51

Odp: Nasze kulinarne pomysły

Spaghetti z sosem Carbonara, przygotowanym na samych żółtkach i wzbogaconym o kawałki cukinii.

Składniki na ok. 6 porcji:

    około 400g makaronu spaghetti
    3 młode cukinie (waga wszystkich ok. 700g)
    4 żółtka
    200g słodkiej, płynnej śmietany 30%
    100ml wody z makaronu
    250g boczku
    60g startego parmezanu (ewentualnie startego sera żółtego) + trochę do posypania
    sól, pieprz czarny
    garść posiekanej natki pietruszki
    1 łyżka oliwy z oliwek lub ewentualnie zwykły olej

Sposób przygotowania:

    Śmietanę, żółtka, ser i dość dużą ilość pieprzu zmiksować blenderem. Odstawić na bok.
    Cukinie umyć, osuszyć i pokroić w słupki.

    Makaron ugotować w osolonej wodzie, według przepisu na opakowaniu. Odcedzić, nie wylewając wody, w której gotował się makaron. Odmierzyć 100ml wody z makaronu.
    Boczek pokroić w kostkę i podsmażyć na patelni z oliwą. Dodać cukinie i smażyć, aż cukinia zmięknie i lekko się zarumieni.
    Ugotowany makaron dodać do gorącego boczku i cukinii, wymieszać i przysmażyć przez około 1min. Dodać masę jajeczną razem z wodą z makaronu i posiekaną pietruszką. Mieszać przez chwilę, aż wszystkie składniki dobrze się połączą. (Nie mieszać za długo, żeby nie zrobiła się jajecznica! Gdyby makaron był za suchy można dodać jeszcze trochę wody z makaronu). Wyłożyć na talerze i posypać resztą sera.

52

Odp: Nasze kulinarne pomysły

najlepiej coś z dziczyzny, do tego młode ziemniaczki i młoda kapusta.

53

Odp: Nasze kulinarne pomysły

Pieczona ryba;_0
Rybę myjemy, osuszamy papierowym ręcznikiem. Zamrożoną odmrażamy przed przygotowaniem. Układamy na podwójnie złożonej foli aluminiowej. Czosnek obieramy i kroimy w cienkie płatki. Na rybie układamy kilka kawałków suszonych pomidorów i płatki czosnku. Oliwę pomidorową łączymy z podravką, pieprzem ziarnistym i ziołami prowansalskimi. Na każdej rybie rozsmarowujemy oliwę z przyprawami. Zawijamy folię i grillujemy lub pieczemy w 180stopniach C przez około 20 minut.

54

Odp: Nasze kulinarne pomysły

zapiekanka ziemniaczana

Składniki

7-8 ziemniaków średniej wielkości

dwie spore garście pieczarek, albo może i trzy

dwie cebule średniej wielkości

spory kawałek mozarelli - powiedzmy wielkości męskiej pięści

spora szczypta tymianku

spora łyżka masła

2 łyżki oliwy

sól

świeżo zmielony czarny pieprz

Przepis

Ziemniaki obieram, myję dokładnie i kroję na plastry o grubości około 0,5 cm.
Gotuję je na parze do średniej miękkości (można je również ugotować w wodzie).

Kiedy ziemniaki się gotuję obieram pieczarki i kroję je na niezbyt cienkie plastry, podobnie czynię z cebulą.

Na patelni rozgrzewam oliwę, wrzucam cebulę, smażę na bardo dużym ogniu cały czas mieszając przez 2 minuty, dodaję pieczarki i smażę przez kilka minut często mieszając - cebula powinna się zeszklić, a pieczarki zezłocić - raczej będą pyszniejsze, jeśli nie pozwoli się im gotować we własnym sosie. Grzyby solę, pieprzę, doprawiam tymiankiem i odstawiam na bok.

Mozarellę kroję na plastry o grubości 0,5 cm.

Spore naczynie żaroodporne smaruję połową masła, układam w nim warstwę ziemniaków, solę, delikatnie pieprzę, następnie kładę warstwę pieczarek, na nich układam ser, a następnie znowu ziemniaki, a nie... już wiecie, co, nieprawdaż. Zwykle są to dwie warstwy pieczarek.

Ostatnia warstwa to ziemniaki - na nie kładę kilka wiórków pozostałego masła. Zapiekankę wstawiam do piekarnika nagrzanego do 180 stopni - po około 25-30 minutach jest gotowa.

Podaję z mnóstwem zielonej sałaty i jeszcze większą ilością kefiru.

