1

Temat: Pisanie podań

Czy potraficie pisać pisma urzędowe, które pozwolą skutecznie załatwić Waszą sprawę?
Piszcie, jak je redagować, jakich argumentów używać i jak dobierać załączniki, żeby podanie zostało pozytywnie rozpatrzone. Jak ustalić właściwego adresata dla naszej sprawy w urzędzie, gdzie jest wiele wydziałów i kompetencje pracowników czasem się pokrywają?

2

Odp: Pisanie podań

Podanie powinno być konkretne i zwięzłe, żeby urzędnik miał jasność, czego oczekujemy. W pierwszym piśmie nie warto się rozpisywać, żeby nie zniechęcać czytającego:) Jeśli  urząd wykaże zainteresowanie sprawą, można pisać bardziej szczegółowo.

3

Odp: Pisanie podań

Unikać uniżoności, ale nie być napastliwym. Mają wiedzieć, że autor pisma nie jest laikiem, którego można zbyć, tylko osobą, która wie czego chce i ma prawo do tego, jest tego prawa świadoma i oczekuje, że sprawa zostanie rozpatrzona.
Pisać stanowczo, ale bez domagania się, grzecznie, tak żeby dało się wyczuć, że "chcę załatwić sprawę i załatwiam ją".
Jakieś lamenty dotyczące tego, jaka krzywda nam się stała albo w jakiej strasznej sytuacji się znajdujemy, czy jak baaaardzo nam zależy, są trochę nie na miejscu. One nie ruszą urzędnika, prędzej go zdenerwują.

4

Odp: Pisanie podań

Załączniki muszą być, im więcej tym lepiej, chociaż bywa, że jedna koperta załatwia sprawę najlepiej... wink

5

Odp: Pisanie podań

Ważniejsze są jednak argumenty, myślę że warto podkreślić ważność danej sprawy dla całej społeczności, a nie tylko dla siebie samego, urzędnicy lubią załatwiać pozytywnie coś, co zauważy więcej niż jedna osoba...

6

Odp: Pisanie podań

Najlepiej poszukać  worów podań w internecie, żeby napisać je w takim stylu, jakim posługuje się urząd... Używanie słów fachowych może spowodować, że urzędnik spojrzy na nie przychylniejszym okiem:)

7

Odp: Pisanie podań

Poza tym, używając niewłaściwego wyrażenia, można sobie bidy narobić hmm Tak jak mój eks, który napisał oświadczenie, że chce "spłacić" kredyt, a zdaniem banku powinno być napisane "zamknąć" kredyt. Tekst oświadczenia drukowała pracownica banku. Jej błąd kosztował go 1500 PLN.

Swoją drogą, tak się zastanawiam, czy jeśli ktoś nie radzi sobie z pisaniem tego typu pism, to czy pracownik urzędu zobowiązany jest do udzielenia mu pomocy w tym zakresie? Czy raczej odsyła nieporadnego petenta do radcy, znajomych, internetu?

8

Odp: Pisanie podań

A to przypadkiem nie o to samo chodziło...? Bank chyba nadużył swojej władzy nad klientem... Ja bym im nie darowała, i tak na kredytach zarabiają krocie, bo te oficjalne 10% z reklam to jest tylko wierzchołek góry lodowej, do tego dochodzi ubezpieczenie kredytu (przymusowe oczywiście), inne opłaty z sufitu wzięte - i w efekcie pożyczasz np. 10 tys., a oddajesz bankowi nawet powyżej 20 tys...

9

Odp: Pisanie podań

Najlepiej pisać podanie z pomocą kogoś kto trochę się zna na zwyczajach danego urzędu, pracuje tam, albo miał z nim od czynienia. Na pomoc samego urzędu  bym nie liczyła, urzędnik nadal ma społecznie status 'nadczłowieka', który nie zniży się do poziomu petenta żeby mu pomóc

10

Odp: Pisanie podań

Podanie jest proste.
Zwracam się z prośbą, motywuję ją i proszę o pozytywne załatwienie sprawy.
Załączniki, zależy do czego np. do pożyczki-dochód, ksero dowodu osobistego;
do pomocy społecznej-dochody i wydatki; rachunki, faktury za leki.

11

Odp: Pisanie podań

[quote=oliwka]A to przypadkiem nie o to samo chodziło...? Bank chyba nadużył swojej władzy nad klientem... Ja bym im nie darowała, i tak na kredytach zarabiają krocie(...)[/quote]
Oczywiście, że o to samo i w innym banku formułują to "spłatą kredytu". Mnóstwo pism, telefonów, faksów, nie odpuścili. Sprawa trafiła do komornika, nawet on kręcił głową, ale zapłacić trzeba było.

12

Odp: Pisanie podań

W takich sporach wygrywa ten, co ma lepszych prawników...

13

Odp: Pisanie podań

Ja sobie daję radę. Pomagam też znajomym.

14

Odp: Pisanie podań

W sieci można znaleźć na ten temat sporo wskazówek.

15

Odp: Pisanie podań

Ostatnie podanie jakie pisałam to chyba o przyjęcie do szkoły... był ustalony szablon, tylko się wstawiało imię i nazwisko, i inne dane  - myślę, że każdy urząd powinien takie szablony mieć dla petentów, żeby nie było potem nieporozumień...

16

Odp: Pisanie podań

Wiele urzędów ma takie formularze do różnych spraw, mało gdzie chyba już wymagają pisania długich podań. Nawet maila można napisać, żeby zgłosić jakąś sprawę.

17

Odp: Pisanie podań

Na szczęście minął czas długich podań, teraz bardziej liczą się załączniki wink

18

Odp: Pisanie podań

Sprawę ułatwiają dziś gotowe formularze, nie trzeba już pisać wypracowania tylko wypełnia się ramki danymi i już... Ale kiedyś taka umiejętność była cenna bo decydowała o pomyślnym załatwianiu spraw...

19

Odp: Pisanie podań

Ale to taka firma odczlowieczona, nie można się wypowiedzieć w swoim imieniu tylko wypełniać puste miejsca....