Ile jest genów odpowiedzialnych za nadwagę i otyłość?


  • Facebook
  • Google Plus
  • NK
  • Wykop
  • Twitter
  • Blogger
  • Print
  • Email

W dzisiejszym artykule więcej na temat kolejnych genów zaangażowanych w rozwój nadwagi i otyłości. Posiadanie niekorzystnych wariantów genetycznych w obrębie tych genów, niesie nie tylko problemy z wagą, ale również jest przyczyną wielu, poważnych chorób, których ryzyko rozwoju znacznie rośnie, gdy jesteśmy właścicielami wariantów „wysokiego ryzyka” tych genów.

Nadwaga i otyłość zapisana w genach

Pewnie zastanawiacie się jakie to geny? Otóż oprócz genu FTO, który omówiłam we wcześniejszym artykule z cyklu GenoTekstów, są to trzy geny, które mają również wiele wspólnego z naszymi problemami z wagą: MC4R, MTNR1B, TCF7L2. Pewnie ich skomplikowane nazwy niewiele Wam mówią, dlatego postaram się trochę przybliżyć ich naturę, poprzez opisanie ich działania w naszym organizmie.

Czy ciągle jesz i nadal czujesz się głodna? Zjadasz podwójną porcję, a głód nadal nie daje za wygraną?

Za taki stan rzeczy jest odpowiedzialny gen MC4R (jego niekorzystny wariant), który wpływa na funkcjonowanie podwzgórza, poprzez co ciągle czujemy się głodni i stale musimy podjadać. Dodatkowo nasz organizm nie posiada wewnętrznej blokady, która mówi „stop” jesteś już najedzony, ponieważ uczucia nudności, które wynikają ze spożycia dużej ilości kalorycznego jedzenia nie uaktywniają się, a to sprawia, że stale się przejadamy!

Zajadasz stres? Dlaczego w stresujących momentach ciągle podjadamy?

Pewnie często zdarzyło się Wam w stresujących chwilach, sięgać po duże ilości jedzenia, które w jakiś sposób działają na nas uspokajająco. Po raz kolejny za skłonnością do takich zachowań stoją nasze geny, a konkretniej niekorzystny wariant genu MC4R, który odgrywa rolę w procesie odczuwania nasilonego głodu w momentach stresujących. To dlatego masz ochotę na kolejną porcję jedzenia, gdy jesteś zestresowana!

Ponadto nasze geny, które odgrywają rolę w rozwoju nadwagi i otyłości, są przyczyną rozwoju cukrzycy typu II (gen MC4R i MTNR1B), która jest poważną chorobą cywilizacyjną dotykającą coraz szersze grono ludzi, w tym dzieci!

 

Plujesz ciąże? Przebadaj geny: MTNR1B i  TCF7L2

Okazuje się, że geny nadwagi i otyłości przyczyniają się również do zwiększonego ryzyka rozwoju cukrzycy  ciążowej, która jest bardzo niebezpieczna zarówno dla dziecka, jak i dla matki. Dlatego wiedząc wcześniej o posiadanym ryzyku rozwoju cukrzycy ciążowej, wynikającej z naszych uwarunkowań genetycznych, można poprzez wdrożenie wczesnej profilaktyki oraz monitorowanie organizmu poprzez kompleksowe badania, zupełnie jej uniknąć i nie narażać swojego dziecka na niebezpieczeństwo. Ponieważ, należy pamiętać, że niekontrolowana cukrzyca ciążowa może prowadzić do szeregu komplikacji podczas ciąży, a także wywierać długotrwały negatywny wpływ na rozwój i zdrowie dziecka!

Syndrom policystycznych jajników – przyczyną problemów z zajściem w ciążę

Kobiety, które długo starają się o dziecko i nadal nie mogą zajść w ciąże, często nie znają przyczyny swoich niepowodzeń. Okazuje się, że Panie, które są nosicielkami wariantów „wysokiego ryzyka” w obrębie genu  MTNR1B, posiadają również znacznie większe ryzyko rozwoju syndromu policystycznych jajników, który w ogromnej ilości przypadków jest przyczyną problemów z niepłodnością, a nieleczony może prowadzić do rozwoju nowotworu błony śluzowej macicy!

