1

Temat: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

Jestem ciekawa jak to było u was: czy zdecydowalibyście się na budowę czy może na zakup gotowego domu?
Czy widzicie siebie na przykład w roli osoby, która nadzoruje prace budowlane?

2

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

Ja kompletnie nie wyobrażam sobie tego, że miałabym sprawdzać czy budowlańcy czegoś nie spaprali. Tym bardziej, że sama się nie znam. Działałabym po omacku kompletnie i już na samą myśl o tym czuję frustrację.
Inna sprawa, że wolałabym, żeby mój dom powstał z wybranego przeze mnie projektu. Widziałam, że na przykład pracownia Dobre Domy i niektóre inne mają ciekawe propozycje. I na to faktycznie chciałabym mieć wpływ. Nie wiem tylko czy z całym dobrodziejstwem inwentarza.

3

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

Budowa to poważne przedsięwzięcie, trzeba sobie z tego zdawać sprawę, zanim zrobi się pierwszy nieodwracalny krok. Dlatego polecam Ci zajrzeć na stronę , jest tam konkurs fotograficzny, można znaleźć zdjęcia z realizacji, budowy poszczególnych projektów. Myślę, że takie zdjęcia dają sporo do myślenia i mogą pomóc Ci podjąć ostateczną decyzję smile

4

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

Zdecydowanie budowa. Dlaczego? Ponieważ całość była dostosowywana do naszych potrzeb. Przy budowie najważniejsze to by wybrać  dobrych fachowców. Jak się na nich trafi to nic nie stanowi problemów. My mieliśmy pewien problem z geodetą, który tworzył nam mapę działki. Musieliśmy go zmienić. W chwili jednak gdy trafiliśmy na poleconego przez znajomego i nasze problemy się zakończyły. Pan Michał rzetelny i terminowy fachowiec towarzyszył nam do końca budowy na każdym etapie realizacji gdzie były potrzebne usługi geodezyjne.

5

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

Ja bym wolała wybudować. Wiesz z czego, według projektu i twoich potrzeb. Śliczne projekty widziałam tutaj . Z domami różnie jest a sprzedający nie zawsze wszystko ci powie .

6

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

My teraz jesteśmy na etapie projektowania ogrodu. Przeglądam drewniane domki dla dziecka  bo chcemy takie coś postawić w ogrodzie. Najlepszy byłby domek na drzewie, ale nie są na tyle solidne, żeby tak ryzykować.

7

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

Przy budowie domu warto pomyśleć o rekuperatorze.

8

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

Wszystko zależy od człowieka, ja uważam że warto jednak zbudować dom bo późniejszy efekt bardzo cieszy. Przy jego budowie trzeba stawiać na najwyższą jakość materiałów i narzędzi. Warto pomyśleć o użyciu akrylu beżowego, służącego do uszczelniania takich powierzchni jak cegła, beton, drewno, kamień, płyty gipsowo-kartonowe.

9

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

Oczywiście, że warto zbudować dom. Tylko warto zastanowić się także nad jego otoczeniem. Pomyślcie wtedy o kratce trawnikowej. Jest to wytrzymałe i estetyczne rozwiązanie. Sprawdza się na podjazdach, pomiędzy rabatkami i na parkingach.

10

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

Jakiego materiału używacie na dach? Czy taka blacha będzie odpowiednia? Czy jest najlepsze na dach?

11

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

Można i budować dom
jak i pomyśleć o kredytacie

12

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

Znajomy kiedyś sprawdzał, że bardziej opłaca się budowa. Wtedy masz kontrolę nad jakością i ceną użytych materiałów. A jeśli nie ma możliwości przyłączenia budynku do kanalizacji miejskiej, można od razu zainwestować w takie przydomowe oczyszczalnie ścieków.To na pewno mniej kłopotliwe i bardziej ekologiczne rozwiązanie niż szambo.

13

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

U mnie niestety był zakup używanego domu. Teraz pewnie jakbym miała wybór, wolałabym zatrudnić firmę wykonującą prace murarskie, ale wtedy nie byłam przy kasie i trzeba było brać, co dawali wink

14

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

Budując dom samodzielnie trzeba się liczyć z tym, że czeka nas mnóstwo obowiązków, ale i wydatków. Trzeba na przykład od podstaw położyć posadzki. Wszelkie żywice, utwardzacze i inne produkty do tego można znaleźć . Wszystkie produkty są dostępne i można liczyć na szybką dostawę.

