Impotencja – przyczyny, objawy i leczenie | Wszystko dla zdrowia i urody, porady kulinarne Uroda i Zdrowie - serwis nie tylko dla kobiet!

Impotencja – przyczyny, objawy i leczenie

3 czerwca 2022, dodał: Alfa i Omega
Artykuł zewnętrzny

Problemy z erekcją zazwyczaj utożsamiamy wyłącznie ze starszymi mężczyznami, którzy ukończyli sześćdziesiąty rok życia. I o ile prawdą jest, że ryzyko impotencji znacząco zwiększa się wraz z wiekiem, o tyle błędem jest sądzenie, że zaburzenia erekcji nie dotykają młodszych mężczyzn. Jakie są przyczyny impotencji, objawy i jak wygląda jej leczenie? Właśnie o tym piszemy w poniższym artykule.

impotencja

Co to jest impotencja – objawy

Czym jest impotencja? Objawy, wbrew powszechnemu przekonaniu, mogą być różne – choć najczęściej kojarzymy ją z całkowitym brakiem wzwodu. Jest to dysfunkcja seksualna, w literaturze przedmiotu nazywana również męskim zaburzeniem erekcyjnym lub dysfunkcją erekcyjną, która definiowana jest jako niezdolność osiągnięcia lub utrzymania wzwodu w stopniu wystarczającym do odbycia satysfakcjonującego stosunku seksualnego. Dodajmy, że o zaburzeniach takich mówimy w sytuacji, w której brak erekcji następuje mimo odczuwalnego podniecenia seksualnego.

Impotencja objawia się najczęściej na jeden z trzech sposobów:

  • całkowity brak erekcji;
  • niepełna erekcja, uniemożliwiająca odbycie satysfakcjonujące stosunku seksualnego;
  • niemożność utrzymania erekcji w chwili wsunięcia członka do pochwy lub w trakcie penetracji.

Przyczyny impotencji

Dysfunkcja erekcyjna może być spowodowana różnymi czynnikami. U mężczyzn po 60. roku życia może być ona wywołana zmianami hormonalnymi np. obniżaniem się poziomu testosteronu.

Jednak zaburzenia erekcji występują również u młodszych mężczyzn. Przyczyny dzielimy najczęściej na dwa podstawowe rodzaje:

  • Przyczyny somatyczne – przyczyny somatyczne to te, które są związane z chorobami i szeroko rozumianą fizycznością. Zaliczamy do nich między innymi choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby metaboliczne i endokrynologiczne, schorzenia neurologiczne czy wspomniane już zaburzenia gospodarki hormonalnej.
  • Przyczyny psychologiczne – jeśli diagnostyka lekarska wykluczy przyczyny somatyczne, istnieje prawdopodobieństwo, że występują psychogenne zaburzenia erekcyjne. Są to dolegliwości takie jak depresja, ostry lęk, chroniczne zmęczenie i stres, kompleksy czy przebyte traumy.

Jak wygląda leczenie impotencji?

To, jak wygląda leczenie impotencji, zależy w znacznej mierze od przyczyny, jaka stoi za dolegliwościami. W przypadku zaburzeń hormonalnych stosuje się najczęściej leczenie farmakologiczne, polegające na zwiększaniu poziomu testosteronu lub obniżaniu prolaktyny.

Gdy za impotencję odpowiada brak wystarczającego ukrwienia członka, możliwe jest stosowanie tabletek na erekcję, które powodują doraźne rozszerzanie naczyń krwionośnych w prąciu. W takich sytuacjach można stosować między innymi lek na erekcję bez recepty Actigra Forte lub Actigra, o którym można szczegółowo przeczytać na stronie actigraforte.pl.

Jednak nierzadko leczenie impotencji polega na wdrożeniu leczenie schorzenia leżącego u podstaw problemów ze wzwodem. Dlatego gdy obserwujemy u siebie powtarzające się zaburzenia wzwodu, powinniśmy udać się do seksuologa, urologa lub internisty, który pokieruje dalszą diagnostyką.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz