1

Temat: Ciekawe przepisy na dania wigilijne

Jakie dania podajecie na wigilię ?
Podeślijcie jakieś ciekawe przepisy

2

Odp: Ciekawe przepisy na dania wigilijne

Co "ciekawego" oryginalnego jada się u Was na Wigilię?

Moja teściowa raczy nas - kompotem z suszonych owoców podawanym z kaszą jęczmienną. Nazywa się to czarna zupa. 
A co u Was?

3

Odp: Ciekawe przepisy na dania wigilijne

Ja w tym roku wreszcie zrobię karpia i to z orzechami - taki przepis znalazłam:

Karpia sprawić, opłukać, nasolić i odstawić do lodówki. Obrać warzywa. W szerokim rondlu zalać marchewkę, pietruszkę i seler wodą (ok 2 litry), dodać liść laurowy i pieprz ziarnisty. Ugotować wywar (ok 50 minut). Warzywa wyjąć. Karpia pokroić na dzwonka. Kawałki karpia (razem z głową) włożyć  do wywaru i gotować  na małym ogniu 12-15 minut, odwrócić i gotować kolejne 12-15 minut. Kawałki karpia delikatnie wyjąć i ułożyć na półmisku imitując kształt ryby. Trzymać w cieple. Wywar przecedzić. Dodać miód i masło. Zagotować, doprawić solą, pieprzem i sokiem z cytryny.

4

Odp: Ciekawe przepisy na dania wigilijne

U mnie w tym roku będzie kutia - to wcale nie jest skomplikowany przepis:

Pszenicę opłukać, zalać wodą i zostawić na noc. Następnego dnia ugotować. Mak zalać wrzątkiem i ugotować.  Odcedzić, przepuścić przez maszynkę 2 razy. Bakalie pokroić ale nie bardzo drobno. Miód rozpuścić jeśli skrystalizował. Wymieszać wszystkie składniki kutii  poza śmietanką. W razie potrzeby dodać więcej miodu. Śmietankę dodać tuż przed podaniem lub podać oddzielnie.

5

Odp: Ciekawe przepisy na dania wigilijne

Znacie przepis na filety śledziowe  z jabłkiem i majonezem?
Filety wymoczyć w wodzie z dodatkiem mleka. Moczyć kilkanaście minut lub kilka godzin, w zależności od tego jak słone śledzie lubimy. Osączyć śledzie, osuszyć. Pokroić w kostkę. Jabłko umyć, nie obierać. Usunąć gniazdo  nasienne, pokroić w kostkę. Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę. Majonez wymieszać z sokiem cytrynowym. Wymieszać śledzie z ziemniakami, jabłkiem i majonezem. Odstawić na noc do lodówki. Podawać posypane np posiekanym szczypiorkiem.

6

Odp: Ciekawe przepisy na dania wigilijne

U mnie nie ma jakiś wyszukanych potraw wigilijnych. Standardowo będzie zupa z grochu łuskanego, ziemniaczki, wiele ryb czy kapusta z grzybami.

7

Odp: Ciekawe przepisy na dania wigilijne

Z ryb będzie na pewno karp, bo co roku dostajemy od wujka prosto ze stawu:) A pozatym oczywiście śledzie w occie i oleju, sałatka z łososiem i opiekany pstrąg, uwielbiam takie delikatne mięsko...

8

Odp: Ciekawe przepisy na dania wigilijne

U mnie zawsze są śledzie w occie winnym
Śledzie moczyć w wodzie 2-3 godziny. Osączyć, wysuszyć ręcznikiem. Pokroić w paski. Marchewki i cebule obrać pokroić w plasterki. Zagotować wszystkie składniki zalewy. Do gotującej się dodać cebule i marchewki. Zagotować. Zdjąć z ognia, ostudzić. W słoikach układać warstwami śledzie i cebulę z marchewką. Zalać zalewą. Zamknąć słoiki i odstawić do lodówki na tydzień.Warto spróbować i dodać cukru i/lub soli do zalewy.

9

Odp: Ciekawe przepisy na dania wigilijne

A u mnie makowiec japoński - jest bardziej wilgotny, a robi się go tak:

Mak sparzyć i dwukrotnie przepuścić przez maszynkę. Jabłka obrać i zetrzeć na tarce o dużych otworach. Orzechy posiekać. Rodzynki zalać wrzątkiem, ostawić na 5 minut, osączyć. Oddzielić żółtka od białek. Utrzeć masło na puch, ucierać nadal dodając cukier i żółtka. Dodać mak, jabłka, kaszę mannę, proszek do pieczenia, sól i bakalie. Wymieszać. Białka ubić na sztywna pianę. Dodać do masy. Delikatnie ale dokładnie wymieszać. Nagrzać piekarnik do 180 C. Prostokątną blachę wyłożyć papierem. Wlać ciasto do blachy. Wstawić do piekarnika i piec ok. 60 minut. Sprawdzić patyczkiem. Upieczone ciasto można polać polewą czekoladową lub posypać cukrem pudrem.

10

Odp: Ciekawe przepisy na dania wigilijne

Fajny przepis:) Ale ja zawsze polewam makowiec lukrem i na to kolorowa posypka

11

Odp: Ciekawe przepisy na dania wigilijne

a jak u was w domach jest? pijecie alkohol w wigilię czy nie wolno? byłam ostatnio u narzeczonego i u nich po wigilii wyciąga się wino i pije..dziwna tradycja u nas tak nie było nigdy. ja teraz jestem w ciąży i szwagierka też dlatego zastanawiam się czy nie kupić dla nas drinków i wina z [url]http://bezalkoholowe.com/47-drinki[/url] wtedy będziemy mogły również pić, chociaż mnie troszkę zniesmacza ta tradycja smile

12

Odp: Ciekawe przepisy na dania wigilijne

Żadnego alkoholu! A w tym roku nigdzie nie jedziemy, więc będzie dużo czasu na eksperymenty z daniami kuchni kresowej - kutia i migdałowa zupa rybna musi być smile

13

Odp: Ciekawe przepisy na dania wigilijne

U nas oprocz kilku rodzajow ryb i barszczu z pierogami jest tradycyjnie kasza gryczana z sosem pieczeniowym, ziemniaki, kluski z makiem, kompot i groch z kapustą.

14

Odp: Ciekawe przepisy na dania wigilijne

Nie ma wigilii bez mojej ulubionej ryby mianowicie łososia! Nie przepadam za karpiem od dziecka smile

15

Odp: Ciekawe przepisy na dania wigilijne

krokiety ziemniaczano-orzechowe na kapuscie według przepisu Makłowicza <3

16

Odp: Ciekawe przepisy na dania wigilijne

A ja lubię proste dania i na wigilii tylko takie u mnie będą. ..