15

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

my zdecydowaliśmy się na budowę domu ale skorzystalismy z firmy z Gdyni. Kompleksowo budują domy- od pozyskania odpowiedniej działki, po gotowy dom pod klucz. Nie pobierają zaliczek, słuchali naszych życzeń co chcemy mieć, ja ma dom wyglądać, fachowo doradzili  . Moim zdaniem tak jest o wiele bezpieczniej

16

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

Wszystko zależy. Czego się oczekuje, czas, pieniądze, materiały. Ja teraz mieszkam w deweloperce, faktycznie wszystko z najtańszych materiałów ( na szczęście to nie moje tylko wynajęte), ale znam tez tych którzy budowali i bardzo przepłacili i tez wyszły klocki i takich co nie przepłacili a i tak są buble w każdym razie jak ktoś w tym nie "siedzi" to wyjdzie podobnie jak deweloperka bo każdy ich naciągnie, kupią drogo  itp. Do swojego wkładasz najlepsze materiały i wiesz gdzie co i jak a na gotowo materiały nie są dobrej jakości. Dom gotowy to spore uproszczenie ale zawsze coś bedzie nie tak.. wiadomo deweloper po kosztach i byle drogo sprzedać zarobić.. No i masz to co chcesz, budujesz wiesz czym, jakimi materiałami.
Ja sama niedługo zacznę moja budowę wg wymarzonego projektu to będę jeszcze mądrzejsza o kilka rad ale też mam ekipę, rabaty, chęci, czas i praktycznie to moja praca.
No i kolejna ważna rzecz, jak nie masz dzialki to też jest problem i jesli uklad pomieszczen itd. Ci odpowiada, kupuj gotowca, bo samo załatwianie i sprawdzanie to już wiele miesięcy i kupa kasy a jesli dzialka jest to lepiej budowac ;-)

17

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

A jakie domy kupujecie? Energooszczędne? Słyszeliście o takich? Budową energooszczędnych domów zajmuje się firma w której można zamówić projekt i od razu zlecić budowę. Największą zaletą jest indywidualne podejście do klienta i fakt, że po podpisaniu umowy o wykonanie domu, cena nie może się zwiększyć.

18

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

Budowa jak najbardziej moim zdaniem sprawdzi się najlepiej. Budowa domu inteligentnego  u nas sprawdziła się doskonale. Moim zdaniem warto zwrócić uwagę na takie nowoczesne budownictwo.

19

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

My też zdecydowaliśmy się na budowę domu. Najtrudniej było nam zdecydować jak ma wyglądać nasz wymarzony dom, no i  nie chcieliśmy, zeby było za drogo. Jednak gotowe projekty domów jednorodzinnych są znacznie tańsze niż zlecenie stworzenia projektu od podstaw. Co prawda musieliśmy nanieść drobne poprawki na projekt ale to i tak wyszło dużo taniej. Teraz nasz dom jest w fazie budowy, do września ekipa powinna się wyrobić.

20

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

Moim zdaniem najlepiej zbudować samodzielnie, ale to czasochłonne i nie każdy potrafi wszystko zrobić. Poza tym, trzeba kupić materiały i akcesoria budowlane, nie mówiąc o narzędziach. Jakie i gdzie kupić, dowiecie się m.in. z tego poradnika. Zobaczcie, które z nich są niezbędne, a które warto mieć.

21

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

Jestem ciekawa jak to było u was: czy zdecydowalibyście się na budowę czy może na zakup gotowego domu?
Czy widzicie siebie na przykład w roli osoby, która nadzoruje prace budowlane?

Wszyscy moi znajomi budowali i jak widziałam jak się męczyli i denerwowali, jak widzę te wszystkie artykuły w tym stylu i uświadamiam sobie ile to rzeczy do ogarnięcia to chyba zdecydowałabym się na kupno gotowego domu smile pozdrawiam. Ola

22

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

Budowa oznacza dużo spraw do załatwienia, ale dzięki temu mamy nowy dom wybudowany wg własnego projektu. Stary dom trzeba remontować i nie zawsze będzie on taki jak chcemy.

23

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

Budowa. Dlaczego? Bo marzyliśmy o domu z bala, a w naszej okolicy takiego to ze świecą można by szukać. Bardzo nam się spodobały realizacje , które widzieliśmy na Mazurach. Budują oni domy z bala sosny mazurskiej min. z pokryciem dachowym krytym strzechą. Gdy tylko taki dom ujrzeliśmy zakochaliśmy się w nim. Zleciliśmy projekt w biurze z nimi współpracującym, a budową zajęli się specjaliści z Natur. Wszystko przebiegło w szybkim czasie bo w ciągu trzech miesięcy otrzymaliśmy swój dom marzeń, który jest niebywale klimatyczny i trwały.

24

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

Też wiedząc ile to pracy, kupiłabym gotowy we względnym stanie żeby nie robić wielkich remontów...

25

Odp: Budowa czy zakup domu - jak to było u was?

My planujemy kupić dom, ale dopiero jak będzie mieszkanie po babci do sprzedania....