26

Odp: Potrawy z bobu

Makaron z bobem i ricottą z kolendrą, czosnkiem i skórką cytrynową

Składniki, 2 porcje:

•    2 porcje makaronu
•    2 łyżki masła
•    1 ząbek czosnku
•    1 i 12 łyżeczki drobno startej skórki z cytryny
•    1 szklanka ugotowanego i obranego bobu
•    sól morska i świeżo zmielony czarny pieprz
•    oliwa extra vergine
•    około 1/2 szklanki ricotty (twarożku)
•    1/2 pęczka (doniczki) świeżej kolendry







Przygotowanie:

Makaron ugotować w osolonej wodzie, odcedzić pozostawiając kilka łyżek wody z makaronu. Na patelni roztopić masło, dodać pokrojony na plasterki czosnek i podsmażyć przez minutę na małym ogniu. Pod koniec smażenia dodać skórkę z cytryny. Trzymając patelnię na małym ogniu dodać bób, doprawić solą, pieprzem. Połowę bobu rozgnieść widelcem, resztę pozostawić w całości. Dodać makaron, około 2 - 3 łyżki oliwy extra vergine i ewentualnie kilka łyżek wody z gotowanego makaronu. Wymieszać, posypać kolendrą i ricottą. Podawać, w razie konieczności doprawić solą i pieprzem.


Jakie zabawki dla naszych dzieci? [url=http://psychologiadziecka.tumblr.com/]http://psychologiadziecka.tumblr.com/[/url] Zapraszam na mój blog doradzę ci jakie zabawki najlepsze!

Ostatnio edytowany przez magdula088 (2015-06-23 15:30:33)

27

Odp: Potrawy z bobu

Słoneczna sałatka z bobem i tuńczykiem
Co potrzeba? (na 2 porcje)

    garść ulubionych zielonych sałat (masłowa, rzymska, lodowa)
    po pół szklanki bobu i wyłuskanego zielonego groszku
    1 świeży pomidor: najlepiej odmian żółtych, sakiewka, paprykowy lub tygrysi
    2 suszone pomidory
    łyżka ziaren słonecznika
    odrobina ulubionego sera: feta, koryciński, mozarella
    puszka tuńczyka (najlepiej duże kawałki w oleju słonecznikowym)
    olej słonecznikowy, sok z cytryny i łyżeczka miodu (lub musztardy) do dressingu
    sól, pieprz do smaku
Jak to się robi?

    Bób i groszek gotujemy na parze: najpierw  wrzucamy bób, po 10 -15 minutach gdy już będzie dość miękki dorzucamy groszek i gotujemy jeszcze 3 minuty. Hartujemy zimną wodą, odstawiamy.
    Przygotowujemy dressing: 1 łyżeczka miodu (lub łagodnej musztardy), 1 łyżkę soku z cytryny mieszamy z 3 łyżkami oleju słonecznikowego (można też użyć oleju ze słoika z suszonymi pomidorami) aż do połączenia składników. Odstawiamy.
    Pomidory suszone kroimy bardzo cieniutko, posypujemy nimi ugotowane warzywa strączkowe, dodajemy odsączonego tuńczyka i delikatnie mieszamy.
    Na talerzach układamy sałatę.  Następnie na sałacie układamy plastry świeżego pomidora, ser, doprawiony bób i groszek. Całość skrapiamy dressingiem i posypujemy ziarnami słonecznika. Podajemy natychmiast.


Serdecznie polecam dodatkowo zaglądnięcie na stronę dla ciekawskich "jak to powstaje". [url=https://jaktopowstaje.wordpress.com/]https://jaktopowstaje.wordpress.com/[/url]  Mnie bardzo ta strona zainteresowała.

