1

Temat: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

Witajcie.  Mam dylemat...
Razem z mężem obecnie wynajmujemy mieszkanie w Warszawie i tutaj też pracujemy. Chcemy w końcu przeprowadzić się do czegoś własnego. Naszym dylematem jest to że posiadamy dość sporą działkę pod Warszawą, a dokładniej pod Grodziskiem Mazowieckim. (około 2-3 km piechotą do Grodziska). a od zawsze ciągneło mnie do miasta, nie wyobrażam sobie mieszkania na wsi. Co prawda od zawsze marzyłam o własnym domku, a własna ziemia pozwala na zrealizowanie takiego marzenia. Jednak przerażają mnie długie dojazdy do Warszawy pociągiem i jeszcze uzależnie od rozkładu ich jazdy. Obecnie w okolicy naszej działki są pustki jednak nadzieją jest to że sporo osób pragnie mieszkać na przedmieściach i trochę okolica się zaludni.
Z jednej strony nie chę mieszkać na wsi, a z drugiej wole mieć dom niż mieszkanie w Warszawie. Co inneg mieć mieszkanie w spokojnej okolicy Ursynów, Wilanów, jednak ceny też są niczego sobie...
Co o tym sądzicie? Myślicie że trochę narzekam ? Wiadomo że zbudować dom w Warszawie to nie jest realne chyba że nagle wygram los na loterii ;P

Wspomnę że na obecnej działce mieszka wujek mojego męża i nie ma opcji sprzedania ziemii tongue

2

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

Budowa domu to sprawa na kilka następnych lat, a mieszkanie możecie mieć zaraz. Dojazdy też są minusem. Ale mieszkanie na wsi, kiedy się pracuje w mieście ma według mnie prawie same plusy, musisz zrobić bilans ZA i PRZECIW, i podjąć decyzję. Jednak ja bym się zdecydowała na dom na wsi.

3

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

Jak już mam w coś inwestować to mogę te parę lat poczekac. Jednak z mężem chcemy założyć rodzine i nie wyobrazam sobie że bedziemy cisnąc się z dwojka dzieci w mieszkaniu 3 pokojowym. A do tego jeszcza nasz owczarek niemiecki smile

4

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

Zdecydowaliśmy się na zakup mieszkania- dom jakoś nigdy nas nie pociągał. Szukaliśmy już mieszkań w sieci- znaleźliśmy kilka fajnych apartamentów na:Musimy się jeszcze rozejrzeć- jest to przecież decyzja na długie lata.

5

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

Każdy tutaj musi indywidualnie zadecydować smile Mnie się marzy taki mały domek na obrzerzach miasta wraz z garażem a nawet dwoma , mogą być np. takie blaszane z  bo są nie drogie i szybkie w montażu. Ale to są plany odległe, za 10 może 15 lat smile

6

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

Zdecydowanie dom. I jeśli już to dom inteligentny. Tutaj poczytaj sobie dlaczego. Ja akurat mam porównanie. Całkiem niedawno przeniosłam się z bloku do domu z ogrodem na wsi i uwierz mi - za nic bym nie wróciła do miasta.

7

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

Nic mnie nie przekona do mieszkania w domu. Kiedyś taki miałam i po prostu porażka. Na tę chwilę interesują mnie , bo otwieram firmę mojej firmy właśnie w tym mieście, więc bez problemu mogę się tam przenieść.

8

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

Dom jest fajniejszy, jest więcej swobody, nigdzie się tak nie wypoczywa jak we własnym domku z ogródkiem, wiosną i latem można się wyciągnąć na leżaku z książką i żaden balkon w bloku tego nie zastąpi, ja bym siebie widziałam na trawniczku na osiedlu Villa Campina

9

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

Budowa domu trochę potrwa... A do tego będzie kosztowała majątek.

10

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

wiadomo że to co droższe jest lepsze, budowa domu to 2-3 większy wydatek niż kupno mieszkania. Ja sobie ostatnio kupiłem  Samo kupno to jedno a przecież zamontować trzeba jeszcze, nie wszystko jest takie łatwe jak to się widzi w reklamach.

Ostatnio edytowany przez aleksander07 (2016-07-31 20:28:47)

11

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

Ja bym chyba wolała dom. Jeśli to nie kwestia kasy to bym poczekała na dom. Przemyślcie sobie temat inteligentnego domu. w sumie w mieszkaniach też można wiele rozwiązań zastosować. U nich znajdziecie więcej info i możecie dopytać o wszystko  . Sami zobaczycie że zaoszczędzicie i to sporo.

12

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

Dom to większa przestrzeń, ale osobiście wolę mieszkanie. Nawet jeśli jset problem by się pomieścić , to można przecież wynająć dodatkową powierzchnię . A zycie w mieszkaniu jest łatwiejsze i tańsze

13

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

Dom czy mieszkanie - to trudna decyzja, ja bym przede wszystkim kierowała się sytuacją finansową. Bo choć budowa domku może być tańsza jeśli macie już ziemię, to dom to ciągła inwestycja, ciągle coś trzeba naprawić, poprawić, ogródek zrobić, itd. Z mieszkaniem nie ma tyle pracy i wydatków, ale samo kupno jest o wiele droższe.

