1

Temat: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

Storczyki to moja pasja..
Lubię je hodowaćna wszystkich parapetach, półkach, szafkach i innych meblach na których mogę je postawić.
Najlepiej kwitną mi phalenopsisy smile
Są takie które nigdy więcej nie zechciały zakwitnąć (oncidium, zygopentalum)
Takie które mam dopiero pierwszy rok (Paphilendum)..

a wszystkie je lubie hodować, pielęgnować i patrzeć jak kwitną

Czy wy też lubicie storczyki? moze zrobimy galerię kwiatową i poradnik jak sobie z nimi radzić (nawozić, rozsadzać, wywoływać kwitnienie)

2

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

o ... orchidee to moja miłość... nie hoduję, ale uwielbiam patrzeć....

3

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

O storczykach już się wypowiadałam...
Może przeniosą tutaj ten temat.

4

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

Już prosiłam żeby przenieśli tutaj...

5

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

ja jestem straszna bo u mnie jedynymi kwiatami które żyją są bambusy ... inne poumierały , ale moja mama ma bzika na punkcie storczyków - to białe, fioletowe, to nakrapiane różowym, a to żółtym ... a dla mnie to nie ma znaczenia

6

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

Phalenopsisy.. smile
hoduje się je bardzo łatwo i są najpiękniejsze wg. mnie dlatego własnie one przeważają w mojej kolekcji.


Podobają mi się też Vandy ale są torchę drogie (ponad 150zł) żeby sprawdzić czy uda mi się wyhodować im nowe kwiaty po przekwitnięciu..

7

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

Uprawa storczyków zależna jest od ich gatunku i wymagań. (za każdym razem polecam doczytywanie w internecie, bo te plastikowe kartezki ze sklepów radzą to samo do wszystkich (jakże różnych) storczyków.
Najłatwiej hodować Phalenopsisy i Dendrobia (najczęsciej sprzedawane w sklepach) oraz ich mixy.

8

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

Ja uwielbam orchdee i storczyki smile

Pinkmause śliczna świeca smile tylko te żelowe maja to w sobie, ze poźniej sie robia takie dziwne neutral

9

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

Ale przez jakiś czas cieszą oko...

10

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

cudnie, ja też je hoduję. Od jakiegoś roku uzbierało mi się 9 sztuk - nie doczekałam się jeszcze pędu nowego kwiatowego, ale za to z boku jednego storczyka wyrosła mi nowa roślinka smile

11

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

Cierpliwości, urosną i pędy...
Jak można odratować storczyka bez liści, to ze zdrowych roślinek też urosną...

12

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

Ja hoduję nowe storczyki z dendrobium i dendrobium nobile. W mało nasłonecnionym miejscu i przy dużej wilgoci puszczają keiki - rozsadzam je do malutkich doniczek po kilka sztuk i stawiam na pełnej keramzytu i wody podstawce a z góry nakrywam słoikiem szklanym - taka mini szklarenka na słoneczne okono. Ładnie się w słoikach rozwijają

13

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

A mnie osobiście Dendrobia się nie podobają. Mam 2 ale jakoś mnie nie zachwycają.
Phalenopsisy to jest moje oczko w głowie.

14

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

ale mimo, że nie mam jeszcze nowego pędu, to listki i korzonki powietrzne pięknie rosną big_smile

15

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

A ja dzisiaj u swojego różowego wypatrzyłam 3 nowe pędy. Zdziwniona jestem, że tak późno i po raz 3 zamierza kwitnąć. O ile nie zmarznie.

16

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

[quote=pinkmause]A mnie osobiście Dendrobia się nie podobają. Mam 2 ale jakoś mnie nie zachwycają.
Phalenopsisy to jest moje oczko w głowie.[/quote]

to polecam Cymbidia - prawdziwe storczyki jak z kwiaciarni
Ich pędy są olbrzymie a kwiaty mocne i piekne.
Stosuje się je do bukietów cientych, ślubnych wiązanek - jako całe pedy kwiatowe lub pojedyńcze kwiatki na drucikach
są piekne:)

u mnie niestety cymbidium rozrasta się na zielono, a kwiatów jakoś nie widać chociaż mam go 2lata kwitł tylko 1raz (ale za to bardzo długo)
Ogólnie mam małą wprawę jeżeli chodzi o stroczyki na pseudobulwach

17

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

[quote=pinkmause]A ja dzisiaj u swojego różowego wypatrzyłam 3 nowe pędy. Zdziwniona jestem, że tak późno i po raz 3 zamierza kwitnąć. O ile nie zmarznie.[/quote]


Ależ ci zazdroszczę! na pewno będą piękne! I rozmawiaj teraz z nimi żeby ładnie rosły smile

18

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

storczyki u mnie nie rosną za to fiołki jak szalone!

19

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

A moje storczyki - opadły juz kwiatki ale jakby sok w tych miejscach się pojawił. To normalne??

20

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

Normalne, moje mają taki sok=wodę przez cały rok. To wygląda jak rosa.

21

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

A u mnie się coś pokazało, co spomiędzy listków wyrasta - i nie chcę zapeszyć, ale może to będzie pędzik big_smile Jupi!!!!!! to byłby mój pierwszy!

22

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

Jak z pomiędzy liści to na pewno pęd. smile

23

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

z pomiędzy liści mogą jeszcze wyrastać korzonki powietrzne ale są zupełnie inne niż pedy kwiatowe - pędy mają raczej szpiczaste zakończenia (takie jak są na końcach po ostatnim pąku lub kwiatku) natomiast korzonki są zaokrąglone na końcu. Oprócz tego różnią się kolorem (korzonki wpadają w srebrny odcień, a pędy kwiatowe są zielone lub zielono-brązowe)

24

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

to nie wygląda jak korzonek, jupiiiiii smile

25

Odp: Orchidee - phalenopsis, dendrobium, oncidium, cymbidium i inne

Pęd rośnie w oczach, za 2 dni już będziesz pewna...