1

Temat: Fotonadwrażliwość

Fotowrażliwość to niekorzystna reakcja skóry na działanie promieni UV. Prowadzi do różnego typu fotodermoz i innych objawów skórnych. Podobne do niej są fotoalergiczność i fototoksyczność.

Fotowrażliwość może być skutkiem stosowania agresywnych peelingów i zabiegów laserowych oraz retinoidów. Prowadzą one do ścieńczenia warstwy rogowej, przez co promienie uszkadzają nie chronione głębsze warstwy skóry.

Fotoalergia ma podłoże autoimmunologiczne i może być wywołana substancją, która trafia na naszą skórę wraz z preparatami ziołowymi, kosmetykami (nawet tymi do opalania), lekami i środkami zapachowymi. Gdy dochodzi do reakcji substancji uczulającej z promieniowaniem UV, mogą pojawić się pieczenie, swędzenie i wysypka.

Podobna reakcja występuje w fototoksyczności, tyle że tutaj nie grają roli predyspozycje do alergii. Pojawia się w wyniku uwalniania wolnych rodników przez substancje (leki, kosmetyki, zioła, perfumy) pod wpływem UV, a rezultatem jest uszkodzenie skóry i ostre reakcje zapalne, a wraz  z nimi zmiany podobne do oparzeń słonecznych, rumień, obrzęki, pęcherze, przebarwienia.


Czy zdarzyło się Wam mieć którąś z tych reakcji?

2

Odp: Fotonadwrażliwość

Ja po niektórych lekach mam po wyjściu na słońce różne reakcje, tak że uważam na to...

3

Odp: Fotonadwrażliwość

Sama wrażliwość oczu na światło to już fotonadwrażliwość. Ja przy każdym słońcu zakładam ciemne okulary

4

Odp: Fotonadwrażliwość

Niektóre leki mogą uczulać w kontakcie z promieniami UV...