1

Temat: Pokolenie Z

Na pewno słyszałyście określenia typu Pokolenie Z, Millenialsi, Boomerzy itd.

Boomerzy, Baby Boomers, BB - pokolenie powojenne.
Pokolenie X - urodzeni w latach 60 i 70-tych.
Pokolenie Y, Milllenielsi - urodzeni w latach 80-tych.
Pokolenie Z, pokolenie selfie to już lata 90-te, według niektórych aż do 2012 roku.

Krąży też określenie "pokolenie C" od przymiotnika connected (ang. „połączony”), oznaczające przedstawicieli pokoleń Y i Z, nieustannie połączonych z siecią internetową w życiu prywatnym i zawodowym.

Wszystkie te grupy ostatnio często poddawane są różnym charakterystykom, zwłaszcza w kontekście zachowań na rynku pracy, które świetnie uwypuklają różnice między nimi. Młodsze pokolenia są coraz mniej związane z miejscem pracy czy zamieszkania, mają większe wymagania i są... mniej przewidywalne. Bardzo nastawione na samorealizację, oczekujące elastycznych warunków w pracy i wysokiego wynagrodzenia. Starsze pokolenia są bardziej ostrożne, bardziej obowiązkowe i przywiązane do jednego miejsca. Za najpracowitszych uznaje się tych najstarszych. Każda z grup ma nieco inne cechy, te pozytywne, jak i negatywne.

Z jednej strony różnice w podejściu do życia, świata, relacji międzyludzkich czy pracy są normalnym zjawiskiem, bo każde pokolenie wyrastało w innych warunkach społecznych, gospodarczych i historycznych, ale są przecież pewne uniwersalne wartości, które kolejne pokolenia powinny pielęgnować i przekazywać następnym.

Co myślicie o tych różnicach? Niektórzy mocno krytykują zetki, inni dostrzegają, że zetki walczą o to, czego nie udało się wywalczyć poprzednim pokoleniom.

2

Odp: Pokolenie Z

Zetki są roszczeniowe, stąd tak duży odsetek z nich nie pracuje tylko uważa, że im się wszystko należy od rodziców... Myślę, że dopiero życiowe problemy ich nauczą pracowitości i obowiązkowości...

3

Odp: Pokolenie Z

Myślę, że każde pokolenie ma swoje plusy i minusy, oni wyrośli w innych realiach niż starsi, mają więc inne oczekiwania od życia