51

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Nie wiem czy mogę zaliczyć to do najpiękniejszych wspomnień, ale do zabawnych na pewno, przynajmniej kiedy teraz sobie o tym przypominam. Mianowicie potrawą, która na samą myśl wywołuje u mnie uśmiech na twarzy jest barszcz czerwony z uszkami. Kiedy byliśmy z bratem dziećmi opowiedział mi, że nie bez powodu te "kluseczki" pływające w barszczu nazywają się uszkami. Powiedział mi, że Św. Mikołaj grzecznym dzieciom przynosi prezenty a niegrzecznym zabiera uszy, które pływają potem w wigilijnym barszczu.. Za każdym razem jedząc uszka patrzę czy mój braciszek ma nadal dwa na swoim miejscu!

Ostatnio edytowany przez Kiniacz (2016-12-14 22:39:44)

52

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Słodkie dzieciństwo nie tylko we Święta przypomina mi się za każdym razem, kiedy widzę stół zastawiony słodkościami w szerokim wyborze... I żałuję tylko, że nie ma już dziś we mnie tej beztroski, która pozwalała mi zajadać się nimi kiedyś bez dbania o linię.. Ach, dawne dobre czasy, już niestety nie powrócą...:/

53

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Ja najcieplej wspominam to, jak bardzo mi smakowały pomarańcze i mandarynki z paczek, które dostawaliśmy z zakładu pracy taty... Tylko raz do roku je jedliśmy, więc stanowiły dla nas dosłownie owoce pożądania, skrzętnie  i sprawiedliwie dzielone między nas. Rodzice nie chcieli nam odbierać tej radości, więc wszystkie lądowały u nas i czasem nawet przypadały po 3 sztuki na głowę;)
A dziś jest ich w sklepach nadmiar, więc nikt za 10 czy 20 lat nie będzie tak wspominał ich smaku jak ja...

54

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Jako dziecko najbardziej czekałam na opłatek! Był taki biały i delikatny, fajnie chrupał w buzi i przyznaję, że wyjadałam to, co z niego zostało przez całe święta:)

55

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Pierogi to moje ulubione danie nie tylko od święta. Ale te świąteczne budzą szczególnie miłe wspomnienia  bo są zawsze wyjątkowe.. A kto znalazł w swoim ukrytego całego grzybka (babcia wkłada go zawsze tylko do jednego pieroga) miał dobrą wróżbę na cały przyszły rok:)

56

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Myślę, że najpiękniejsze wspomnienia i skojarzenia wywołuje we mnie piernik. Jego tajemnica tkwi w korzennych przyprawach i chyba, dlatego tak bardzo go lubię. Przede wszystkim zapach cynamonu i wanilii, który kojarzy mi się z kuchnią mojej kochanej babci, gdzie już od progu w święta unosiła się spowita chmurka smakowitych woni. W połączeniu z zapachem gałązki świerkowej tworzyła wyjątkowy aromat. Jej dom był bezpiecznym miejscem, w którym nie tylko zaspokajało się głód, ale też potrzebę bliskości. Słodki aromat tych przypraw rozgrzewa i relaksuje, poprawia nastrój i przenośni do baśniowej krainy. To dzięki nim piernik pachnie tak wspaniale, a po wypieczeniu oblewa się go kolorowym lukrem, przez co znakomicie wygląda i ma bogaty smak. Aromatyczne ciasto dodatkowo jest przekładane marmoladą. To znakomite zwieńczenie świątecznego rodzinnego spotkania. Już nie jest tak formalnie, ale nadal świątecznie. To właśnie przy pierniku są prowadzone rozmowy w gronie najbliższych, podtrzymywane więzi zachowania rodzinnych obyczajów. Przy jedzeniu piernika zbieramy kawałki edukacji- nieformalnej, lecz bezcennej. W domu jest gwarno, uroczyście i ciepło. Same kochane, uśmiechnięte twarze. Nie zamieniłabym tych chwil na żadne inne.

57

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

U mnie są to świąteczne ciasteczka z przepisu mojej babci - nie wyobrażam sobie świąt bez nich! wink

58

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

u mnie od zawsze królował barszcz. Sam zapach już przypomina mi święta u babci w latach '90. Babci niestety już nie ma, najbliższej osoby na świecie... Barszcz czerwony wywołuje u mnie lawinę pięknych wspomnień, a jego smak... mmm smile  jak we wcześniejszych latach kiedy traktowałam święta jako okazję na wyżerę... teraz zjadłam tyle ile zazwyczaj się je w ciągu dnia - brzuszek zadowolony, bo pełen, potrawy skosztowane, a i waga nie ucierpiała

59

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Pierogi z kapustą i grzybami - uwielbiałam takie odgrzewane na patelni wieczorem w Boże Narodzenie wink

60

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Barszcz z pierogami z kapusta i grzybami. Obowiazkowo odpowiednio doprawiony pieprzem big_smile

61

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Barszcz z uszkami, taki domowy  nie z paczki czy kartonu... poezja...

62

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Barszczyk czerwony z uszkami z grzybami lepionymi przez Babunię. Barszcz nie z paczki czy z kartonu tylko prawdziwy z prawdziwych buraków.

63

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Barszcz z pierogami, pieczony łosoś, śledzie w śmietanie big_smile

64

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Smażona rybka w pysznej panierce:)

65

Odp: Która ze świątecznych potraw budzi w Was najpiękniejsze wspomnienia?

Barszczyk czerwony:)