14

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

Generalnie są dwie główne różnice w komforcie życia i kosztach utrzymania ( media). Oczywiście można w części ograniczyć koszty ogrzewania przez zakup taniego opału np. przez serwis zakupowy np. ten  , ale jeśli oczekujemy podobnych kosztów jak przy mieszkaniu to niestety tak dobrze nie będzie.

15

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

Zdecydowanie dom. Nie wyobrażam sobie mieszkania w bloku. Powoli tworzymy projekt domu. Właśnie zastanawiamy się nad wyborem materiały na dach- słyszeliśmy, że blachodachówka jest dobrym rozwiązaniem. Jak myślicie?

16

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

Z jednej strony dom jest lepszy, bo więcej przestrzeni i nie trzeba się użerać z sąsiadami zaraz za ścianą. Z drugiej jednak niektórzy wolą przytulne mieszkania, bo mniej do sprzątania. No i mieszkania są już podłączone do kanalizacji, podczas gdy w przypadku wielu domów w grę wchodzi tylko szambo lub przydomowa oczyszczalnia  - oczywiście to drugie jest lepszą opcją, ale nie na każdej działce można się na to zdecydować.

17

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

Prawda jest taka, że nawet najbardziej luksusowy apartament nie zastąpi nam domu. Dom to według mnie dużo lepsze rozwiązanie, nie ma sąsiadów za ścianą, na pewno mieszka się bardziej komfortowo, niż w bloku. Poza tym w przypadku posiadania domu posiadamy także podwórko, to kolejny plus. Jak jesteście na etapie budowy domu, sprawdźcie sobie portal znajdziecie tam sporo przydatnych porad.

18

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

Jeśli wybór padnie na dom to musicie się do tego dobrze przygotować. Nie należy na niczym oszczędzać, a zwłaszcza na materiałach budowlanych. Nawet takie rzeczy jak  i jeśli chcemy się cieszyć wspaniałym domem bez poprawek, to na niczym nie należy oszczędzać.

19

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

Po namyśle wybrałabym mieszkanie, ale na jakimś kameralnym osiedlu, na przykład tego typu co
na nowym osiedlu Brama Żuław.
W samym centrum osiedla znajduje się miejsce na odpoczynek i zabawy z dziećmi. Myślę, ze tam będzie się dobrze mieszkać.

20

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

Ja zawsze będę za domem na wsi - spokojniej, ładniej, ciszej.

21

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

Dom, to zawsze lepiej. Mieszkanie w bloku, to jednak nie jest jakiś super wybór. Ale takie mieszkanie jest zawsze tańsze od zakupu domu.  Plus taki, że na zakup domu można dostać dofinansowanie z MdM

22

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

Ale w dom sam martwisz się o remonty, ogrzewanie itp. A w bloku jest z tym wygodniej.

23

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

Ja bym wybrała dom ale inteligentny, w ten sposób nie muszę się martwić o ogrzewanie i inne drobnostki. Jest taki dom kosztowny ale opłacalny. Czytałam dużo o tym na:  i ty też poczytaj może zdecydujesz się na taki domek.

24

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

A dla mnie dużo lepszym wyborem jest dom. Pewnie mam spaczoną optykę, ale wiecie, jak się mieszka całe dzieciństwo na parterze, to potem awersja do mieszkań zostaje. Nie dość, że do mojego pokoju dochodziły wszystkie hałasy z ulicy, to jeszcze kilkakrotnie chłopcy grający w piłkę zbili w moim pokoju szybę. Jak przeprowadziliśmy się poza miasto, do własnych czterech kątów, zyskałam po prostu wolność. Żaden namolny sąsiad nas nie nachodził, jak chcieliśmy z rodzicami zaprosić rodzinę, to po prostu zapraszaliśmy. Po latach wiedziałam, że z moim mężem musimy mieć własny dom. Wprawdzie musieliśmy wyjechać na kilka lat za granicę, żeby zarobić na wymarzoną chatkę, ale było warto. Przy okazji chciałam się Was poradzić w jednej kwestii. Mianowicie, kupiliśmy dom na rynku wtórnym i po kilku latach nadeszła pora na remont. Między innymi zamierzmy pomalować metalowe ogrodzenie i teraz szukamy odpowiedniej farby. Chciałabym jednak przed jej zakupem poznać Wasze zdanie. Korzystałyście kiedyś z tego typu farb -  ? Macie jakieś doświadczenia? Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi.

Ostatnio edytowany przez jubik (2017-05-10 11:38:45)

25

Odp: Trudny wybór. Dom czy mieszkanie?

Wśród moich znajomych zdania są podzielone, bo jedni wolą przyjść do mieszkania po pracy i w nim odpoczywać, a drudzy lubią np. rozluźnić się kosząc trawę itd. Ja akurat wolę mieszkania bo zdecydowanie można taniej je kupić, a dwa jest bliżej z nich do pracy. Moja znajoma twierdzi tak samo i jest w trakcie zakupu mieszkania z tego projektu w Gdyni ] Swoją drogą jest najlepsza strona do szukania nieruchomości