Jak bezpiecznie się opalać?

18 maja 2018, dodał: aleksandraw

Ciepłe i słoneczne dni skłaniają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Coraz chętniej spędzamy czas na słońcu, które przyjemnie grzeje i sprawia, że myślami jesteśmy już na wakacjach… Przy tym wszystkim należy pamiętać, że promieniowanie słoneczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu – to dzięki słońcu jest on w stanie rozpocząć produkcję witaminy D oraz hormonów szczęścia – endorfin. Niezwykle istotna jednak jest ochrona naszego ciała przed promieniowaniem UVA i UVB. Zapewniając naszemu ciału odpowiednie zabezpieczenie gwarantujemy sobie długie lata zadbanej i zdrowej skóry i oczu.

Opalenizna. Wieki temu uważana za cechę ludzi o niższym stanie, zajmujących się pracą fizyczną. Dzisiaj mówi się, że dodaje uroku i optycznie odejmuje kilogramów. Nieważne czy jesteś zwolenniczką, czy przeciwniczką opalenizny – zawsze należy pamiętać, że przyrumienione na słońcu ciało to skutek  reakcji obronnej organizmu na promienie słoneczne.

Przyciemnienie koloru skóry, najbardziej zauważalne u osób o jasnej karnacji, jest wynikiem fizjologicznej reakcji zachodzącej w komórkach naszej skóry w trakcie ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Promieniowanie UVA, przenikając do głębszych warstw skóry niszczy elastynę oraz kolagen przyczyniając się do szybszego starzenia się skóry. Promieniowanie UVB natomiast jest sprawcą poparzeń słonecznych, czyli bolesnego rumienia występującego po zażyciu kąpieli słonecznej. Nie bez uszczerbku zostają oczy, które zostają narażone na uszkodzenie siatkówki i plamki żółtej, dzięki której poprawnie odróżnimy kolory.

W kwestii zagrożeń powodowanych przez promieniowanie słoneczne zdecydowanie trzeba wspomnieć o udarze słonecznym, którego objawami są silne zawroty głowy, gorączka połączona z dreszczami i przyspieszeniem tempa i zwiotczenie mięśni. Jego przyczyną jest zbyt długotrwałe wystawienie ciała na promienie słoneczne, co skutkuje zaburzeniami w ośrodku termoregulacji. W momencie podejrzenia udaru słonecznego, należy niezwłocznie odprowadzić chorego w chłodne, zacienione miejsce, robić chłodne okłady na głowę i klatkę piersiową i podać dużą ilość chłodnych płynów w małych ilościach. W przypadku braku zmian w kondycji należy powiadomić lekarza.

Jaka jest recepta na zdrowe i bezpieczne opalanie? Przede wszystkim – umiar. Unikajmy ostrego słońca, zwłaszcza w godzinach 11-15. W gorące, słoneczne dni zakładajmy na siebie ubrania z naturalnych, przewiewnych tkanin o jasnym kolorze, na nos włóżmy okulary przeciwsłoneczne z filtrem zaś na głowę wkładajmy czapkę lub kapelusz . Do tego, przed kąpielą słoneczną zadbajmy o nałożenie warstwy kremu z odpowiednim dla naszej skóry filtrem.

Na szczególną troskę w ciepłe, słoneczne dni zasługują dzieci i ludzie starsi, którzy powinni unikać nadmiernej ekspozycji słonecznej oraz używać kremów z wyższymi filtrami, niezależnie od swojego fototypu.Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Aktywna podstawka do wody
Technologia żywej wody „Living Water Technology”
Cena:
390 zł
Body wyszczuplające i modelujące
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 ZŁ
Bestsellerowa bateria wannowa + zestaw prysznicowy!
Sprawdź najlepszą jakość w najlepszej cenie z 2-letnią gwarancją!
Cena:
68,99 zł
Krem z nano złotem i kwasem hialuronowym i ekstraktem z mango
Profesjonalny skład dla pielęgnacji każdego typu cery - wysoka jakość w dobrej cenie!
Cena:
59,00 zł
Najlepsza oferta bielizny nocnej
Tylko na bielizna9.com!
Piękna bielizna na każdy dzień!
Sprawdź na bielizna9.com!

FORUM - bieżące dyskusje

odchudzanie z dietetykiem
Są 3 podstawowe rzeczy do odchudzania: 1. Dieta 2. Sen 3. Sport
firma w necie
Hej, posiadam sklep internetowy i chciałabym podjąć współpracę z firmą, która pomogłaby reklamować...
Nasze blogi :)
Hejka wszystkim :) ja założyłam stronę z konkursami dostępnymi w Internecie http://konkursyok.pl/
Włosy a ozdoby ślubne
Białe ozdoby są najlepsze, delikatne kwiaty, siateczka, tiara, zależy od typu urody i rodzaju sukienki