1

Temat: Kanałowe leczenie zębów

Hej, szykuję się na takie leczenie, macie jakieś rady, miałyście tak robione zęby? Czego się spodziewać? Czy to aż tak boli jak słyszałam?

2

Odp: Kanałowe leczenie zębów

Spodziewać się należy tego, że będzie sporo kosztowało. I że ząb leczony kanałowo może zmienić z czasem kolor na fioletowy, brązowy, żółty. Da się go wybielić, ale jedynie od środka i robi się to czasami w ciągu kilku wizyt, a kosztuje razem około 300 zł (w moim mieście). Bólem się nie przejmuj, jeśli poboli to przestanie. Jak będzie konieczność, to lekarz wystawi receptę.

Co do kosztów, to leczenie kanałowe z wypełnieniem u mnie kosztuje 500-1000 zł prywatnie (w zależności od ilości kanałów). To i tak kilka razy mniej, niż trzeba dać za implant.
Osoby do 18 roku życia i kobiety w ciąży oraz połogu (do 42 dni od porodu) obejmuje refundacja NFZ, ale tylko do 3 kanałów.
W pozostałych przypadkach refundowane jest leczenie zębów 1-3, ale tylko jednego kanału.
Za te dodatkowe kanały, które nie są refundowane, u mnie biorą 80 zł za każdy.

Co jest ważne, tak myślę, to to, że w szóstkach często jeden z kanałów jest bardzo mały, więc zęby od szóstki lepiej byłoby leczyć w gabinetach, które oferują leczenie endodontyczne pod mikroskopem. Jest droższe niż bez mikroskopu, ale może się naprawdę bardzo opłacić, bo w przypadku ponownego leczenia cena jest dużo wyższa, niż przy pierwszym, więc lepiej, jeśli leczenie zostanie wykonane dobrze za pierwszym razem.

Z kanałowym lepiej nie zwlekać, więc obaw należy się pozbyć. Nieleczony ząb, wymagający takiego zabiegu, może stać się przyczyną innych dolegliwości, a odwlekanie leczenia może skutkować potrzebą usunięcia zęba, gdy zmiany obejmą wierzchołek.
Tak więc... nie bój się, tylko poddaj zabiegowi. Pamiętaj, że to tylko kilka wizyt i po krzyku. To naprawdę da się wytrzymać.



Ilość kanałów (zazwyczaj):

Siekacze i kły:
jedynki, dwójki, trójki dolne: 1-2, górne: 1

Zęby przedtrzonowe:
czwórki dolne: 1, czwórki górne: 2
piątki dolne: 1-3, piątki górne: 1-2

Zęby trzonowe:
szóstki dolne: 4, szóstki górne: 3-5
siódemki dolne: 3, siódemki górne: 3-4
ósemki dolne: 2-5,  ósemki górne: 1-4

3

Odp: Kanałowe leczenie zębów

Proszę tutaj - [url]http://www.stomatologia-stencel.pl/endodoncja.html[/url]
Czy kanałowe boli? Jeśli jest odpowiednio przeprowadzone, to nie ma prawa. Zresztą - wszystko odbywa się pod znieczuleniem, a kiedyś faktycznie na NFZ leczono bez niego, bo przecież nie ma nerwów, ząb nie może czegokolwiek odczuwać ;/

4

Odp: Kanałowe leczenie zębów

Co jak już było za późno na takie leczenie? Myślicie, że warto sobie wstawić taki nowy [url=http://dentalpark-krakow.pl]implant kraków[/url]? to nie boli?

5

Odp: Kanałowe leczenie zębów

Nowe implanty czasami robią więcej szkód niż dobrze zrobiony ząb kanałowo. Ale ważne, żeby był dobrze zrobiony, bo dentyści często są w stanie skiepścić robotę i potem w takim zębie się różne świństwo namnaża. Wiem na własnym przykładzie. Okropieństwo.

