26

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

TAK:) Wystarczy dziecku je najpierw czytać aby chciało ponownie do nich wracać gdy już opanuje sztukę czytania. Mój bratanek ma swoją ulubioną legendę i Warsie i Sawie, nawet swoją kotkę nazwał Sawa, co świadczy o tym, że właśnie ta legenda jest mu szczególnie bliska:)

27

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Akurat ja znam dużo dzieci które wogóle nie są zainteresowane książkami, uznają tylko komputer, play station i martwię się, że wyrośnie z nich pokolenia zupełnie nie zainteresowane przeszłością własnego kraju, w tym legendami, bo nikt nie zadba o to żeby czuły potrzebę nauki i czytania czegoś poza tym co jest wymagane w szkole:(

28

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Jestem za różnorodnością dziecięcych zainteresowań jeśli chodzi o książki, ale wśród nich powinny znaleźć się też legendy i podania, bo to nasz dorobek cywilizacyjny i historyczny, wiedza która powinna przechodzić z pokolenia na pokolenie. Myślę że część dzieci na pewno legendy zainteresują, zwłaszcza te dzieci które wcześniej lubiły słuchać bajek, bo legendy są podobnie napisane, to podobny, trochę fantastyczny i magiczny świat sprzed wieków

29

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Legendy są dla współczesnych dzieci odskocznią od pełnego przemocy świata realnego i wirtualnego, one mogą tam odnaleźć prastare prawdy życiowe i wskazówki jak należy żyć i postępować. Dlatego legendy są dla nich ważnym drogowskazem po najwcześniejszych ścieżkach życia, z którego warto korzystać...

30

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Uważam, że jak najbardziej tak tak tak. W dzisiejszych czasach przepełnionych (z przykrością stwierdzam) elektronicznymi gadżetami, gdzie dzieciaki nie raz i nie dwa gubią sie w gąszczu najnowszych smartfonów i tabletów potrzeba im czegoś nieodkrytego i niewyjaśnionego, czegoś czego nikt  nie potrafi poprzeć namacalnymi dowodami a jednak są rzeczy, które bez legend po prostu by nie istniały. Uważam, że legendy rozwijają dziecięcą wyobraźnię a dzięki temu jesteśmy w stanie sprawić, aby rozwijało się pokolenie osób myślących a nie tylko idących na łatwiznę co zdarza się coraz częściej. Opowiadaniom pradawnym i legendom zawsze powiem tak.

31

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Świat legend to magiczna przestrzeń, do której jest zaproszone każde dziecko, również dziś... To opowieści, w których zawsze dobro zwycięża, a zło zostaje przykładnie ukarane. Dzięki temu dziecko nie tylko poznaje ciekawe historie, ale też dowiaduje się, jakie zasady rządzą światem. Uczy się też podejmować dobre decyzje i oceniać postępowanie innych ludzi.

32

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Oczywiście że są... Pomagają dzieciom wtedy, gdy jest nudno, ubarwiają ich wyobraźnię, sprawiają, że ich życie staje się ciekawsze!

33

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Legendy to dział literatury przeznaczony głównie dla dzieci, więc tak samo, jak baśnie, są dla nich atrakcyjne...

34

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Moje dzieciństwo, nie tak znowu odległe czasowo, to właśnie czas czytania wszystkiego, co wpadło mi w ręce, w tym legend właśnie. Dlatego potwierdzam, że dzieci w każdej epoce będą chciały je czytac i zawsze będą dla nich atrakcyjne...

35

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Moje obie młodsze siostry są doskonale oczytane w polskich legendach i podaniach. Nikt ich nie zagnie na tym, czym się różni  diabeł Boruta od diabła Rokity i gdzie pływała złota kaczka smile Do dziś sama też chętnie wracam do starych legend, jeśli tylko czas pozwala, więc pokusiłabym się nawet o tezę, że legendy są atrakcyjne także dla niektórych dorosłych smile

36

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Był czas że czytałem dużo książek historycznych w tym legendy ale to raczej jako licealista, więc chyba dzieci muszą trochę dorosnąc do tego typu lektur, tak mi się wydaje...

