróż przebiegła bez zbędnych niespodzianek dobrze jest wcześniej zapoznać się z przebiegiem trasy, jaka nas czeka. Na mapach cyfrowych można zobaczyć utrudnienia na drogach krajowych lub sprawdzić natężenie ruchu”. – mówi Magdalena Wypychowicz, Dyrektor ds. Strategii Rozwoju Rynku w Eniro Polska. „Można także porównać alternatywne trasy. Nie zawsze najkrótsza droga będzie najszybsza. Mapy cyfrowe pozwalają na sprawdzenie, ile czasu zajmie podróż zależnie od wybranego wariantu trasy”. – dodaje Magdalena Wypychowicz.

Mapy cyfrowe przede wszystkim oferują wyznaczanie tras. Wybierając drogę przejazdu, warto zdecydować się na główne, dobrze oznakowane drogi, przy których znajdują się stacje benzynowe, parkingi i miejsca gdzie można odpocząć. Na mapie Panoramy Firm zostały wprowadzone dwie nowe, przyjazne kierowcom funkcjonalności. Na drogach krajowych, zarządzanych przez GDDKiA, oznaczone są utrudnienia drogowe. Dane na ten temat są aktualizowane co 5 minut. Drugą funkcjonalnością, na którą warto zwrócić uwagę to natężenie ruchu na drogach. Dane pochodzą od firmy TomTom i również są aktualizowane co 5 minut.

„Najbardziej wartościowymi są aktualne i precyzyjne mapy cyfrowe z bogatą bazą punktów tzw. POI, a także z możliwością sprawdzenia natężenia ruch i utrudnień na drogach krajowych. Na mapie Panoramy Firm (mapa.pf.pl) można znaleźć te przydatne każdemu kierowcy funkcjonalności, także na warstwie ze zdjęciami lotniczymi.” – komentuje Magdalena Wypychowicz, Dyrektor ds. Strategii Rozwoju Rynku w Eniro Polska.

Podróżujący mogą nie tylko korzystać z cyfrowych map, ale również dzięki aplikacjom mobilnym zamienić smartfon w wygodną i w funkcjonalną nawigację GPS. Korzystanie z takiej nawigacji samochodowej jest wygodne i intuicyjne. Zaletą aplikacji mobilnych jest także możliwość korzystania z nich w trybie offline. Nie trzeba się więc martwić o dostęp do aktywnego łącza internetowego ani o dodatkowe koszty. Większość nawigacji mobilnych posiada bezpłatne mapy Polski, natomiast mapy innych krajów można dokupić już z poziomu aplikacji.

Rzeczy przydatne w podróży

Wiele motoryzacyjnych gadżetów ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo podczas podróży. Wśród nich znajdują się powszechnie używane zestawy głośnomówiące czy okulary przeciwsłoneczne z soczewkami polaryzacyjnymi. Są jednak rzeczy dużo ważniejsze takie jak: apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, żarówki i koło zapasowe. Na wypadek konieczności wymiany koła, warto również mieć podnośnik i klucze. Przed wyjazdem powinno się także sprawdzić poziom oleju silnikowego, płynu hamulcowego, płynu do wspomagania i do spryskiwaczy. Wielogodzinna jazda samochodem bywa jednostajna, zwłaszcza na drogach ekspresowych i krajowych, warto więc zaopatrzyć się w urządzenie, które nie pozwala kierowcy zasnąć. Taki elektroniczny gadżet natychmiast po wykryciu pierwszych symptomów nadchodzącego snu prowokuje urządzenie do włączenia głośnego alarmu, który postawi kierowcę szybko na nogi. W celu zwiększenia bezpieczeństwa podczas długich podróży warto też rozważyć zakup systemu ostrzegania przed niekontrolowanym opuszczeniem pasa ruchu.

Aby bezpiecznie pokonać podróż samochodem oprócz sprawnego auta warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i o naszych ograniczeniach. Obecnie to kierowca jest najsłabszym ogniwem, dlatego warto zadbać o odpowiedni wypoczynek, odpowiednio spakować bagaż i zaplanować optymalną trasę. W tym ostatnim pomocne mogą okazać się mapy cyfrowe.


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Jak bezpiecznie wrócić z wakacji?

  1. avatar Odszkdowania pisze:

    Witam,
    bezpieczeństwo w podróży jest bardzo ważne. Jeśli jednak przydarzy się nam wypadek, pamiętajmy że możemy starać się o uzyskanie odszkodowania i zadośćuczynienia z polisy OC sprawcy.

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

jakie są wasze ulubione sklepy z ub…
Moj number one to New Look,Bay,Quiz,River IslandPotem H&MPrzyznam tez,ze czasem zakupię coś...
Zabiegi z kwasami - jak to wygląda?…
W sumie ja z pomocą kwasu redukowałam zmarszczki na twarzy w krakowskiej vesunie....
Galeria Przymorze
W CCC mają -40% rabatu na torebki.
Grzywka
Ja nigdy nie miałam, bo nie pasuje do mojego kształtu twarzy.