1

Temat: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

Jakie są u Was przesądy czy zwyczaje?
U mnie w domu to taki zwyczaj że trzeba nosić ze sobą - w kieszeni czy w torebce kasztana lub dwa - tak by odgonił depresję. W domu też porozkładać kasztany by złe emocje/depresje z powietrza wsysały w siebie smile
A z przesądów to nie witać się przez próg, nie dawać parzystej liczby kwiatów - bo to przynosi nieszczęście.

2

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

U nas są typowe przesądy, jak piątek 13-go smile

3

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

U nas nic takiego nie ma....

4

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

W okolicy świąt przywiązujemy wagę do tego, żeby się nie kłócić, bo to ponoć przechodzi na cały następny rok

5

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

a inne zabobony tongue?

6

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

mi np nie kazali za długo patrzec w lustro - bo moja babcia miala takie otwierane jakby potrójne  i potrafilam przed nim godzinami siedziec tongue (a teraz nie mam ochoty nawet przez chwile w lustro patrzec:P)- bo diabel wyskoczy tongue

7

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

Łuska karpia do portfela (tego karpia z Wigilijnego stołu), niespodzianka w pierogach, odwiedziny faceta jako pierwszego gościa. To wigilijne. A na wiosnę wypatrywaie 1 bociana i obserwowanie jego pozycji.

8

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

a u nas jest taki zwyczaj, że obchodzimy swoje urodziny i imieniny dzień przed smile
dajemy sobie wtedy prezenty, składamy życzenia smile

9

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

Jaka niespodzianka w pierogach tongue?

10

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

[quote=malenka84]Jaka niespodzianka w pierogach tongue?[/quote]
u nas jest wkładany migdał do jednego smile

11

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

ale od uszek tych od barszczu czerownego?
To bede musiala rodzicom powiedziec i w tym roku włożymy - ale co to "wrózy"?

12

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

[quote=malenka84]ale od uszek tych od barszczu czerownego?
To bede musiala rodzicom powiedziec i w tym roku włożymy - ale co to "wrózy"?[/quote]
pierogi! nie uszka

kto znajdzie ten bedzie miał szczęście cały rok smile

13

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

U mnie są pierogi z grzybami i kapustą jako danie. Do jednego wkładana jest śliwka suszona. Kto dostanie takiego pieroga, będzie miał szczęście w całym nowym roku. Zawsze zabawa na całego w polowaniu na pieroga.

14

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

ooo
no ja tez mam "uszka" ale takie normalnej wielkosci jak zwykle pierogi ale z kapusta i grzybami big_smile. big_smile

15

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

u mnie nie ma żadnych sad

16

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

U mnie jesiennych nie ma, ale są świąteczne. Kiedy np. otwieracie prezenty bożonarodzeniowe?

17

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

Po Wigilli. Tzn. po jej głównej części o może tak. tongue

18

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

U mnie też, ale pamiętam, że jak byłam mała to raniutko wszyscy się skradali pod choinkę, tak, że jak już wszyscy wstali to oglądali co tam Mikołaj przyniósł smile

19

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

my otwieramy prezenty po kolacji, zwykle w trakcie jedzenia ciast już wszyscy się cieszą podarkami smile

20

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

ja tam nie wierzę w zabobony;)
ale mam koleżankę, która nie przejdzie pod słupem, widząc czarnego kota spluwa przez ramię, jak upadną jej notatki to musi je przydeptać, itp. paranoja wink

21

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

Ale musiałabym pluć - mam czarnego kota w domu...

22

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

znacie jakieś śmieszne zabobony?
ja się uśmiałam z jednego zabobonu ślubnego- panna powinna zabrać kawałek tortu z wesela, wsadzić pod poduszkę, a w nocy przyśni jej się twarz przyszłego partnera ;P

23

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

Nigdy nie szyć na sobie (np. guzika), bo się rozum zaszyje... tongue

24

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

o tym zabobonie też słyszałam:P

25

Odp: Przesądy, zabobony i rodzinne zwyczaje

Nie wolno mieszać komuś hebaty, kawy etc., bowiem namiesza się mu w życiu... To jeszcze sobie przypomniałam. smile