1

Temat: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

Dla wielu z nas książka to odskocznia od codzienności, źródło wrażeń estetycznych i emocji, których nie zapewnią nam inne formy rozrywki. Dlatego zapraszamy do naszego kącika - podzielcie się z nami swoimi czytelniczymi odkryciami, podpowiedzcie, po które nowości warto sięgnąć, a do których książek wracacie po latach.

2

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

Polecam książki pani Katarzyny Michalak, a zwłaszcza nowość "Ogród Kamili"  - ponieważ to powieść o współczesnej kobiecie, jej samotnych zmaganiach z życiem i nadziei która odmienia jej życie. Dzięki książkom takim jak ta każda z nas może uwierzyć , że i w jej życiu zaświeci kiedyś słońce

3

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

Ja często wracam do książek Ernesta Hemingwaya i Josepha Conrada-  uczą pokory wobec żywiołu i sił przyrody silniejszych od człowieka. Pokazują jak sobie radzić nawet w najcięższych sytuacjach i że nigdy nie wolno się poddawać......

4

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

Dużo sie ostatnio mówi o Kuklińskim więc przeczytałam książkę Marii Nurowskiej o nim. Ale jej nie polecam.
Tytuł: Mój przyjaciel zdrajca.
Lubię tę autorkę i liczyłam ze odpowie mi na pytanie: to "zdrajca" czy "bohater"?
Ta książka nie interpretuje postaci i bezpośrednio nie odpowiada na takie pytania, ponieważ jest jedynie "spowiedzią "Kuklińskiego chyba pisaną na zamówienie - bo Kukliński zaprosił Nurowską do USA, więc czuła się pewnie zobowiązana żeby pisać to co by sobie życzył.
Zawiodłam się i chyba na film też nie pójde bo widzę ze pachnie bohaterszczyzną, nie pokazuje prawdziwego człowieka z jego strachem i emocjami tylko bohatera któremu reżyser chce wystawić pomnik.

5

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

Polecana przeze mnie nowość to: Magdalena Bryja - Martwe Dusze - o kobiecie, która jest zależna od mężczyzn, nie umie sama odnaleźć się w świecie, traci własną osobowość chcąc być taka, jak oni oczekują. To powieść trochę psychologiczna, trochę kryminał, a jej główną zaletą jest wielka znajomość kobiecej psychiki, umiejętność wczucia się w różne położenie kobiet przez autorkę. Podejmuje temat trudny, ale w dzisiejszym świecie prawie bez tabu, już tak nie zaskakuje. Polecam!

6

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

Mam całą kolekcję kryminałów Agathy Christie i to są książki do których wracam po latach - zawsze coś nowego w nich wyczytam, a opisane tam historie są tak wciągające, ze zostawiają daleko w tyle inne kryminały które czytałam!!!

7

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

W te ferie po latach przeczytałam "W pustyni i w puszczy" i zupełnie inaczej odebrałam tę książkę niż kiedy byłam w szkole i trzeba było ją przeczytać na lekcje jako lekturę obowiązkową.  Wtedy nie dostrzegałam jej wyjątkowości w malowaniu egzotyki afrykańskiego kraju, obyczajowości tamtejszych mieszkańców... Autor zasługuje na tytuł takiej XIX-wiecznej Martyny Wojciechowskiej bo pokazał czytelnikom nieznany swiat kiedy jeszcze nie było tv ani internetu...

8

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

Ostatnio odkrywam powieści historyczne Jerzego Andrzejewskiego sprzed 50 lat, które odsłaniają prawdziwe kulisy wojen religijnych w średniowieczu. Pobudki ludzi tamtej epoki są takie same jak współcześnie, i na tym polega uniwersalność tych powieści. Polecam!

9

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

Ostatnio spodobała mi się książka Beaty Pawlikowskiej "W dżungli życia". Opisane prostym lecz dosadnym językiem trudne i bolesne, ale również radośniejsze epizody z życia autorki. Pani Beata w otwarty sposób opowiada o swoich problemach z alkoholem czy zaburzeniami odżywiania. Daje wiele cennych wskazówek, które mogą posłużyć nie tylko młodzieży, ale pewnie będą dobrą lekcją dla ich rodziców. Nie boi się wspominać o tym co ją spotkało. Ponadto z każdej sytuacji stara się wyciągać wnioski oraz patrzeć na świat z pozytywnej perspektywy. Jej historia może być inspiracją dla wielu osób zmagających się z trudnościami życia codziennego oraz dawać siłę do ich pokonywania.