Dlatego poznanie swoich predyspozycji genetycznych w obrębie genów nadwagi i otyłości, wiąże się również z poznaniem przyczyn swoich problemów z zajściem w ciążę oraz wyeliminowaniem poważnych problemów zdrowotnych z tym związanych.

Jak uniknąć poważnych chorób w przyszłości?

Słysząc o poważnych chorobach, takich jak nowotwory, udar mózgu, choroba wieńcowa, czy też późno ujawniająca się cukrzyca typu I (cukrzyca LADA) często myślimy, że owszem zdarzają się, ale na pewno nie przytrafią się nam. Często jednak, gdy zaczynamy na nie chorować, szczerze żałujemy naszego braku zaangażowania i zastanawiamy się dlaczego nie działaliśmy wcześniej.

Pewnie myślicie, jakie mogłyby to być działania, skoro przecież nie wiemy na co zachorujemy za 10 lat?? Jednak często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że choroby te mogą wynikać z naszych uwarunkowań genetycznych, czyli większe ryzyko ich rozwoju jest zapisane w naszych genach! I tak właśnie jest! A to jesteśmy już w stanie odczytać dużo wcześniej, zanim jeszcze jakaś choroba się rozwinie!

Wynika to z faktu, że niektórzy z nas posiadają niekorzystne warianty genów nadwagi i otyłości, które niosą nie tylko wysokie ryzyko jej rozwoju, ale również ryzyko rozwoju szeregu poważnych chorób o których wspomniałam wcześniej (niekorzystny wariant genu TCF7L2!). Przebadanie tych genów, może powiedzieć nam o takim zagrożeniu znacznie wcześniej, w momencie gdy jeszcze nie chorujemy, a taka informacja może okazać się nieoceniona. Wiedza uzyskana dzięki badaniu genetycznemu pozwoli nam wdrożyć w życie wczesną profilaktykę, która może znacznie zminimalizować ryzyko rozwinięcia się chorób w przyszłości lub skutecznie z nimi walczyć już na początkowym etapie ich rozwoju!

Dlatego, tak istotne jest poznanie wariantów wszystkich genów zaangażowanych w rozwój nadwagi i otyłości, gdyż tylko pełen obraz problemu da nam kompleksową odpowiedź i konkretne wskazówki, dzięki którym możemy skutecznie walczyć z tym problemem, ponieważ należy pamiętać, że nadwaga i otyłość to nie tylko problem wizualnego wyglądu, a przede wszystkim szereg poważnych dolegliwości zdrowotnych, gdyż geny predysponujące do rozwoju nadwagi i otyłości niosą ryzyko rozwoju wielu, poważnych chorób, dlatego ich przebadanie jest tym bardziej ważne. Z pomocą w tej kwestii przychodzi kompleksowy pakiet badań: Nadwaga i Otyłość Plus (np. w firmie VitaGenum), określający warianty wszystkich genów zaangażowanych w rozwój nadwagi i otyłości, które dodatkowo warunkują rozwój wielu chorób.

Zadbaj o swoją wagę oraz swoje zdrowie i wykonaj proste badanie genetyczne, a być może okaże się to kluczem do dobrego zdrowia na lata!


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz

Rozwiąż poprawnie równanie: *


Aleja handlowa

Drożdże piwne
Gwarantowana poprawa wyglądu skóry, włosów i paznokci
Cena:
27 zł
Naturalny olejek cedrowy
Sklep Afandi.eu
Cena:
45,51 zł
Piękna pościel z satynowej bawełny
Zapewnia komfort snu i dodaje sypialni luksusu! Więcej wzorów na www.udekorujwnetrze.com
Cena:
95,00 zł
10% CBD naturalny olejek z kwiatów konopi
konopieizdrowie.pl
Cena:
579,90 zł

FORUM - bieżące dyskusje

Twoje dobre serce bezcenne dla bied…
Zawsze o tym pamiętam, od lat przekazuję 1% na schronisko dla zwierząt
Zdrowe magnesy
Magnez jest niezbędny w organizmie człowieka, zaraz jak go brakuje trzeba uzupełniać...
Podstawówka prywatna w Warszawie
Na Wilanowie jest szkoła podstawowa im. Wiktorii Wiedeńskiej. Jest przez Fundację Varsovia. Czesne...
Jaki plecak dla dziecka do szkoły
Zerknij na plecaki do sklepu Brytyjka.pl : . Mają tam wiele ciekawych plecaków...
facebook