1

Temat: Spadek - ile podatku się płaci?

Dostaliście coś kiedyś w spadku? Jeśli tak, to co? Na ostatnio dostałam kolekcję znaczków. Nie wiem tylko czy trzeba odprowadzić od tego jakiś podatek, jak to w ogóle wycenić? Orientujecie się?

2

Odp: Spadek - ile podatku się płaci?

ja dostałam pół działki po dziadkach, musiałam podzielić się z siostrą, ale mamy gdzie jechać na weekend, oczywiście musimy ustalać, która kiedy jedzie, żeby nie wchodzić sobie w paradę;)

Oczywiście podatek jest, ale tylko powyżej kwoty wolnej, czyli coś ok. 10 tys. bierzesz bez podatku.
Ile mogą być takie znaczki warte, to już oceni tylko fachowiec...

3

Odp: Spadek - ile podatku się płaci?

Ja też dostałam kawałek pola w Małopolsce. Mam tylko problem z ustaleniem jego granic, bo sąsiad regularnie przez lata podorywał miedzę.

4

Odp: Spadek - ile podatku się płaci?

Ja dostałam mieszkanie na spółkę z bratem

5

Odp: Spadek - ile podatku się płaci?

[quote=Kaja6]Ja też dostałam kawałek pola w Małopolsce. Mam tylko problem z ustaleniem jego granic, bo sąsiad regularnie przez lata podorywał miedzę.[/quote]
Skontaktuj się z geodetami. Powinni pomóc smile Wiem, bo u koleżanki jakieś pomiary czynili.

6

Odp: Spadek - ile podatku się płaci?

Moi znajomi dostali spadek jakiego nikomu nie życzę. Dopiero z pomocą kancelarii pozbyli się długów.

7

Odp: Spadek - ile podatku się płaci?

ja jeszcze nigdy nie dostałam żadnego spadku i wcale mi się do tego nie spieszy.

8

Odp: Spadek - ile podatku się płaci?

Dobrze jest wtedy, gdy spadkobiercy potrafią się dogadać. Niestety jednak w większości przypadków rodzina nie jest w stanie się porozumieć. Często adwokat musi pomóc w takich sytuacjach.

9

Odp: Spadek - ile podatku się płaci?

Czasami otrzymuje się spadek obciążony kosztami do uregulowania... jak mój tato. Dostał mieszkanie po swoim ojcu, przy czym miał spłacić pozostałych spadkobierców - dwóch kuzynów. Niestety w mieszkaniu pozostawała była żona dziadka, która nie zamierzała się stamtąd wyprowadzić. Sprawa sądowa ciągnęła się przez kilka lat, została wygrana, mieszkanie zadłużone, a ta kobieta nie ma z czego należności uregulować, bo szastała pieniędzmi i sama sobie narobiła kredytów na zakup m.in. prezentów dla syna. Ta dam!

10

Odp: Spadek - ile podatku się płaci?

No właśnie trzeba wiedzieć czy się nie odziedziczy długów.

11

Odp: Spadek - ile podatku się płaci?

Moze lepiej skonsultuj się z prawnikiem, poznaj swoje prawa i obowiązki żeby nie wpakowac się  przez przypadek w jakies bagno. Jak miałam problem to skorzystałam z usług kncelarii. Moja przyjaciółka musiała raz zrezygnować ze spadku, bo okazało się, że to jej się kompletnie nie opłaca. czasem lepiej sie dwa razy zastanowić

12

Odp: Spadek - ile podatku się płaci?

ja jeszcze nigdy nie odziedziczyłam po nikim spadku ale naprawdę, nie spieszy mi się do tego.

13

Odp: Spadek - ile podatku się płaci?

Znam przypadek spadku, obciążonego długiem. Rodzina o tym nie wiedziała, przejęła wszystko, ale mieszkanie, które ma nie wystarczyło na spłatę. To są sprawy, które trzeba szybko załatwiać. Podobnie jak sprawny pochówek bliskich. Najlepiej szukać specjalistów, którzy wyręczą rodzinę w większości przykrych obowiązków.

14

Odp: Spadek - ile podatku się płaci?

to w takich przypadkach chyba lepiej skorzystać z porad doświadczonego prawnika.

15

Odp: Spadek - ile podatku się płaci?

Moim zdaniem warto skorzystać w tej kwestii z pomocy sprawdzonych prawników.

16

Odp: Spadek - ile podatku się płaci?

W najbliższej rodzinie chyba nie płaci się podatku jeżeli się zgłosi do US. Jak w ciągu pół roku się nie zgłosi, to wtedy się zapłaci podatek.

17

Odp: Spadek - ile podatku się płaci?

wydaje mi się że kwota jest ruchoma, uzależniona od wartości spadku. Dlatego lepiej się poradzić jakiegoś notariusza.

18

Odp: Spadek - ile podatku się płaci?

Jeżeli chodzi o sprawy podatkowe to ja polecałabym czytać sporo artykułów na temat podatków i ZUS-u. Uważam, że warto tam zajrzeć bo to nic nie kosztuje a może bardzo pomóc smile

19

Odp: Spadek - ile podatku się płaci?

To wszystko zależy od wielu czynników i nie jest takie proste jak się może początkowo wydawać. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego jak poprowadzić postępowanie spadkowe, jakie koszty poniesiesz itd. to skontaktuj się z radcą prawnym - specjalistą od prawa spadkowego i administracyjnego -  wszystko dobrze ci wytłumaczy i zadba o twoje interesy.

20

Odp: Spadek - ile podatku się płaci?

Spadek od najbliższej rodziny nie jest opodatkowany.

21

Odp: Spadek - ile podatku się płaci?

Na razie nie jest... Ale już się pisze ustawa, która to ma zmienić...