37

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Mnie w świat legend wprowadziła moja babcia, dużo ich znała i mi opowiadała... Słuchałam tego z zapartym tchem, żyłam i przejmowałam się losami ich bohaterów, a dziś...? Babcie są na ogół jeszcze młode, same nie mają czasu, w tym dla wnuków, więc kto ma im opowiadać o pradawnych czasach, "kiedy słońce było Bogiem..."...? Wiele dzieci nigdy nie usłyszy tych pięknych opowieści ani ich nie przeczyta, bo nie będą wiedziały o ich istnieniu, zamknięte w pokojach pełnych elektronicznych gadżetów przegapią coś naprawdę fajnego, co było światełkiem mojego dzieciństwa....

38

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Mnie się wydaje, że jednak dla części dzieci legendy nadal są ciekawe i zajmujące, bo szczególnie w młodszym wieku są bardzo zainteresowane książeczkami, lubią oglądać i i słuchać jak ktoś im czyta...  To na pewno w nich zostanie, gdy już same będą mogły powędrować w pasjonujący świat literatury...

39

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

A gdyby tak zaproponować dzieciom żeby samodzielnie napisały legendę? Myślę że w ten sposób na pewno można wzbudzić ich zainteresowanie tymi utworami, aby najpierw poznały ich tematykę, a potem stworzyły coś, co będzie ich własnym pomysłem na podstawie już znanych legend

40

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Wiele produkcji z Hollywood jest popartych tak naprawdę na legendach, więc magiczny świat tych utworów zawsze będzie obecny w kulturze, nie tylko tej dla dzieci... A postacie z legend są na tyle fascynujące, że z pewnością mogą konkurować z superbohaterami z komputerowych gier i kreskówek....

41

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Moje dziecko interesuje się bardzo wieloma sprawami, ale na legendy chyba jeszcze jest za wcześnie, bo ma dopiero 3 latka. Niemniej zamierzam mu, tak w ok. wieku przedszkolnym, zaproponować i takie lektury, bo mam w domu kilka zbiorów, jeszcze z mojego dzieciństwa, które na pewno mu się spodobają - oczywiście jeśli choć trochę moich gustów odziedziczył...

42

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Mój brat Szymek ma 7 lat i po prostu uwielbia legendy z gór, np. o Janosiku, zbójnikach czy śpiących rycerzach. Serial "Janosik" oglądał już chyba z 10 razy, całe dialogi zna na pamięć i dla niego ważniejsze jest to niż komputer czy play station więc może nie jest tak źle z tym młodym pokoleniem...?

43

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Dopóki będą książki, będą też ich odbiorcy, może nie w wielkich ilościach, ale w końcu ta prawdziwa kultura staje się niszą, do której wstęp mają wybrani... Są jeszcze rodziny, e których książki są ważnym elementem codzienności i tam na pewno dzieci mają dostęp także do legend. A gdy już je poznają, na pewno nie przejdą wobec nich obojętnie, bo to alternatywny, uporządkowany świat - takie antidotum  dla dzisiejszej chaotycznej współczesności.,...

44

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Tego typu opowieści są atrakcyjne dla dzieci, o których rodzice odpowiednio zadbali pod względem czytelniczym tzn. czytali od najmłodszych lat książki i opowiadali historyjki smile

Nie można spodziewać się zainteresowania od dzieci, które spędziły dzieciństwo przed telewizorami, takie dzieci potrafią tylko obrazki oglądać sad

45

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Może to jest znak czasu z którym nie trzeba walczyć? Nie wszystko co nowe zaraz musi być złe...

46

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Jeśli są atrakcyjnie przedstawione np. w formie komiksu, to na pewno tak.

47

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Może być też adaptacja filmowa - pomysłowo zrobiona może dzieciom się spodobać, np. odnosząc się do dzisiejszych realiów...

48

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Dla dzieci, które interesują się historią, takie legendy są fajne, ale mało jest teraz takich dzieci szczerze mówiąc... Większość woli kolorowe obrazki współczesności i mało tekstu.

49

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

Sama lubię wracać do legend i uważam, że każde dziecko powinno je poznać. ..

50

Odp: Czy w dzisiejszym świecie legendy są atrakcyjne dla dzieci?

U mnie babcia znała mnóstwo legend, szkoda że ich nie pisaliśmy jak żyła....