1

Temat: Spawanie

Czy spawania można nauczyć się samemu, czy lepiej iść na jakiś specjalistyczny kurs? Mąż właśnie kupił spawarkę, dlatego pytam.

2

Odp: Spawanie

Mężczyźnie łatwiej opanować urządzenia techniczne, więc jeśli jakiś kolega mu pokaże co i jak to obejdzie się bez kursu:)

3

Odp: Spawanie

To prawda. Dodatkowo może jeszcze ogarniać spawanie stali nierdzewnych smile

4

Odp: Spawanie

Zależy jakie spawanie. Wiedza teoretyczna jest bardzo przydatna: co, czym, pod jakim kątem spawać, jakim ściegiem i można niby nabyć ją samemu, tyle że podręczniki czasami opisują te proste czynności w skomplikowany sposób. Skoro jednak mąż zakupił spawarkę i chce jej używać, zapewne do jakichś konstrukcji przydomowych, to podejrzewam, że jakimś totalnym laikiem nie jest. Może wystarczy poćwiczyć na prętach, blachach, dopytać kolegów. W specjalistycznym sklepie, w którym pewnie będzie się zaopatrywał w elektrody czy akcesoria, też chętnie doradzą.

Ja spawałam acetylenem i największą trudność stanowiło dla mnie utrzymanie spoiwa i palnika stale pod odpowiednimi kątami. Do tego jednak trzeba mieć niechybotliwe ręce, prowadzić elektrodę/palnik pewną ręką, no i pozostaje kwestia wprawy. Przy tego rodzaju spawaniu akurat ważne jest, żeby wiedzieć jaki płomień stosować przy jakim materiale i tego się metodą prób i błędów nie robi, tylko konieczna jest teoria przed praktyką.

Myślę, że do pospawania metalowej bramy, rusztowania szklarni itd. jakichś kursów nie trzeba, tym bardziej, że zapewne zakres zagadnień na nich obejmuje także metody spawania, których nie stosuje się w domowych warsztatach, no ale zawsze lepiej mieć więcej wiedzy niż mniej. W domowym warsztacie sam pewnie ogarnie.

5

Odp: Spawanie

Mam znajomego, który robi to profesjonalnie i dlatego nie ma problemu jak mam jakąś rzecz do naprawy czy coś nowego do zrobienia to zlecam mu to i nie muszę długo czekać:)

6

Odp: Spawanie

Można kupić spawarkę do domowego użytku, to nie jest trudne, wymaga tylko trochę wprawy...

7

Odp: Spawanie

Ja sobie nie wyobrażam spawania czegokolwiek, te iskry i w ogóle... Bałabym się ...