1

Temat: Dziedziczenie pieniędzy z ZUS

Czy wiecie jak starać się o wypłatę środków z ZUS-u po śmierci bliskiej osoby?

Jeśli zmarły należał do OFE, a tym samym utworzono dla niego subkonto emerytalne, i jeśli nie zdążył przejść na emeryturę, można starać się o odzyskanie zgromadzonych na subkoncie środków. Jeśli zmarły przeszedł na emeryturę, bliscy mogą otrzymać jednorazowe świadczenie, ale pod warunkiem, że emerytura była pobierana nie więcej niż przez 3 lata.

Mnóstwo osób o tym nie wie i te pieniądze przepadają na rzecz ZUS-u.

2

Odp: Dziedziczenie pieniędzy z ZUS

No ale dlaczego to jednorazowa wypłata? I dlaczego ZUS z automatu tego nie wypłaca tylko trzeba się starać? Przecież ZUS wie, że ktoś brał emeryturę mniej niż 3 lata - to powinien dodać te pieniądze automatycznie do zasiłku pogrzebowego. Dlaczego oszukuje ludzi w świetle prawa i zataja te środki?

3

Odp: Dziedziczenie pieniędzy z ZUS

Yerba, dobrze wiesz dlaczego. wink Moja znajoma dopiero kilka lat po przedwczesnej śmierci męża dowiedziała się, że mogą te pieniądze wyciągnąć. ZUS na to właśnie liczy, że ktoś po prostu się nie upomni.

4

Odp: Dziedziczenie pieniędzy z ZUS

Właśnie najwięcej ludzi chyba umiera zaraz po przejściu na emeryturę... Zwłaszcza faceci, bo chyba tracą sens życia, zaczyna się popijanie z nudów itp. I życie się skraca. A te wdowy po nich potem żyją w nieskończoność...