55

Odp: Nasze kulinarne pomysły

kurczak w sosie z granata

SKŁADNIKI
owoc granatu
2 płaty z kurczaka
1/2 szklanki białego wina
2 łyżki masła
2 łyżki drobno posiekanej cebuli
1 łyżka miodu
1 łyżka oleju lnianego
1 łyżka oliwy z oliwek
1 łyżka suszonego rozmarynu
1 łyżeczka czerwonej papryki w proszku
Sól morska i świeży pieprz do smaku




SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
Doczekaliśmy się. Granat eksplodował i to dosłownie, pół kuchni było oblane czerwonym sokiem. Ale było warto. Specyficzny smak tego owocu w połączeniu z grillowanym kurczakiem z odrobiną suszonego rozmarynu, dało mi naprawdę całkiem długą chwilę przyjemności. Lampka wina i odpowiednie towarzystwo to wyśmienity przepis na udaną kolację. Smacznego !
Przyrządzanie:
Na początek myjemy dokładnie mięso z kurczaka, suszymy i tniemy w większe paski . Pocięte płaty wrzucamy do miski , zalewamy łyżką oliwy z oliwek i dokładnie mieszamy z przyprawami : sól, pieprz, papryka, rozmaryn. Odstawiamy do lodówki, najlepiej na godzinę. Nagrzewamy piekarnik do ok 240 st C i grillujemy kurczaka ok 15 min. W tym samym czasie „odbezpieczamy” granat. Obcinamy górę owocu i kroimy na ćwiartki ( będzie łatwiej wydobyć ziarenka i sok ). Do rondla wlewamy wino, wrzucamy cebulę i masło i dusimy aż większość płynu odparuje. Następnie wrzucamy pestki i sok granatu i gotujemy na wolnym ogniu czekając na zagęszczenie sosu. Pod koniec dodajemy miód i świeżo mielony czarny pieprz. Gotowe mięso wykładamy na pocięte liście sałaty ( możemy udekorować pozostałymi pestkami z granatu ) i tuż przed podaniem wlewamy do sosu olej lniany , dokładnie mieszając i polewamy danie. Dużo pisania, ale naprawdę mało pracy a efekt wyśmienity. Polecam !

56

Odp: Nasze kulinarne pomysły

zapiekanka mięsna

    Składniki:
    ok 500 g piersi z kurczaka bądź indyka
    2 ząbki czosnku
    1/2 brokuła chyba że jest mały to można cały dać
    1/2 cebuli czerwonej bądź 1 mała
    1/2 cukinii
    1/2 papryki czerwonej
    sól pieprz
    ok 20-30 g sera ja użyłam goudy i mozarelli twardej
    1 łyżki masła
    3 łyżki mąki
    odrobina gałki muszkatołowej
    ok 250-300ml mleka
    sól
    pieprz czarny
Przygotowanie:

Filety z kurczaka umyć i oczyścić, pokroić w paski ok 1cm grubości. Przeprawić solą i pieprzem , wycisnąć czosnek przez prasę nasmarowac mięso takie mięso wyłożyć do naczynia żaroodpornego które wysmarujemy wcześniej masłem.

Warzywa pokroić w kostkę wyłożyć na mięso, można odrobinę posolić( ja tego nie robię) . Popsypać startym serem na grubych oczkach. Odstawić do lodówki i przygotować sos.

Masło roztopić w garnuszku, wsypać mąkę, dobrze wymieszać i smażyć ok 1 min. Odstawić z ognia i wlać część mleka, dokładnie wymieszać by nie powstały grudki. Postawić znów na ogniu i mieszać aż sos zgęstnieje, następnie dolać znów mleko zamieszać i dodać sól, pieprz  i gałkę muszkatołowa.  Tak powstały sos wylewamy na wierzch zapiekanki. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 180°C i pieczemy przez ok 40 min. Czas pieczenia jest uzależniony od waszych piekarników i na jakiej funkcji pieczecie.

57

Odp: Nasze kulinarne pomysły

MAKARON ZE SZPINAKIEM !
Przepyszny makaron ze szpinakiem jest chyba naszybszym obiadem na swiecie oczko.gif
SKŁADNIKI :
worek rozdrobnionego szpinaku mrozonego ,
makaron muszelki ,
smietana 30% ,
czosnek ,

Sposob przygotowania :
Ugotowac makaron , zostawic go by odmókł w durszlaku .
Na rozgrzany olej wrzucic rozdrobnione 6 zabkow czosnku . Gdy czosnek nabierze koloru dodac pol woreczka szpinaku . Smarzyc na wolnym ogniu , doprawic do smaku . dodac troszke wiecej niz pol szklanki smietanki , dokladnie wymieszac , dodac ugotowany makaron znów dokladnie wymieszac i gotowe oczko.gif pol woreczka szpinaku i caly worek makaronu spokojnie starcza na posilek dla 4 osob usmiech.gif
SMACZNEGO usmiech.gif