Ostatnio edytowany przez Basiaaa (2015-06-19 18:08:26)

28

Odp: Potrawy z bobu

Mi zawsze jest szkoda i zjadam go zaraz po ugotowaniu wink

29

Odp: Potrawy z bobu

sałatka z bobem

Składniki
ilość porcji: 6

    400 g ugotowanego bobu
    2 ziemniaki ugotowane w mundurkach
    1 jajko ugotowane na twardo
    2 łyżki koperku, posiekanego
    2 łyżki szczypiorku, posiekanego

    2 łyżki uprażonych pestek słonecznika
    3 łyżki jogurtu naturalnego
    1 łyżka majonezu
    sól i pieprz do smaku

Dodaj do listy zakupów
Listę zakupów wydrukuj, wyślij e-mailem lub na telefon.
Sposób przygotowania
Przygotowanie: 10min.  ›  Gotowanie: 20min.  ›  +1godz. chłodzenie  ›  Gotowe w: 1godz.30min.

    Bób wystudzić i obrać ziarna z łupinek.
    Ziemniaki wystudzić, obrać i pokroić w kostkę.
    Jajko obrać i pokroić na niewielkie kawałki.
    Wszystkie składniki delikatnie wymieszać, dodać do smaku sól i pieprz. Sałatkę należy schłodzić przed podaniem.


Masz pieniądze? Masz pasje? Zainwestuj w pasje z [url=http://zainwestujwpasje.bloog.pl/]http://zainwestujwpasje.bloog.pl/[/url]. Niech Twój styl życia przyniesie Ci szczęście i pieniądze!

Ostatnio edytowany przez arturo900 (2015-06-26 21:40:37)

30

Odp: Potrawy z bobu

Sałatka z bobem, pomidorkami i boczkiem

Składniki:

    250 g bobu
    14 pomidorków koktajlowych
    60 g wędzonego boczku
    1 średnia cebula

Dodatkowo:

    sos winegret




Bób płuczę, przekładam do garnka i zalewam zimną wodą. Wody powinno być dwukrotnie więcej niż bobu. Dodaję po pół łyżeczki soli i cukru. Doprowadzam do zagotowania. Młody bób gotuję ok. 15-20 minut, a starszy ok. 30 minut. Bób powinien być miękki, ale nie rozgotowany.
Boczek kroję w kostkę, podsmażam chwilę na patelni teflonowej bez tłuszczu. Po czym dodaję posiekaną cebulę. Smażę aż do zeszklenia cebuli.
Ostudzony bób obieram. Pomidorki myję i przekrawam na połówki. Na półmisek wykładam ugotowany bób, pomidorki i smażony boczek z cebulą. Całość mieszam z winegretem. Wstawiam do lodówki na około pół godziny w celu schłodzenia.




nadszedł czas wakacji a co za tym idzie rozpoczynamy swoje urlopy, pamiętajmy tylko o  zdrowym opalaniu  [url=http://salonpieknosci.webs.com/]http://salonpieknosci.webs.com/[/url]  ciekawy artykuł na ten temat

Ostatnio edytowany przez albert7000 (2015-06-26 18:39:27)

31

Odp: Potrawy z bobu

Bób z kurkami
Składniki
Porcja ugotowanego bobu
Garść kurek
Oliwa, masło
Sól, pieprz
Ewentualnie kawałek twardego żółtego sera


Przepis
Najpierw rozgrzałam troszkę oliwy z niewielką ilością masła, wrzuciłam kurki z prawdziwkami, smażyłam dopóki nie wyparował sok, który puszczają grzyby, posoliłam, popieprzyłam, następnie dodałam ugotowany wcześniej bób i smażyłam dopóki nie przyrumieniła się skórka bobu (u nas w domu je się bób nie obierany, ze skórką, która po podsmażeniu robi się chrupiąca).
Można dodać kosteczki twardego żółtego sera podsmażając składniki.

32

Odp: Potrawy z bobu

Ja robię z nim pierogi. Ugotowany bób, do tego podsmażony szpinak, serek mascarpone i przyprawy bardziej tak na ostro doprawiam. Rewelacyjne pierogi wychodzą.

