1

Temat: Czy czujecie się bezpiecznie w świetle wojny za naszą granicą?

Jakie macie odczucia? Czy coś nam zagraża w przyszłości ze strony Rosji, która demonstruje właśnie siłę militarną napadając na Ukrainę? Czy Putin będzie chciał odnowić dawne imperium ZSRR? Czy może poprzestanie na atakowaniu wschodnich państw nie będących w UE i NATO?

2

Odp: Czy czujecie się bezpiecznie w świetle wojny za naszą granicą?

Na pewno będzie napływ uciekających Ukraińców do nas, a i tak już ich jest dużo. Mam tylko nadzieję, że nie będą jak ludzie z Bliskiego Wschodu tylko siedzieć i czekać na pomoc socjalną...

3

Odp: Czy czujecie się bezpiecznie w świetle wojny za naszą granicą?

Skoro jesteśmy w UE i NATO to raczej Rosja nie będzie u nas wszczynać wojny, ale może próbować ataków cybernetycznych w zemście za poparcie i pomoc Ukrainie...

4

Odp: Czy czujecie się bezpiecznie w świetle wojny za naszą granicą?

To co się dzieje za naszą wschodnią granicą, bezpośrednio wpływa na naszą sytuację, już są przygotowania do przyjęcia uchodźców, których wielu jest w przygranicznych miejscowościach... Ukraina może liczyć głównie na nas. Zwykle trzymała z Niemcami, a teraz nie ma stamtąd konkretnej pomocy...

5

Odp: Czy czujecie się bezpiecznie w świetle wojny za naszą granicą?

Długo ta wojna nie potrwa, z powodu braku możliwości militarnych Ukrainy. Jeśli nie będą chcieli poświęcać ludności, to podpiszą co im każe Putin

6

Odp: Czy czujecie się bezpiecznie w świetle wojny za naszą granicą?

Ja liczę na pomoc sojuszników, oby nie było tak jak w 39-tym, kiedy sojusznicy za późno się obudzili i właściwie poddali Polskę hitlerowcom... Na szczęście Rosja mocarstwem militarnym nie jest, sama miałam kolegę z Syberii na studiach, który wcześniej był w wojsku i opowiadał, jak uczyli ich rozpoznawać samoloty na słuch big_smile No profeska!

7

Odp: Czy czujecie się bezpiecznie w świetle wojny za naszą granicą?

Jak słyszę o ostrzeliwaniu elektrowni jądrowej to widzę, że wszyscy siedzimy na bombie. Nic mnie już nie zdziwi.

8

Odp: Czy czujecie się bezpiecznie w świetle wojny za naszą granicą?

Dzisiejszej nocy było blisko katastrof nuklearnej... Jak się czuć bezpiecznie kiedy nie wiadomo, czy centymetry nie decydują o ty, czy pocisk uszkodzi reaktor, czy nie...?

9

Odp: Czy czujecie się bezpiecznie w świetle wojny za naszą granicą?

Sytuacja jest trudna, tylko nie rozumiem po co zamartwiać się na przyszłość, nie mamy wpływu na to co się wydarzy dalej, strach w niczym nie pomaga. My możemy pomagać i chyba to jest teraz najważniejsze.

10

Odp: Czy czujecie się bezpiecznie w świetle wojny za naszą granicą?

To prawda, trzeba skupić się na tym co tu i teraz. Zalewa nas fala uchodźców, Europa na razie tylko się przygląda, więc trzeba działać a nie rozmyślać.

11

Odp: Czy czujecie się bezpiecznie w świetle wojny za naszą granicą?

Jak czytam, że "osobodoba" za 1 uchodźcę w Polsce to 120 zł to mnie krew zalewa... Ich utrzymanie obecnie opiera się na zbiórkach od prywatnych osób, jakie więc rząd daje na to pieniądze? Dopiero przyjmuje ustawę, a my tymczasem musimy wyżywić, ubrać i zapewnić kąt pewnie połowie z tego miliona ludzi, który już tu jest. A niedługo będzie 2-3 miliony więcej... Jakby oni liczyli tylko na polskie władze, to by chodzili głodni po prostu.

12

Odp: Czy czujecie się bezpiecznie w świetle wojny za naszą granicą?

Obawiam się, że niepokoje społeczne mogą z czasem dotyczyć już nie wojny, a właśnie tej pomocy Ukraińcom...

13

Odp: Czy czujecie się bezpiecznie w świetle wojny za naszą granicą?

Ciągle jesteśmy krajem na pierwszej linii po Ukrainie. Niby mamy gwarancje NATO, ale z perspektywy zwykłego człowieka to nie wygląda tak dobrze bo nie ma odpowiedniej liczby schronów, armia jest ciągle słabo wyposażona i jedynym wyjściem może być ucieczka na zachód, tylko czy Niemcy wtedy nie zamkną przed nami granic? Oto jest pytanie.

14

Odp: Czy czujecie się bezpiecznie w świetle wojny za naszą granicą?

Otóż to. Nie za bardzo mamy środki do obrony, nie mamy wystarczającej armii (pod względem uzbrojenia, liczebności, poziomu wyszkolenia) i jesteśmy krajem, który naraził się Rosji wiele razy. Jeśli Ukraina padnie, z Mołdawią będziemy następni. Historia lubi się powtarzać hmm

15

Odp: Czy czujecie się bezpiecznie w świetle wojny za naszą granicą?

Teraz jeszcze bardziej nie mamy broni bo oddajemy Ukrainie... Nie wiem czy nie jesteśmy już słabsi niż w 1939 r. bo wtedy to chociaż wojska było więcej...