1

Temat: Szkodniki roślin doniczkowych

Miał ktoś problem z ziemiórkami?

To takie maleńkie muszki, na pierwszy rzut oka można je pomylić z owocówkami, tyle że krążą przy doniczkach z kwiatami i składają larwy w ziemi. Umiłowały sobie zwłaszcza te kwiaty, które wymagają stale wilgotnego podłoża. Przy przesuszonej ziemi larwy podgryzają korzenie.
Nie wiem, skąd mi się one wzięły, może z nowej ziemi, może z nowego kwiatka, ale atakują już połowę doniczek. Oprócz jednego, który wyraźnie walczy o życie, inne kwiatki wyglądają na zdrowe, tylko te muszki unoszą się z ziemi przy podlewaniu.
Metoda na lepy umieszczone w doniczkach w celu wyłapania dorosłych osobników nie wchodzi w grę, bo mam dużo kwiatów i nie chcę mieć pokoju w pułapkach na muchy. Szukam preparatu, który się rzeczywiście sprawdza. sad Jakieś opinie?

2

Odp: Szkodniki roślin doniczkowych

Ziemiórki? Nie słyszałam nawet.. Ale to chyba takie "chude" ciemne muszki, faktycznie u mnie coś takiego było, ale krótko i bez żadnych konsekwencji dla kwiatów. Mam wrażenie że pojawiły się jak kwiaty miały za mokro, a gdy ziemia wyschła to same sobie poszły:)

3

Odp: Szkodniki roślin doniczkowych

Poszły sobie? Naprawdę? One podobno wtedy właśnie wgryzają się w korzenie szukając wody. Dawno to było?

4

Odp: Szkodniki roślin doniczkowych

Jak szkodnik nie ma dobrych warunków do życia to szuka ich gdzie indziej.... Muszki ogólnie potrzebują wilgoci więc pewnie znalazły ją za oknem, w kałuży lub krzakach:) U mnie też czasem się pojawiały, ale szybko znikały ...

5

Odp: Szkodniki roślin doniczkowych

Warto podgrzać ziemię przed posadzeniem roślin, wtedy się zabija szkodniki.