1

Temat: Pytanie o badanie septyna 9 (rak jelita grubego)

Pytanie do specjalisty:
przymierzam sie do wykonania badania septyna 9 pod katem wykrycia (tzn mam nadzieję nie wykrycia!) raka jelita grubego. To jest badanie wg tego co wyczytałam na stronach osrodka diagnostycznego (w googlach do znalezienia) nieinwazyjne, i bezbolesne - w przeciwieństwie do kolonoskopii, której się zwyczajnie trochę boje.

I pytanie jest takie: czy jak wynik tego badania wyjdzie negatywny, to zeby być pewną na 100% to powinnam je sobie co roku czy co dwa lata powtarzać? Czy przy badaniach tego typu zasada jest identyczna jak z mammografią?

2

Odp: Pytanie o badanie septyna 9 (rak jelita grubego)

Z tego co wiem to osobom z pozytywnym wynikiem badania, bez niepokojących objawów, sugeruje się powtarzanie testu co 1-2 lata. a jeśli będzie negatywny to najlepiej iść od razu do specjalisty

3

Odp: Pytanie o badanie septyna 9 (rak jelita grubego)

jeśli w rodzinie był przypadek nowotworu to lepiej regularnie powtarzać badanie...

4

Odp: Pytanie o badanie septyna 9 (rak jelita grubego)

Kolonoskopia jest najlepszym badaniem w tym kierunku, moim zdaniem inne to już w pogłębionej diagnostyce się wykonuje, a nie dla samego sprawdzenia...

5

Odp: Pytanie o badanie septyna 9 (rak jelita grubego)

Jak tylko pojawiają się dolegliwości trzeba iść do lekarza i on pokieruje najlepiej na badania.

6

Odp: Pytanie o badanie septyna 9 (rak jelita grubego)

Rak daje konkretne objawy, moim zdaniem w wielu przypadkach to badanie jest zbędne.