33

Odp: Potrawy z bobu

Makaron z bobem i warzywami:

pół opakowania makaronu
paczka bobu (500g)
12 szt. pieczarek,
1 średnia cebula,
ząbek  czosnku,
cukinia
oliwa z oliwek,
przyprawy: majeranek, papryka ostra, pieprz, sól.

Bób gotujemy w lekko osolonej wodzie, podobnie makaron. Rozgrzewamy na patelni oliwę, dodajemy posiekany czosnek, cebulę, pieczarki i cukinię, smażymy do wyparowania wody, następnie mieszamy z bobem i makaronem. Posypujemy do smaku parmezanem.

34

Odp: Potrawy z bobu

kotlety z bobu

    WINIARY POMYSŁ NA ... kotlety mielone (1 opakowanie)
    ziemniaki (350 g)
    bób (500 g)
    jajka (2 sztuki)
    posiekany szczypiorek (2 łyżki)
    starty żółty ser (50 g)


    Obierz ziemniaki i ugotuj je bez dodatku soli.
    Bób także ugotuj (przez około 15 minut), ale w oddzielnym naczyniu.
    Ziemniaki odsącz i ugnieć na puree.
    Bób odsącz, przelej zimną wodą i obierz ze skórki.
    Dodaj do ziemniaków i razem rozgnieć, ostudź.
    Dodaj POMYSŁ NA ..., jajka i szczypiorek.
    Pozostaw na około 10 minut.
    Uformuj 12 kotletów.
    Smaż na rumiano na rozgrzanym oleju.
    Podawaj z Sosem pieczarkowym i surówką z kapusty lub sosem majonezowym.

35

Odp: Potrawy z bobu

Sałatka z bobu

    Majonez  (3 łyżki)
    śmietana gęsta (2 łyżki)
    bób (500 g)
    czosnek (2 ząbki)
    szynka konserwowa (2 plastry)
    ser żółty (2 plastry)
    kapary (2 łyżki)
    sól, pieprz (do smaku)


    Czosnek obierz i przeciśnij przez praskę.
    Majonez połącz ze śmietaną i czosnkiem.
    Bób gotuj w posolonej wodzie 15-20 minut, przelej zimną wodą i obierz ze skórki.
    Szynkę i ser pokrój paseczki.
    Wszystkie składniki sałatki połącz z Sosem majonezowym.
    Dopraw solą i pieprzem.
    Podawaj jako przystawkę.

36

Odp: Potrawy z bobu

Bób z kurkami

Porcja ugotowanego bobu
Garść kurek
Oliwa, masło
Sól, pieprz
Ewentualnie kawałek twardego żółtego sera

Najpierw rozgrzałam troszkę oliwy z niewielką ilością masła, wrzuciłam kurki z prawdziwkami, smażyłam dopóki nie wyparował sok, który puszczają grzyby, posoliłam, popieprzyłam, następnie dodałam ugotowany wcześniej bób i smażyłam dopóki nie przyrumieniła się skórka bobu (u nas w domu je się bób nie obierany, ze skórką, która po podsmażeniu robi się chrupiąca).
Można dodać kosteczki twardego żółtego sera podsmażając składniki.

37

Odp: Potrawy z bobu

Sałatka na ciepło

bób (500 g)
filety z kurczaka (2 sztuki)
cebula (1 sztuka)
oliwa z oliwek (3 łyżki)
Sos jogurtowy
Majonez Dekoracyjny WINIARY (2 łyżki)
jogurt naturalny (150 ml)
czosnek (3 ząbki)
sól i pieprz (do smaku)
cukier (do smaku)


    Bób ugotuj w posolonej wodzie.
    Cebulę obierz i pokrój w kostkę. Filety także pokrój w kostkę, razem z cebulą podsmaż na oliwie.
    Dopraw solą i Przyprawą, dodaj bób, podgrzej.
    Czas na jogurtowy sos.
    Jogurt wymieszaj z Majonezem, dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę.
    Jogurt wymieszaj z Majonezem, dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę.
    Dopraw solą, pieprzem i cukrem.
    Sałatkę polej sosem i podawaj na ciepło.

