1

Temat: Jak sól wpływa na organizm?

Niby wszyscy wiedzą, że duże ilości soli szkodzą, ale właściwie dlaczego? Co ta sól takiego robi, że jest szkodliwa?

Badania nad spożyciem soli przyniosły zaskakujące rezultaty. Według specjalistów, na podstawie analiz (opublikowanych w "Journal of Clinical Investigation") stwierdzono, że spożycie soli tylko na krótko prowadzi do wzmożonego pragnienia, ale też do wzmożonego apetytu i to na dłużej.

Może któraś z Was słyszała o badaniu przeprowadzonym na kosmonautach Zwiększono im dzienne spożycie soli z 6 do 12 gramów i w efekcie... spożywali mniej wody. Z kolei badania na myszach (niestety sad ) miały dostarczyć dowodów na zwiększenie poczucia głodu wraz ze wzrostem ilości soli w diecie.

2

Odp: Jak sól wpływa na organizm?

Sól na pewno podnosi ciśnienie. Ja właśnie dlatego ją ograniczam mimo wyników badań:) np. do gotowania używam malutko soli, a doprawiam danie dopiero na talerzu - i to działa:) Sól wystarcza teraz na o wiele dłużej:)

3

Odp: Jak sól wpływa na organizm?

Na pewno sól poprawia apetyt, bo jak zaczynam jeść słone przekąski to nie mogę przestać:)

4

Odp: Jak sól wpływa na organizm?

Niedobór soli też jest negatywny, ogólnie dzienna dawka ok. 5 g (mała płaska łyżeczka) jest w normie:)

5

Odp: Jak sól wpływa na organizm?

A ja prawie wcale nie solę,  tyle jem soli ile jest w gotowych produktach.