10

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

"Pokolenia" Katarzyny Drogi to książka o jej rodzinie pochodzącej ze Wschodu. Piękna i ciepła historia o sile kobiet, które musialy radzić sobie w trudnych czasach wojny, a później komunizmu, przeżyły przesiedlenie i musiały odnaleźć sie na nowo w innym miejscu. Powieść łączy teraźniejszość z przeszloscią, a jej źródłem jest autentyczny pamiętnik z zapiskami z tamtych czasów.

11

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

Mimo że już wyrosłam ze szkolnych lektur to dalej lubię wracać do książek Małgorzaty Musierowicz i czytać je ponownie. Uwielbiam tę autorkę za jej niesamowite poczucie humoru i umiejętność ciekawego pisania!

12

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

Ostatnio w ramach rozrywki czytuję poradnik K. Króla "ABC związków". Jest tu trochę na poważnie, trochę pół żartem, ale ogólnie facet zna sie na psychologii i jego uwagi o tym jakie błędy popełniamy i jak nie schrzanić związku są całkiem do rzeczy:) Polecam prze Waletynkami:)

13

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

Ja polecam książki Marii Rodziewiczówny, bo to nie są zwykłe romansidła, ale wiele jest informacji o czasach sprzed 100 lat, o obyczajach i społeczeństwie, które w tamtym czasie żyło w Polsce.

14

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

Czytałyście "Pewnego dnia" Emily Giffin? Dobra książka, bardzo "kobieca" i emocjonalna.

15

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

czytałyście może trylogie'' 50 twarzy greya'' fakt ze książka jest opowieścią erotyczna ale opowiada o pięknej lecz trudnej miłości, dla mnie jest chwilowo najbardziej ulubiona książka do której powracam

16

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

zaczytałam się w  polecam dla ludzi wierzących ale nie tylko, książka oparta na faktach, niedawno zekranizowana. Opis macie pod linkiem

17

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

Polecam książkę Zdrada Paulo Coelho.

18

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

Greyem byłam odrobinę rozczarowana, choć dobrze mi się to czytało.  Ale polecam całą trylogię Millenium smile

19

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

A ja polecam reportaże.
Rejmer i Szczygieł.
Bossskie.

20

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

[quote=Cynthia]W te ferie po latach przeczytałam "W pustyni i w puszczy" i zupełnie inaczej odebrałam tę książkę niż kiedy byłam w szkole i trzeba było ją przeczytać na lekcje jako lekturę obowiązkową.  Wtedy nie dostrzegałam jej wyjątkowości .[/quote]

Cynthia... kiedy ja po latach przeczytałam "W pustyni i w puszczy" już nieobowiązkowo, ale dlatego, że akurat siostra przerabiała i książka była w domu, to się popłakałam przy czytaniu big_smile

21

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

Ja nie wracam do dawnych lektur, ale chętnie podczytuję różne nowości, np. romanse, kryminały angielskie

22

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

Mi się zdarza wracać do Schulza i do "Przedwiośnia".

23

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

Powiem szczerze, że ekranizacja "Przedwiośnia" w mojej opinii nie nadaje się do oglądania i nic bym z niej nie rozumiała, gdybym nie przeczytała książki. Poza tym oczywiście musieli pozmieniać to i owo, tylko ze moim zdaniem to zbędne było.

24

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

Wzięło mnie na powrót do Harry'ego Pottera i wypożyczyłam dzisiaj pierwszą część big_smile Poza tym wzięłam "W pierścieniu ognia". Pierwsza część była przyjemna, więc mam nadzieję że ta również mnie nie zawiedzie.

25

Odp: Nasza czytelnia - jakie książki polecacie?

Kusisz mnie... przeczytałam niestety tylko trzy pierwsze tomy Harry'ego, ale muszę kiedyś wszystkie.