1

Temat: czego nie wyrzucać

są różne rzeczy, które wyrzucamy nie wiedząc o tym, że mogą komuś pomóc jak np. plastikowe nakrętki.
Wiecie co jeszcze może się przydać?

2

Odp: czego nie wyrzucać

Akcja nakrętka jest u nas powtarzana co jakiś czas, dlatego powiesiłam w kuchni kubełek, do którego domownicy mogą wrzucać nakrętki. Podoba mi się ta akcja, punkty odbioru są w sklepach, szkołach, szpitalu, ale jest ich za mało moim zdaniem, kiedyś jakoś było to bardziej tutaj nagłośnione.

Raz na jakiś czas PCK robi zbiórkę odzieży, po osiedlach jeździ samochód i zbierane są rzeczy wystawione przed domy przez ludzi. Wiem, że w moim mieście był kiedyś taki punkt, gdzie osoby z biedniejszych rodzin mogły przyjść i wybrać sobie potrzebne rzeczy zwiezione tam z ówczesnych kontenerów na odzież rozstawionych w mieście (nie wiem czy one jeszcze funkcjonują). Chyba potrzebne było jakieś skierowanie czy coś takiego z Ośrodka Pomocy Społecznej, potwierdzające niejako, że osoba faktycznie jest potrzebująca.
Głupotą było to, że do tych kontenerów były różne kluczyki. Chłopak, który się tym zajmował pokazał mi kiedyś pęczek... ciężki, ogromny pęk kluczyków z takimi breloczkami z numerkami.
Wiadomo też co się stało z tymi kontenerami potem... jedni rozkradali zawartość, inni demolowali je i ciuchy, koce, obuwie leżały wokół rozrzucone... wieka szkoda, że nie potrafią ludzie uszanować tak wspaniałej inicjatywy. Cały pomysł moim zdaniem był niemal doskonały. Wielu ludzi zastanawia się co zrobić z niepotrzebnymi ciuchami, czasem trochę szkoda wyrzucać, bo coś jest w bardzo dobrym stanie, ale... się znudziło, się przytyło, schudło, przestało podobać, wyszło z mody itd., nie każdy chce się bawić w sprzedawanie tego, a naprawdę są ludzie, którym te przedmioty są bardzo potrzebne.

Głośno było swego czasu o tym, że zawartość kontenerów jest sprzedawana, co rodziło powszechne niezadowolenie, tylko nie każdy wie o tym, że pieniądze ze sprzedaży tych rzeczy przekazywane były właśnie na działalność charytatywną, to tak jak z nakrętkami... nie dajemy ich komuś, żeby pozakręcał butelki, tylko sprzedał i wydał pieniążki na leczenie na przykład.
Mimo wszystko jednak, tak jak pisałam wcześniej, były punkty, w których biedni mogli wybrać sobie to, co jest im potrzebne.

3

Odp: czego nie wyrzucać

można zbierać makulaturę - nie dla kasy bo jest tania, ale z troski o lasy:)

4

Odp: czego nie wyrzucać

Szalenie tania, więcej kosztuje dojazd do punktu skupu. W moim mieście starostwo powiatowe zorganizowało już drugi raz taką akcję - "Drzewko za makulaturę". Za każde 5 kg makulatury można odebrać sadzonkę: drzewko lub krzew, przeróżne gatunki do wyboru, jedna osoba może dostać do 5 sztuk. Ludzi multum, akcja cieszy się dobrą opinią, dużym powodzeniem, więc prawdopodobnie będzie organizowana co roku. Celem była edukacja mieszkańców, uzmysłowienie problemu wyrębu lasów i konieczności gospodarowania odpadami. Partnerami akcji było chyba nadleśnictwo i zakład gospodarki komunalnej.

5

Odp: czego nie wyrzucać

ostatnio słyszałam również, że są punkty w których zbiera się zawieszki z torebek herbaty "Lipton". Akcja nie jest bardzo popularna, a na pewno jest wiele osób, które herbatę tej firmy piją.

6

Odp: czego nie wyrzucać

Szkło wszelkiego rodzaju, u nas szkoła zbierała w zeszłym roku

7

Odp: czego nie wyrzucać

Te zawieszki z Liptona to pamiętam, że dawno temu była akcja, nie wiedziałam, że jest znowu coś takiego.
Moi rodzice mają tendencję do zbieractwa... "bo może się kiedyś przydać" i zagracają dom. Ok, rozumiem, że są rzeczy, które faktycznie mogą się przydać, ale jeśli coś stoi latami to znaczy, że im się już nie przyda, a kto inny mógł z tego dawno zrobić użytek. Na olx i lokalnych stronach z ogłoszeniami można znaleźć chętnych, którzy wezmą dla siebie takie rzeczy. Dobrze jest oddać za darmo, ewentualnie widziałam za kawę lub czekoladę coś, co nam już nie posłuży, a nadaje się do korzystania i wyrzucenie tego byłoby zwykłym marnotrawstwem.

