URODA I ZDROWIE

Fitness umysłu – czyli jak wzmocnić najważniejszy z mięśni!

11 grudnia 2014, dodał: Redakcja

 

Czy wiesz, że Twój mózg jest w stanie wygenerować wystarczającą ilość energii, która może oświetlić żarówkę?
Czy jego waga jest uzależniona od wieku lub płci?
Dlaczego odpowiednia stymulacja mózgu ma tak duży wpływ na jego kondycję?
Czy odpowiedni trening mózgu może zapobiec w przyszłości chorobom neurologicznym?
Jak ćwiczyć mózg jeśli zmagasz się z chorobą przewlekłą?

 

sm_24_logo

Mózg przeciętnej osoby waży średnio od 1,3kg do 1,4kg. Jego waga uzależniona jest od płci oraz wieku człowieka. Pomimo faktu, że mózg stanowi ok. 2% naszego ciała, jego aktywność zużywa energię 10 razy szybciej niż pozostałe narządy, dlatego nie bez powodu mówi się, że umysł to najważniejszy z „mięśni” ciała. W związku z tym warto skupić się na jego treningu. Dzięki ćwiczeniom umysłu zwiększamy sprawność mózgu na co dzień, ale również w przyszłości. Trening mózgu to inwestycja, która jest nieocenioną wartością na wypadek problemów z koncentracją czy pamięcią, które czasem towarzyszą chorobom przewlekłym i są dużym obciążeniem dla pacjenta. Badania pokazują, że aż 32%1 chorych na stwardnienie rozsiane (SM) twierdzi, że trudności w koncentracji oraz zapamiętywaniu są najbardziej uciążliwym objawem ich choroby.

Regularny trening

Ćwiczenia umysłu są równie ważne dla naszego zdrowia co ćwiczenia fizyczne – mówi neuropsycholog mgr Ewa Paprot, ekspert portalu sm24.pl. – Należy również pamiętać, że na sprawność pamięci oraz elastyczność naszego umysłu niekorzystny wpływ może mieć nie tylko zaawansowany wiek, ale i choroby neurologiczne, na przykład stwardnienie rozsiane.
W SM problemy z koncentracją uwagi oraz trudności w zapamiętywaniu nowych informacji są następstwem uszkodzenia mózgu obejmującego rejony regulujące funkcje poznawcze. Zawsze warto regularnie trenować umysł, co powoduje zwiększanie zasobów poznawczych, a w przypadku chorób neurodegeneracyjnych – opóźnia pogłębianie się trudności. Ważna jest aktywność poznawcza, angażowanie się w życie społeczne i towarzyskie, warto również rozwiązywać łamigłówki, krzyżówki czy wykonywać ćwiczenia poprawiające pamięć i koncentrację uwagi. Należy jednak pamiętać, że kiedy pojawią się niepokojące objawy, należy skonsultować się z neuropsychologiem, który zaproponuje specjalistyczną terapię lub wskaże najskuteczniejsze techniki kompensujące narastające w przebiegu choroby trudności poznawcze.

Co jeszcze możemy zrobić dla naszego mózgu?

Co jeszcze warto robić, aby wzmocnić pracę umysłu? Jak najlepiej wykorzystać jego możliwości? Jak zapobiec ewentualnym problemom z pamięcią w przyszłości?
Jeżeli problemy z pamięcią powtarzają się, warto stosować uniwersalne metody wspierania pamięci, np. robienie notatek oraz umieszczanie ich w najbardziej widocznych miejscach.
W przypadku kiedy masz problem z koncentracją, ważne jest, abyś znalazł czynniki, które odwracają Twoją uwagę. Podczas wykonywania konkretnego zadania spróbuj wyeliminować bodźce, które mogą rozproszyć uwagę. Weź pod uwagę wyciszenie telefonu, zamknięcie maili czy wyłączenie telewizora. Postaraj się wyciszyć i skupić na wykonywanej aktualnie czynności. Jeżeli Twoja uwaga rozproszy się, podziel pracę na etapy, do których po ponownym skoncentrowaniu się będziesz mógł wrócić.
Ćwicz umysł korzystając z gier poznawczych. Układanie puzzli, rozwiązywanie krzyżówek czy też gry takie jak memory, sudoku, scrabble pomagają w ćwiczeniu funkcji poznawczych. Gry tego typu znajdziesz na portalu sm24.pl w zakładce „Ćwicz
z nami eSeMowcami”.

http://sm24.pl/cwicz-z-nami-esemowcami/cwiczenia-i-gry-poznawcze/sudoku/

Aby nie rozleniwiać umysłu zrezygnuj z korzystania z kalkulatora. Postaraj się liczyć samodzielnie w pamięci przynajmniej te równania, z którymi nie powinieneś mieć żadnego problemu. Warto również uczyć się na pamięć krótkich wierszyków. Ich powtarzanie znacznie wpłynie na poprawę Twojej pamięci.
Jeśli nie masz kłopotów z pamięcią – przełam rutynę. Raz na jakiś czas warto zmienić swoje drobne przyzwyczajenia. Wybierz inną drogę do pracy, zmień kolejność wykonywanych rano czynności, możliwości jest wiele. Dzięki temu zabiegowi
w mózgu powstaną nowe połączenia między neuronami, co korzystnie wpłynie na rozwój naszego umysłu.
Pamiętaj, aby ćwiczyć nie tylko umysł, ale i ciało. Większość z nas wie, że dbając o oba obszary organizmu osiągnie najlepsze rezultaty w podwyższeniu jakości życia.

Jeżeli dostrzegasz u siebie niepokojące zaburzenia funkcji poznawczych koniecznie skonsultuj się z lekarzem, może to być sygnał poważniejszego schorzenia.

SM24.pl to portal skierowany do pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, którego celem jest wsparcie pacjentów i ich bliskich w zakresie możliwości radzenia sobie z objawami SM. SM24.pl to również portal, który zawiera m.in.:

– ćwiczenia usprawniające mowę
– gry poznawcze
– techniki relaksacyjne
– porady jak radzić sobie ze stresem
– porady specjalistów
W listopadzie aktualizacja zakładek: Ćwicz z naszymi ekspertami, Joga w SM oraz Nowa Gra Poznawcza!

 


loading...

Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Piersi
No właśnie sama mam taki problem. Mianowicie bardzo schudłam i jak wcześniej mialam...
Magnesy na lodówkę
Ja mam kilka przywiezionych z wycieczek, z motywami z danych miejsc.
On pije. Czy taki związek ma sens?
Sens ma tylko terapia albo odejście... Niestety ale na nałóg nie ma innych sposobów...
Fajne sklepy na zakupy prezentów
Dla każdego coś na prezent znajdziesz tutaj :D https://www.manoki.pl/