6

Odp: Kanałowe leczenie zębów

Ja dwa lata temu robiłam ,to mnie nic nie bolało.
Teraz mi się ząb złamał co miałam koronkę wstawić i nie wiem ,czy będę miała kanałowo robiony , czy mi będzie się nadawał jeszcze do koronki, właśnie teraz jak uzbierałam na zęba to mi się złamał:(

7

Odp: Kanałowe leczenie zębów

Mnie zastanawia, dlaczego kosztami usunięcia złamanego narzędzia z kanału obciążony zostaje pacjent. Rozumiem, że narzędzia są mega cienkie, więc łatwo ulegają uszkodzeniu. Zdarza się. Tylko czy te kilkaset złotych musi wykładać wtedy osoba leczona? Podobno jeśli nie wykorzystuje się pilnika jednorazowo, to zwiększa się prawdopodobieństwo odłamania jego części, bo zwyczajnie zużywa się przy każdym leczeniu. Na to, czy lekarz dłubał narzędziem w innych niż nasze zębach, przez co je nieco zużył, nie mamy przecież wpływu.

8

Odp: Kanałowe leczenie zębów

Jeśli chodzi o leczenie kanałowe bielsko, to możecie polecić kogoś sprawdzonego? Może jakiś stomatolog z tej kliniki: [url]http://rodentica.pl/[/url]? Czy takie leczenie jest w ogóle bolesne? Strasznie się go boję, koleżanka mnie nastraszyła, że bolało ją bardzo. Ale widzę, że oni tam mają nowoczesną aparaturę i tą maszynę The Wand, tam różne rodzaje znieczulenia są. Ktoś korzystał z tego? Jaką metodę wybrać najlepiej? Jakie są w ogóle do wyboru?

9

Odp: Kanałowe leczenie zębów

Kanałowe leczenie raczej nie powinno boleć, więc nie wiem czemu koleżanka Cię nastraszyła.

10

Odp: Kanałowe leczenie zębów

Ok, dzięki, bo już cała chodzę na samą myśl hmm

11

Odp: Kanałowe leczenie zębów

U mnie się zanosi na kanałowe i też dwa dni temu wypytywałam koleżankę. Nie bolało.

12

Odp: Kanałowe leczenie zębów

Ja miałam kanałowe i nie powiem żebym to dobrze wspominała. Szczególnie, że to kanałowe było potrzebne żeby naprawić szkody jakich dopuścił się inny dentysta. Nie będę się rozpisywać o co dokładnie chodziło, ale w ogromnym skrócie zniszczył mi zdrowego zęba. Dlatego zanim wybrałam dentystę któremu powierzyłam ratowanie sytuacji, spędziłam długie godziny i wieczory na znalezienie tego właściwego. Najważniejsze dla mnie było znalezienie informacji na temat jego [url=http://poradnikowy.net/stowarzyszenia-stomatologiczne-w-polsce/]certyfikatu stomatologicznego[/url], czy w ogóle go posiada bo jeśli nie to znaczy że swoje uprawnienia kupił na bazarze. Ale wysiłek włożony w poszukiwania się opłacił i dobrze trafiłam.

13

Odp: Kanałowe leczenie zębów

Powtórne kanałowe jest bardziej skomplikowane niestety... i droższe. Trzeba oczyścić kanały po poprzednim leczeniu.
Wcale się nie dziwię, że tyle wysiłku włożyłaś w znalezienie odpowiedniego specjalisty. Ja dentystom, z którymi miałam do czynienia przed tym, u którego leczę zęby aktualnie, z całą pewnością nie powierzyłabym leczenia kanałowego.

14

Odp: Kanałowe leczenie zębów

Kanałowe leczenie jest bardzo drogie hmm. Lepiej wydać trochę kasy niż stracić zęba.