58

Odp: Nasze kulinarne pomysły

Pomysłów jest od cholery i ciut ciut smile ja ostatnio z moim chłopakiem zajadamy się bardzo łatwym przepisem na zapiekanke smile ziemniaczki gotowane , mięso mielone z kurczaka , brokuły oraz ser mozerella do tego czasem cheddar i wszystko zapiekamy w żaroodpornym naczyniu w piekarniku. Oczywiście żeby nie wyszło suche robimy sos ale to już tajny przepis 2 połówki big_smile także nie znam składników.

59

Odp: Nasze kulinarne pomysły

Osobiście o tej porze roku mogłabym jeść truskawki ze śmietaną na śniadanie, obiad i kolację, ale że lato przyniosło, oprócz truskawek (oczywiście!) całą masę pyszności, to czasem z nich rezygnuję. Wczoraj na obiad zrobiłam sałatkę z bobu, świeżego groszku, fasolki szparagowej, cieciorki, suszonych pomidorów i pieczonej papryki, do tego zrobiłam coś a'la vinegrett i dodałam świeżą bazylię... palce lizać

60

Odp: Nasze kulinarne pomysły

Mi już nawet się te truskawki przejadły. Teraz już wolę co innego sobie zjeść. Przede wszystkim lubię coś takiego jakby to wam powiedzieć - naleśniki z serem smile na jutro mam właśnie taki plan zjeść sobie naleśniki z serem. W sumie mogą mi one smakować i w sumie mogę je sobie zjeść na szybko.

61

Odp: Nasze kulinarne pomysły

Potrzebne składniki

    ugotowane ziemniaki
    mąka pszenna
    jajka
    olej
    sól i pieprz
    szczypiorek lub koperek (opcjonalnie)
    vegeta (opcjonalnie)

Przepis podstawowy

Ugotowane i przynajmniej trochę przestudzone ziemniaki trzeba dobrze wycisnąć. Można tego dokonać na kilka sposobów:

    ręcznie ubić ubijaczką do ziemniaków (można pomagać sobie widelcem),
    przepuścić przez maszynkę do mięsa,
    zastosować specjalną ugniatarkę, która z działania przypomina wyciskarkę do czosnku, jednak jest dużo większa.

Do wyciśniętych ziemniaków wbijamy jajka (mniej więcej jedno na 1kg ziemniaków), a następnie dosypujemy mąki. Ilość mąki zależy od własnych preferencji, kotlety są dobre zarówno jak wsypiemy kilka łyżek, jak również gdy dodamy mniej więcej 1/3 ilości ziemniaków (ja wolę dużo mąki). W pierwszym wariancie będą bardziej miękkie, bardziej ziemniaczane, można je krócej smażyć i chyba będą bardziej zdrowe. Drugi wydaje się być gorszy: zużywamy więcej mąki, więcej wyrabiamy, dłużej smażymy — jednak warto go przynajmniej raz wypróbować, żeby przekonać się czy smak nie zrekompensuje tego wszystkiego.

Masę solimy, pieprzymy i przechodzimy do wyrabiania. Jeśli zdecydowaliśmy się na małą ilość mąki, można spróbować wymieszać wszystko łyżką. Przy większej ilość raczej nie obędzie się bez wyrabiania dwiema rękami.

Z wyrobionego ciasta formujemy małe lub średnie kotlety, które obtaczamy w bułce. Dla ładnego efektu wizualnego (i chyba trochę lepszego smażenia) warto lekko ponacinać kotlety nożem w kratkę. Teraz nie pozostaje już nic innego jak smażenie i podawanie.

Kotlety można jeść same, z surówką lub jakimś sosem, np. pomidorowym czy pieczarkowym.

