51

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Akurat ustalanie zakazów i nakazów to trochę nie pasuje do dzisiejszego sposobu wychowywania bezstresowego - ja bym to raczej nazwała pokazywaniem granic i ustalaniem zasad. Dobrze by było, żeby dziecko miało też swój głos w takim porządkowaniu zasad rodzinnego życia, żeby czuło się podmiotem, a nie przedmiotem.

52

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Im wcześniej będziemy z dzieckiem rozmawiać na trudne tematy, tym mniej problemów nam dziecko sprawi w okresie dorastania. Dlatego myślę że warto znaleźć czas na wprowadzenie dziecka w życiowe sprawy, które niedługo go będą też dotyczyć, a będzie to z pożytkiem i dla dziecka i dla rodziców:)

53

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Z dziećmi nie tylko warto, ale nawet trzeba rozmawiać na trudne tematy i to już od najmłodszych lat. Oczywiście serwowaną wiedzę trzeba dostosować do wieku dziecka i jego możliwości poznawczych. Inaczej będziemy rozmawiać o śmierci z czterolatkiem, a inaczej z nastolatkiem. Rodzice powinni tez wyczuć odpowiedni moment, bo uważam, że mamy dwie możliwości. Albo zaczynamy temat sami i widząc, że dziecko ma ochotę porozmawiać kontynuujemy, albo przerywamy i czekamy, aż dziecko samo poczuje taką potrzebę. Uważam, że dziecko, które przepracuje z dorosłym opiekunem różne drażliwe kwestie lepiej poradzi sobie w życiu i będzie lepiej do niego przygotowane. Oczywiście nie jest tak, że te rozmowy na sto procent mu pomogą, ale na pewno wiele sytuacji nie będzie dla niego totalnym zaskoczeniem. Rozmawiając z dzieckiem na trudne tematy wyposażamy go w siłę i umiejętności radzenia sobie z nimi. Warto też posiłkować się odpowiednią lekturą, która pomoże nam umiejętnie i z wyczuciem pomóc dziecku zrozumieć wiele kwestii.

54

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Ze mną rodzice wcale nie rozmawiali ani w dzieciństwie ani nawet jak dorosłem. Więc i ja nie będę rozmawiała z moim dzieckiem na takie tematy tabu bo zupełnie nie wiem po co i nawet jak się za to zabrać. Myślę, że i tak się wszystkiego i tak dowie we własnym zakresie bez mojego zbędnego tłumaczenia..

Ostatnio edytowany przez OlekMagda (2015-05-04 15:23:46)

55

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Myślę, że warto z dziećmi rozmawiać na takie tematy ale to już całkowicie bez przesady przecież. Myślę, że nie ma co tutaj owijać w bawełnę tylko po prostu im jakoś tak zobrazować to jak to wszystko by wyglądało i mówić im najprostszym językiem z tego względu, żeby to jakoś łatwo zrozumieli i nie mieli później jakiś wątpliwości hihi

Ostatnio edytowany przez inecka (2015-05-16 16:17:13)

56

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Warto warto bo przecież dziecko musi być uświadomione co do tej sprawy heeh Po prostu no wiecie czasem jest lepiej jak to właśnie mama porozmawia na ten temat właśnie z dzieckiem bo tatusiowie często nie potrafią..

57

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Oczywiście, że warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy. Dzięki temu w niektórych przypadkach można uniknąć posyłania dziecka do psychologa. ważne aby nawiązać nić porozumienia. Wiadomo jeśli my nie potrafimy dotrzeć do dziecka potrzebna będzie pomoc psychologa

58

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Jak dla mnie zdecydowanie warto jest rozmawiać z dzieckiem, choć oczywiście powinno to wyjść naturalnie, a najlepiej byłoby je zachęcać do tego, by samo zadawało pytania i szukało u nas wsparcia.

59

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Uważam, że warto. Jeśli jednak nie potrafimy, nie możemy lub też jest inna przyczyna tego stanu rzeczy, to warto udać się z dzieckiem do psychologa.

60

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Jeśli od rodziców dziecko nie uzyskuje takich wiadomości to szuka gdzie indziej i naraża się na rożne dziwne sytuacje...

61

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Trzeba rozmawiać, nie ma że brakuje czasu. Później się żałuje, jak dziecko narozrabia...

62

Odp: Czy warto rozmawiać z dziećmi na trudne tematy?

Dzięki temu dziecko czuje się też ważne. ...