8

Odp: czego nie wyrzucać

kody kreskowe z opakowań produktów, czasem firmy dają za nie upominki, np. w zeszłym roku Lubella

9

Odp: czego nie wyrzucać

A macie sentyment do pocztówek, kart walentynkowych i innych drobiazgów, suszone kwiaty etc.? Ja to raz na jakiś czas wyrzucam, ale zwykle dość długo zachowuję. Jak się relacja zmienia albo mam kogoś nowego to pamiątki po poprzedniku wywalam.

Kiedy wyrzucam zeszyty wyrywam z nich niezapisane kartki, przydają się czasem. Szkoda mi marnotrawstwa.

Zeschnięte pieczywo tato zabiera do pracy, bo ma kolegę, który mieszka na wsi i on to bierze dla swoich kurek itd. i za to czasem kolega podrzuci wiejskie jajka big_smile

10

Odp: czego nie wyrzucać

Czego nie wyrzucać? Moim zdaniem niezłym sposobem o ile ktoś ma czas to można nieźle wyjść na "niewyrzuceniu" na szrotr starego auta, tylko np. odzyskać np. drzwi, szyby, maskę itp. Myślę ze nie trzeba być znawcą. Na sprzedanych częściach można fajnie dorobić.

11

Odp: czego nie wyrzucać

Ja nie wyrzucam słoików i szklanych butelek po sokach. Robię przetwory, część rozdaję a że słoiczki do mnie nie wracają to co roku i tak mi brakuje. Bez sensu byłoby wyrzucać słoiki a potem kupować żeby były na przetwory tongue

12

Odp: czego nie wyrzucać

Ja nie wyrzucam starych czasopism, bo lubię czasem je o roku czy dwóch przeglądać ponownie i wyszukiwać różne ciekawostki...

13

Odp: czego nie wyrzucać

Zbierałam kiedyś gazety ale że i tak ich nie przeglądałam z powrotem to z bólem serca musiałam wszystko wywalić hmm Z gazet o tematyce kulinarnej wycinam interesujące mnie treści i tak zamiast dwu pudeł gazet mam dwa bardzo przydatne segregatory.

14

Odp: czego nie wyrzucać

Stare gazety przydają  się też przy małych remontach, można je porozkładać żeby nie umalować podłogi przy malowaniu ściany;)

15

Odp: czego nie wyrzucać

Można też porozkładać je na wierzchu wysokich mebli i zamiast sprzątać kurz, co jakiś czas wymieniać gazety wink

16

Odp: czego nie wyrzucać

Na to nie wpadłam:)
Moja ciotka nie wyrzuca kompletnie niczego, co jest sprawne i dlatego w domu ma muzeum mebli z PRL-u, i pełną komórkę - bo się mogą jeszcze przydać:)

17

Odp: czego nie wyrzucać

Kilka mebli z PRLu chętnie bym przygarnęła wink

18

Odp: czego nie wyrzucać

ja nie wyrzucam starych czasopism, bo w wolnej chwili czasem wracam do nich i znajduję ciekawe treści:)

19

Odp: czego nie wyrzucać

ja nie wyrzucam dużych opakowań plastikowych, np 3-5 l. z płynu do płukania, czasem można coś przesypać, przelać i fajnie się przechowuje

20

Odp: czego nie wyrzucać

Ja nie wyrzucam płyt z muzyką i filmami, bo mam do nich sentyment

21

Odp: czego nie wyrzucać

Ja nie składuję rzeczy, wyrzucam to co niepotrzebne

22

Odp: czego nie wyrzucać

Mam komórkę i tam są takie nadprogramowe rzeczy, czasem cos się przydaje, np. pudełka do pakowania przesyłek.

23

Odp: czego nie wyrzucać

Taki schowek to dobra rzecz smile Można wynieść do niego rzeczy sezonowe np. ozdoby świąteczne, rzadko używane sprzęty jak suszarka do grzybów, sprzęt sportowe, zimową odzież, która zajmuje dużo miejsca.
Ja również zachowuję niektóre pudełka, folię bąbelkową i wypełniacze, które nadają się do ponownego użytku.