1

Temat: Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzę

W przypadku zwierząt domowych odpowiada właściciel, a jak to jest w przypadku dzikich zwierząt? Za dziki czy sarny płacą koła łowieckie rolnikom. A jak np. niedźwiedź zabija człowieka w górach to kto płaci odszkodowanie? Władze parku narodowego czy ktoś inny?

2

Odp: Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzę

Powinien płacić chyba skarb państwa, skoro to zwierzę jest pod ochroną prawną wg ustawy państwowej....

3

Odp: Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzę

Trudno powiedzieć... Wydaje mi się, ze władze parku skoro niedźwiedzie są pod ich ochroną. Musiałabyś się dowiedzieć u nich. A zjadł kogoś niedźwiedź?:/
Jak tak teraz o tym myślę to kto by nie wypłacał to i tak z pewnością będzie robił mega problemy. Najlepiej od razu udać się do kancelarii zajmującej się odzyskiwaniem odszkodowań np tu [url]http://cieplak.com[/url] i poprosić o pomoc. Od państwa nie wyciągniesz kasy bo każdy widzi jak jest... wieloletni proces, ogromne koszty a z kasy nic nie zobaczysz. Co do władz parku to może byłoby łatwiej, ale tak jak piszę najlepiej skonsultować to z prawnikiem.

4

Odp: Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzę

Zapytałam leśnika i powiedział, że Skarb Państwa odpowiada za: żubry, wilki, rysie, niedźwiedzie lub bobry, czyli zwierzęta będące pod ochroną, a za gatunki łowne (jeleń, dzik, sarna, kuna, lis) czy inne drapieżniki nie będące pod ochroną koła łowieckie. Stosownie do tego wypłacane są odszkodowania przez państwo lub koła.

5

Odp: Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzę

Nie wiedziałam, że do kun się strzela... Chyba dla futra, bo mięsa to na niej za wiele nie ma...

6

Odp: Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzę

Wiadomo, że za domowe zwierzę odpowiada właściciel. Jeśli pies pogryzie coś/kogoś to poszkodowany może wnosić o odszkodowanie, i oczywiście wtedy jest też ważna kwestia szczepień. Znam sprawę, gdzie sąd skazał właścicielkę za niedopilnowanie psa, który pogryzł w okolicznym lesie biegacza.

7

Odp: Odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzę

Ale np. w sytuacji kiedy nikt się do zwierząt nie przyznaje, trudno cokolwiek udowodnić...