1

Temat: Nazwisko dwuczłonowe

Dziewczyny,jak jest z tym podpisywaniem się nazwiskiem, gdy się ma 2-członowe??
Czy  wszystkich dokumentach, bankach, na poczcie trzeba się tym dwuczłonowym i imieniem podpisywać?...
Czy  można stosować wymiennie np. na poczcie podpisze się męża nazwiskiem a w banku dwuczłonowym?

2

Odp: Nazwisko dwuczłonowe

Przecież nazwisko jest całością, nie można tak sobie wybierać, jak chcesz mieć podwójne, to musisz podpisywać się wszędzie podwójnym:)

3

Odp: Nazwisko dwuczłonowe

Racja trzeba zawsze używać obu smile. Dlatego ja zdecyduje się na nazwisko męża smile choć czasami go wkurzam żeby moje wybrać:D

4

Odp: Nazwisko dwuczłonowe

Facet też może przyjąć nazwisko żony, nie ma przeszkód prawnych wink

5

Odp: Nazwisko dwuczłonowe

Dwuczłonowe brzmi trochę pretensjonalnie, zwłaszcza jak oba nazwiska są długie... To już wolałabym zostać przy swoim.

6

Odp: Nazwisko dwuczłonowe

Koleżanki z dwuczłonowymi podpisują się pełnym, podwójnym nazwiskiem. Na uczelni wszystkie mają w papierach podwójne. W pracy też dziewczyny z dwoma nazwiskami, podpisując się używają obu, w grafikach też widnieją oba. Z prawnego punktu widzenia w takiej sytuacji jedno nazwisko stanowi tylko jeden CZŁON, więc używanie jednego nie pozwala na pełną identyfikację i należy używać obu.

Ja, jeśli wyjdę za mąż, to chcę zostać przy swoim. Nie znalazłam jeszcze mężczyzny, który by się na to chętnie zgodził big_smile Ale ja mam już nazwisko i nie mam potrzeby go zmieniać tongue

7

Odp: Nazwisko dwuczłonowe

Przypomina mi się takie nazwisko ze skeczu jakiegoś kabaretu: Smaruj-Rogala. Apetyczne przynajmniej wink
A tak serio, moja siostra też została przy własnym, bo mąż ma takie nieciekawe, że nawet ich syn nie chciał się tak nazywać...

8

Odp: Nazwisko dwuczłonowe

Smaruj-Rogala hahahahhahaha big_smile big_smile big_smile
Znałam jedno małżeństwo, gdzie to on przejął nazwisko żony. To byli rodzice koleżanki. Rozwiedli się tongue

9

Odp: Nazwisko dwuczłonowe

Ale chyba nie poczuł się pantoflarzem przez to przyjęcie nazwiska? A znasz powód, dlaczego chciał zmienić swoje? Ja słyszałam o przypadku, gdy ktoś stracił prawo jazdy w latach 90. i chyba nawet miał dożywotni zakaz prowadzenia aut - więc ożenił się i pod nowym nazwiskiem zrobił prawo jazdy i jeździł jako 'nowa osoba':)

10

Odp: Nazwisko dwuczłonowe

> niechcemisie napisał/a:

Znałam jedno małżeństwo, gdzie to on przejął nazwisko żony. To byli rodzice koleżanki. Rozwiedli się tongue
Ciekawe, czy po rozwodzie przyjął z powrotem swoje nazwisko? Kobiety dość rzadko to robią. Ciekawe jak jest u facetów:)

11

Odp: Nazwisko dwuczłonowe

> coolinarna napisał/a:

> Przypomina mi się takie nazwisko ze skeczu jakiegoś kabaretu: Smaruj-Rogala. Apetyczne przynajmniej wink
A tak serio, moja siostra też została przy własnym, bo mąż ma takie nieciekawe, że nawet ich syn nie chciał się tak nazywać...

Znam podobny przypadek, 12-letnia córka znajomych już marzy, żeby zmienić nazwisko na ładniejsze:)

12

Odp: Nazwisko dwuczłonowe

Kiedyś uważałam że to fajne rozwiązanie, ale teraz nie przywiązuję do tego wagi.