1

Temat: Oszustwa internetowe

Ostatnio jest głośno o tzw. "majtkach": Złodzieje najpierw dzwonią i informują o wygranej - najczęściej to komplet eleganckiej bielizny. Tylko trzeba zapłacić za przesłanie nagrody 19.99 zł. W paczce znajduje się ta bielizna i jeszcze dokument o warunkach abonamentu, czyli po podaniu danych wystawiana jest umowa na adresata "nagrody" i niezależnie od tego, czy próbujemy sprawę wyjaśnić czy nie, po jakimś czasie przychodzą wezwania do zapłaty, na coraz to wyższe kwoty. Tak że dziewczyny, nie dajcie się naciągnąć!

2

Odp: Oszustwa internetowe

Podobnie działały jakieś firmy, które wysyłały bez uprzedzenia i zamówienia jakieś gazety czy inne publikacje, a potem jak się ich nie odesłało, to przychodziły ponaglenia o wpłatę za te rzeczy. Typowe oszustwo, żerujące na naszej niewiedzy i nieznajomości prawa...

3

Odp: Oszustwa internetowe

[i]Ignorantia iuris nocet[/i] smile

Co to za wygrana, której wysyłkę trzeba samodzielnie opłacić big_smile

4

Odp: Oszustwa internetowe

Gdyby ktoś Cię przekonywał, że wygrałaś bieliznę wartą  ze 200 zł, a masz zapłacić tylko 10% wartości, to byś się nie skusiła...?

5

Odp: Oszustwa internetowe

Podatek zwycięzca płaci od nagród o wartości od 760 zł w górę, przy czym najczęściej sponsor nagrody ma gest i pokrywa go z własnej kieszeni. Tak więc nie nabierajmy się na żadne podatki od nagród o mniejszej wartości.
W regulaminach konkursów jest podana zwykle wartość takiej nagrody i informacja o tym, czy zwycięzca uiszcza podatek sam, czy została wyznaczona nagroda dodatkowa na jego pokrycie (i bodajże podatek od niej, razem około 11% wartości). Tą dodatkową nagrodę sponsor/organizator przekaże w imieniu zwycięzcy Urzędowi Skarbowemu.

Trochę inaczej to wygląda w przypadku loterii, bo tam można wygrać więcej: [url]http://www4.rp.pl/artykul/631549-Podatek-od-nagrod-kto-jest-platnikiem.html[/url]

6

Odp: Oszustwa internetowe

Ja bym się  najpierw zastanowiła, czy brałam udział w jakimś konkursie z taką nagrodą:)

7

Odp: Oszustwa internetowe

No tak, to przede wszystkim. Poza tym naprawdę warto przejrzeć najważniejsze zapisy regulaminu, np. sposób wydania nagrody, opłacenia podatku czy wymagane dane osobowe.

8

Odp: Oszustwa internetowe

Tacy oszuści działają z presją czasu, że już, tu i teraz musisz podać dane, bo nagroda przepadnie. I część osób się nabiera, nie żądając żadnego regulaminu...

9

Odp: Oszustwa internetowe

Racja. Bardzo trafna uwaga. Człowiek nie zdąży pomyśleć o tym, co powinien sprawdzić, nie zastanowi się, bo odpowiedzieć trzeba już.

10

Odp: Oszustwa internetowe

A takich oszustów nie lepiej sprawdzić przez detektywa? [url=http://cio-detektyw.com.pl/]Zobacz tu[/url] może akurat podjął by się takiego zlecenia?

11

Odp: Oszustwa internetowe

To byłby szczyt - jeszcze tracić na nich pieniądze...

12

Odp: Oszustwa internetowe

Najlepiej ich ignorować , rozłączać się i nie kontynuować rozmowy...

13

Odp: Oszustwa internetowe

Mają w bazie tyle numerów, że raczej ponownie nie zadzwonią.

14

Odp: Oszustwa internetowe

Do mnie co 2-3 tyg. dzwoni pewna firma, po prostu rozłączam ich ale i tak mnie nie kasują z bazy...

15

Odp: Oszustwa internetowe

Weź mi nie mów... kiedy pisałam tamten post jeszcze nie miałam z nimi takiego problemu jak teraz. Wciąż dzwonią z jakimiś zaproszeniami do Aleksandrowa Łódzkiego i wciąż powtarzam, że mieszkam bardzo daleko i nie skorzystam. Dzisiaj akurat poblokowałam w Orange możliwość korzystania z mojego numeru przez ich partnerów, bo jakoś na numer z innej sieci nie wydzwaniają.

Gdzieś czytałam, że można telemarketerowi powiedzieć, że nie wyraża się zgody na dalsze przetwarzanie danych i powinien taki numer zgłosić. Jeśli blokady u operatora nie okażą się skuteczne, to następnym razem zapytam, kto jest administratorem moich danych i zwrócę się do niego.

16

Odp: Oszustwa internetowe

Dokładnie tak zrób! Rozumiem, że odmowa raz może nie wystarczyć żeby przestali, ale teraz to już wygląda jak nękanie...

17

Odp: Oszustwa internetowe

Najwięcej teraz jest problemów z tymi oszustami, którzy podszywają się pod pracowników banków czy policję... Niestety potrafią manipulować i ludzie tracą pieniądze mimo że wiedzą o takich przekrętach...

18

Odp: Oszustwa internetowe

Są też fałszywe strony internetowe z produktami, które nigdy nie są wysyłane, a firma i konto jest założona na słupy, np. bezdomnych...

19

Odp: Oszustwa internetowe

I to jeszcze potrafią pododawać sobie opinie fikcyjnych zadowolonych klientów, aby wyglądać wiarygodnie.