62

Odp: Nasze kulinarne pomysły

Dziś mam ochotę na prawdziwy staropolski bigos:)

63

Odp: Nasze kulinarne pomysły

Zupa z soczewicy


    1 łyżka masła lub oliwy
    włoszczyzna (1 cebula, 1 marchewka, 1 pietruszka, 1 por, 2 ząbki czosnku)
    1,5 litra bulionu warzywnego
    1 puszka (400 g) pomidorów pokrojonych w kostkę, bez skórek
    400 ml soku pomidorowego z kartonika
    250 g czerwonej soczewicy

Przyprawy:

    1/2 łyżeczki kminu rzymskiego zmielonego
    1 łyżeczka zmielonej suszonej kolendry
    sól i świeżo zmielony czarny pieprz
    2 łyżki mieszanki gęstego sosu ostrygowego z sosem sojowym

Do podania: posiekany świeży szczypiorek


    Warzywa obrać, opłukać i pokroić w małą kostkę. Rozgrzać masło lub oliwę w większym garnku z grubym dnem, dodać warzywa i dusić pod przykryciem, na małym ogniu, przez około 4 minuty, od czasu do czasu mieszając (nie zrumieniać, tylko zeszklić).
    Wlać bulion, dodać wszystkie przyprawy oraz pokrojone pomidory z puszki, doprowadzić do wrzenia. Gotować przez 10 minut, aż warzywa trochę zmiękną, następnie dodać sok pomidorowy i znów zagotować.
    Po kolejnych 10 minutach gotowania, jak warzywa będą już całkowicie miękkie, zmiksować całość w blenderze. Wlać z powrotem do garnka, zagotować, dodać opłukaną i odsączoną soczewicę. Gotować przez około 10 - 15 minut, aż soczewica będzie całkowicie miękka. Doprawić ewentualnie solą i świeżo zmielonym pieprzem. Posypać świeżym szczypiorkiem.

64

Odp: Nasze kulinarne pomysły

Fasolka po bretońsku

Składniki
6 porcji:

    400 g drobnej suchej fasoli*
    4 ząbki czosnku
    2 kg świeżych pomidorów (lub po sezonie - 600 g passaty pomidorowej, przecieru)
    1 duża cebula
    1 łyżka masła
    300 g kiełbasy (dobrej, np. suszonej)
    180 g koncentratu pomidorowego

Dodatki i przyprawy:

    oliwa extra vergine
    sól i pieprz
    ziele angielskie
    liść laurowy
    1/2 łyżeczki suszonego oregano
    1 łyżeczka kminku
    2 łyżki suszonego majeranku
    kawałeczek papryczki chili



    Fasolkę opłukać, następnie wsypać do garnka, zalać winą wodą (ok. 5 cm ponad poziom fasolki), odstawić na noc do namoczenia. Następnego dnia zagotować nie wylewając wody z moczenia i dodając więcej wody (ok. 3 cm ponad poziom fasolki). Gotować pod przykryciem przez około 2 godziny lub do miękkości, dolewając więcej wody w razie potrzeby. Na koniec fasolka ma być miękka a płynu ma pozostać około 1 szklanki.
    Na dużej patelni rozgrzać 2 łyżki oliwy, dodać rozgnieciony czosnek, 2 liście laurowe i 4 ziela angielskie, smażyć przez około 2 minuty aż czosnek lekko się zrumieni. Pod koniec dodać suszone oregano i chili.
    Pomidory sparzyć wrzątkiem, obrać ze skórek, wykroić szypułki oraz usunąć nasiona z gniazd nasiennych. Miąższ pokroić w kosteczkę i dodać na patelnię z czosnkiem, zagotować. Gotować przez 30 minut (jeśli dodajemy passatę lub przecier pomijamy ten etap gotowania).
    Następnie dodać fasolkę wraz z całą wodą z gotowania, doprawić solą morską (około 1 łyżeczki) i świeżo zmielonym pieprzem. Wymieszać i gotować wszystko przez około godzinę pod przykryciem.
    Do dużego garnka wlać 2 łyżki oliwy, dodać pokrojoną w kosteczkę cebulę i zeszklić ją co chwilę mieszając (około 5 minut). Dodać łyżkę masła, pokrojoną w kosteczkę kiełbasę i smażyć razem przez około 5 minut. Dodać fasolkę z sosem pomidorowym, koncentrat pomidorowy i gotować wszystko pod przykryciem przez około pół godziny aż kiełbasa będzie miękka i smaki się połączą. Dodać majeranek, kminek i jeden listek laurowy i gotować wszystko jeszcze przez 10 minut. Gdyby potrawa wyszła za gęsta można rozcieńczać ją wodą.

65

Odp: Nasze kulinarne pomysły

Po co dajesz jakiś przepis ? Nie będzie lepiej jeśli podasz co Ty lubisz bardzo jeść na obiad smile chodzi mi tutaj na pewno o to abyś powiedział kolego - lubię bardzo jeść jakąś to fasolkę albo lubię bardzo jeść jakieś gołąbki i moim pomysłem są np gołąbki.