38

Odp: Potrawy z bobu

Makaron z bobem


    1/2 szklanki ugotowanego i obranego bobu
    2 porcje sosu Cezara
    ok. 120 g makaronu
    4 plasterki szynki parmeńskiej (lub cieniutkiego boczku)
    4 łyżki oliwy z pierwszego tłoczenia
    1 łyżka posiekanej natki pietruszki
    4 łyżki gęstej śmietany 18%
    1/2 szklanki tartego parmezanu lub grana padano
    2 łyżki posiekanego szczypiorku



    Ugotować i obrać bób. Przygotować 2 porcje sosu Cezara. Makaron ugotować w osolonej wodzie, odcedzić pozostawiając około 1/3 szklanki wody.
    Makaron z wodą umieścić z powrotem w garnku, dodać pokrojoną na kawałki szynkę parmeńską, 2 łyżki oliwy, i mieszając podgrzewać na małym ogniu przez około pół minuty, następnie dodać bób i natkę pietruszki, wymieszać.
    Sos Cezara wymieszać z gęstą śmietaną, doprawić solą w razie potrzeby. Dodać do makaronu i delikatnie przemieszać, wyłożyć na talerze, posypać świeżo zmielonym pieprzem i tartym parmezanem. Skropić pozostałymi 2 łyżkami oliwy z oliwek, posypać szczypiorkiem.

39

Odp: Potrawy z bobu

Bób z cebulką
Składniki:
– 1/2 kg wyłuskanego bobu
– 2 małe cebule (lub 1 duża)
– 2 łyżki masła
– 2 łyżki oliwy
– drobno posiekany szczypiorek (1/4 szklanki)
– pieprz
– sól
– cukier
– sok z 1/2 cytryny
Przygotowanie:
Umyty bób wrzucić do garnka i gotować. Doprawić cukrem i solą i dalej gotować pod przykryciem do miękkości. Ugotowany bób odcedzić na sitku i lekko ostudzić. Na patelni lub w rondlu rozgrzać oliwę z dodatkiem masła i zeszklić cebulkę pokrojoną w kosteczkę, a następnie dodać bób. Całość smażyć przez około 5 min., a następnie dodać posiekany szczypiorek oraz przyprawy (sól, pieprz) i na koniec skropić sokiem z cytryny. To idealny dodatek do mięsnych dań, ale i dobry pomysł na przystawkę, kolację czy przekąskę.

40

Odp: Potrawy z bobu

Ja nie lubię potraw z bobu bo jakoś ogólnie za tym warzywem dlatego unikam go w daniach. Za to bardzo ciekawi mnie [url=https://www.przepisy.pl/przepis/garus]garus[/url]. Jadł może go ktos kiedyś? Jak smakuje? Warto sobie zawracać głowę i go gotować czy może polecacie spróbować coś zupełnie innego? Bardzo jestem ciekawa waszego zdania smile Ogólnie lubię eksperymentować ze smakami jednak jeżeli jest to nie smaczne to nie chcę wylewać tego do toalety.

41

Odp: Potrawy z bobu

Bo do bobu trzeba dodatków, przypraw, mięska - wiadomo że sam nie będzie smakował, podobnie jak groch...

42

Odp: Potrawy z bobu

A ja lubię bób z sosem pieczarkowym smile

43

Odp: Potrawy z bobu

lubię i jem zwykle po prostu sam ugotowany bób, ewentualnie podsmażony z masełkiem i koperkiem

44

Odp: Potrawy z bobu

Ostatnio jadłam gotowany bób ze skwarkami u babci z 15 lat temu i wspominam jako bardzo suche danie...