15

Odp: Kanałowe leczenie zębów

Ja miałam tak robione dwa zęby, nacierpiałam się dużo bólu ale chociaż minęło już ponad 10 lat to oba się trzymają i tylko w jednym wymieniono powierzchniową plombę, bo czerniała z boku. Zdecydowanie warto uratować zęba zamiast wyrywać.

16

Odp: Kanałowe leczenie zębów

Nie jest to najtańsze leczenie, ale na pewno nie jest też bolesne, poczytajcie - [url]http://www.stomatologia-stencel.pl/leczenie-kanalowe-pod-mikroskopem.html[/url] Leczenie kanałowe też jest robione na różne sposoby, ale zawsze pod znieczuleniem i nie ma nawet takiej opcji, żeby cokolwiek mogło boleć. Nerwy są usuniete.

17

Odp: Kanałowe leczenie zębów

Czasem lepiej założyć implant niż ratować ząb, który i tak przetrwa jeszcze krótko i zaraz trzeba go będzie usuwać.

18

Odp: Kanałowe leczenie zębów

Na ubytek można założyć licówkę, tylko korzeń musi być zdrowy

19

Odp: Kanałowe leczenie zębów

Ewentualnie koronę. Jeśli pozostał sam korzeń lepiej zdecydować się na jakieś uzupełnienie, inaczej podczas przeżuwania sąsiednie zęby będą zbyt obciążone.

20

Odp: Kanałowe leczenie zębów

Gorsza sprawa jest wtedy, gdy inne zęby zaczynają się przesuwać, bo nie mają oparcia z boku, a to już staje się problemem estetycznym...

21

Odp: Kanałowe leczenie zębów

Spory koszt.. To prawda. I dobrze jest znaleźć naprawdę dobrego lekarza, bo często zdarzają się błędy przy leczeniu kanałowym, np niedopełnienie kanałów lub ich przebicie. Warto uważać i po wypełnieniu zęba poprosić o zdjęcie rtg.

22

Odp: Kanałowe leczenie zębów

Mam nadzieje, że nigdy nie spotka mnie ta "przyjemność" leczenia kanałowego. Nie dość, że koszmar sam w sobie, to jeszcze ceny mogą dobić. Ale czasem nie ma innego wyjścia.

23

Odp: Kanałowe leczenie zębów

Nie każdego zęba warto wyrywać, bo niestety przednie widać i brak jest zauważalny... Lepiej wydać kasę i mieć piękny uśmiech:)

24

Odp: Kanałowe leczenie zębów

wszystko zależy, gdzie trafisz, jaki specjalista się Tobą zajmie

- ja np. leczyłam jednego zęba przez pół roku, kanałowo, (strasznie dużo mnie to kosztowało), ząb prześwietlany był trzy razy w tym czasie i jak w końcu było po leczeniu to po tygodniu wypadła mi plomba - poszłam z reklamacją i usłyszałam od Pani dr, że ona idzie na dłuższe chorobowe i ma mnie w nosie - ,,niech sobie Pani poszuka innego lekarza" - tak mi powiedziała...
I wiecie co - miała rację!!! - od dwóch lat jestem pod opieką stomatologiczną takiej Pani dr, która raz podchodzi do zęba, nie bawi się z nim pół roku tylko robi od razu i o dziwo! plomby się trzymają.... spartaczoną robotę swojej poprzedniczki tez poprawiła od ręki i mam śliczną białą plombę... która trzyma się dzielnie już dwa lata smile

25

Odp: Kanałowe leczenie zębów

Leczenie kanałowe do najprzyjemniejszych nie nalezy i jest bardzo drogie... najgorzej jednak gdy zostanie zle wykonane, dlatego trzeba trafic na dobrego dentyste. Powinien on uzywac dobrej jakosci narzedzi podczas zabiegu, pochodzacych od renomowanych firm np [url]http://www.endostar.eu/pl[/url] Teraz mozna zrobic to ze znieczuleniem i jakos da sie przezyc.