66

Odp: Nasze kulinarne pomysły

Risotto z kurkami



    4 łyżki masła
    1 łyżka oliwy extra vergine
    1 cebula
    1 ząbek czosnku
    100 g ryżu do risotto (arborio)
    100 g kurek
    1 podłużna czerwona papryka
    1 cukinia, ok. 300 g
    70 ml białego lub różowego wina
    1 duży pomidor malinowy
    ok. 500 ml bulionu
    100 g sera gorgonzola
    4 łyżki tartego parmezanu lub grana padano

Przyprawy:

    1 łyżeczka suszonego tymianku
    1/2 łyżeczki suszonego estragonu
    1/3 łyżeczki ostrej papryki
    1/2 łyżeczki kurkumy
    1/3 łyżeczki mielonego kminu rzymskiego




    W garnku roztopić 2 łyżki masła z 1 łyżką oliwy, dodać pokrojoną w kosteczki cebulę i zeszklić ją co chwilę mieszając. Dodać pokrojony na cienkie plasterki czosnek i jeszcze chwilę razem podsmażyć.
    Wsypać ryż oraz przyprawy i smażyć przez minutę mieszając.
    Dodać opłukane i osuszone kurki (nie trzeba ich kroić), pokrojoną w kostkę paprykę a po minucie smażenia dodać pokrojoną w kosteczkę cukinię. Smażyć wszystko przez około 2 minuty. Dodać wino i odparować, dodać obranego i pokrojonego w kosteczkę pomidora i smażyć jeszcze przez 1-2 minuty.
    Gotować risotto przez kilkanaście minut wlewając stopniowo bulion, po około pół szklanki, co chwilę zamieszać. Na koniec dodać rozdrobniony ser gorgonzola i wymieszać. Odstawić z ognia i odczekać 1 minutę. Dodać pozostałe 2 łyżki masła, parmezan, wymieszać i zaraz podawać.

67

Odp: Nasze kulinarne pomysły

A ja przyznam, ze mieszkając w dwójke kompletnie odechciało mi sie gotowac, kiedyś, mieszkając jeszcze z mamą i wielopokoleniową familią uwielbialam to robić, weganskie burgery, zapiekanki warzywne, praktycznie codziennie robiłam im nowe pyszności ze swieżymi surówkami.
A teraz zastanawiam sie jak ja miałam na to czas?? Bo teraz wyżyną mojego kunsztu kulinarnego jest szybkie risotto z warzywami. Nie dziw, ze coraz częściej jadamy na mieście, na dwie osoby, cena wychodzi porównywalna co cena składników na obiad, a otrzymujemy gotowy pełnowartościowy posiłek. Może kiedyś jeszcze wroce do garów, ale na razie kompletnie mi sie nie chce

68

Odp: Nasze kulinarne pomysły

Dzisiaj idziemy na sushi:)

69

Odp: Nasze kulinarne pomysły

Ziemniaczki, ciecierzyca i surówki smile

70

Odp: Nasze kulinarne pomysły

Jako, że w sklepach pojawiła się dynia to ja proponuję na jutrzejszy obiad spaghetti z dynią, chorizo i tymiankiem. Jest to genialne połączenie.

71

Odp: Nasze kulinarne pomysły

Ryż brązowy, pierś z kurczaka i surówka smile

72

Odp: Nasze kulinarne pomysły

Ostatecznie robię dzisiaj makaron z brokułami i z sosem serowym. Nie miałam pomysłu na obiad, ale zainspirowałam się dzięki jednej z użytkowniczek forum.

73

Odp: Nasze kulinarne pomysły

Dziś na obiad marzą mi się tradycyjne mielone z ziemniakami i do tego buraczki. Pycha.

74

Odp: Nasze kulinarne pomysły

Sama też jestem wielką fankom makaronów, ale wiadomo gdzie potem "idą":) dlatego też staram się jeść lekkie zupy, a do tego sałatki. W przypadku mojego męża to zdecydowanie za mało, bo jednak jest od wielkim fanem mięsa. Kiedy więc nie mam pomysłu na jakieś danie, pojawia się zupa gulaszowa. Jest ona w zasadzie gotowa do spożycia, wystarczy tylko podgrzać, a że w składzie ma mnóstwo ziół, jest to bardzo smaczne i aromatyczne danie.

75

Odp: Nasze kulinarne pomysły

Opinie dotyczące tego że makaron tuczy to jeden wielki mit. Tuczą dodatki... jeśli zjemy go z warzywami to na pewno nie pójdzie nam w biodra. Zwłaszcza jeśli wybierzemy wersję pełnoziarnistą wink

U mnie dzisiaj własnie makaron pełnoziarnisty z wędzoną makrelą i warzywami wink