„Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów” – recenzja

19 kwietnia 2012, dodał: Redakcja

Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów
Rafał Kosik

Spać i śnić, ale tylko te wesołe bajki…
Nika, rudowłosa nastolatka o niezwykłym talencie medium zaczyna mieć problemy ze snem. Może brzmi to dziwnie, jednakże rozleniwiająca senność może być naprawdę męcząca, a każdy kolejny dzień jest coraz bardziej irytujący i ciężki. Te nieuprzejme chwile, kiedy sen niepostrzeżenie łapie ludzi w swoje objęcia, zaczynają być projekcją wciąż tego samego koszmaru, który istnieje także w rzeczywistości. Jeszcze bardziej niepokojący jest człowiek w wymiętym płaszczu, który staje się cieniem przyjaciół, śledząc każdy ich ruch. A Warszawę zaczyna ogarniać coraz bardziej zaborcza epidemia senności, a co jeszcze bardziej tajemnicze niegościnna i ponura ulica Senna zdaje się co chwilę znikać z mapy i ludzkiej pamięci. Nawet Manfred gubi się w domysłach, co przecież jest niemal niedorzeczne, plan miasta jednakże ciągle się zmienia. Dezorganizacja świata zaczyna nabierać coraz bardziej wielowymiarowych kształtów. Jest jeszcze tytułowy Pałac Snów, a także Dom Snerów i Snotrony, odrobina młodzieńczej zazdrości, szkolne perypetie, tajemniczy blog i śpiączka. Jawa miesza się ze snem, rzeczywistość z fantazją, pamięć z zapomnieniem. I oczywiście pozostaje zagadka, która wcale nie wydaje się być jedynie złudzeniem. Miś przewodnik też nie bardzo nadaje się na przytulankę…
Kolejny, trzeci już tom opowieści o warszawskich nastolatkach ogromnie mnie zaskoczył swoją tematyką i w pewnym sensie oryginalnością. Autor zdążył już mnie barwnie oczarować  swoją pasją do robotyki, wirtualnych świadomości i paranormalnych zjawisk, tymczasem teraz skupił swoją historię na motywie snu. Wcale jednak nie opowiada o typowych zaburzeniach, a przenosi sen na miasto, ulice, społeczeństwo rozwijając niesamowitą akcję, pełną dynamizmu i wyobraźni. Dodatkowo miesza tajemnicę z codziennością, szkołą, emocjami, wplata w opowieść wachlarz dodatkowych postaci, które lubimy bardziej lub mniej, jednakże buduje w ten sposób idealne tło opowieści o życiu i szkole, która ze swoimi WON-ami wydaje się być zupełnie odrealniona, a tym samym cudownie wpasowana w klimat historii. Nie można jednak nie zauważyć pewnej analogii w ocenie do realności szkolnej monotonii, podcinania skrzydeł, ograniczania możliwości. Ten akcent zasadniczo wyróżnia się na tle fantastyki, dając nam stabilny i znany grunt, który charakteryzuje wiele polskich placówek dydaktycznych. Wplata też autor w opowieść wątek fascynacji i zazdrości, budzących się uczuć, przyjaźń zmieniającą się w miłość, które jeszcze mocniej ściągają nas w objęcia realizmu i naturalności. Taka mieszanka łącznie z zabawą czasem i przestrzenią zwiastuje tylko cudowną podróż krętą ścieżką wymyślnej i nasączonej zagadkowością opowieści. Także styl autora, zachwyca swoim humorem i nietypową zabawą słowami, tworzeniem oryginalnych neologizmów językowych, cudacznych zestawień i form, dzięki czemu książka, jak jej poprzedniczki nasycona jest autorską indywidualnością, która ogromnie przypadła mi do gustu i za każdym razem zachwyca na nowo. Karykatura i żart łagodzą ważność problemów, a tym samym sprawiają, że odbiór książki staje się lekki i przyjemny, w ten cudowny sposób przynależny mistrzowskiej młodzieżowej literaturze.
Polecam książkę bardzo serdecznie, jest to bowiem cudowna fantastyka, godna miana genialnej, która na pewno zabierze wam kilka godzin snu, ale naprawdę warto. Zegarmistrz Snów ma tu niewiele do powiedzenia.
Marta D.
 
Książkę można kupić tutaj:
http://www.powergraph.pl/felix-net-i-nika-oraz-palac-snow
 
W serii dotychczas w serii ukazały się:
1. Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi (2004)
2. Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa (2005)
3. Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów (2006)
4. Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności (2007)
5. Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek (2008)
6. Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek 2. Mała armia (2009)
7. Felix, Net i Nika oraz Trzecia Kuzynka (2009)
8. Felix, Net i Nika oraz Bunt Maszyn (2011)
9. Felix, Net i Nika oraz Świat Zero (2011).
 http://www.powergraph.pl/  

Powieść otrzymała nominację do tytułu „Książki Roku 2007, przyznany przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People).   

Nasze recenzje:
https://urodaizdrowie.pl/felix-net-i-nika-oraz-gang-niewidzialnych-ludzi-recenzja
https://urodaizdrowie.pl/felix-net-i-nika-oraz-teoretycznie-mozliwa-katastrofa-recenzja
https://urodaizdrowie.pl/felix-net-i-nika-oraz-swiat-zero-recenzja
 
Serdecznie dziękujemy Wydawnictwu POWERGRAPH za udostępnienie egzemplarza promocyjnego
Redakcja


Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do „Felix, Net i Nika oraz Pałac Snów” – recenzja

  1. avatar Isabela pisze:

    Czytałam bardzo fajna książka . przeczytałam wszystkie części ale najbardziej chyba podobała mi się ” Trzecia kuzynka” .

Dodaj komentarz


Aleja handlowa

Oryginalna forma i intrygujący efekt świetlny - teraz w promocyjnej cenie!
Cena:
699 zł
Trójwarstwowe dno z aluminiowym dyskiem, miarka, lejek i system odcedzania - wyższa jakość gotowania!
Cena:
649 zł
Piękne włosy, skóra i paznokcie
Cena:
99
Modelujące talię, wygładzające linię bioder
Cena:
45 zł
Pełen wdzięku komplet wykonany ze zmysłowego, szyfonowego materiału
Cena:
96 zł
Technologia ŻYWEJ WODY
Cena:
290 zl
STOP

FORUM - bieżące dyskusje

Coraz częstsze bóle nóg
Tak, pojawiały się coraz częstsze bóle nóg - było to coraz bardziej uciążliwe,...
Diety diety i jeszcze raz diety
Mnie udało się schudnąć dzięki diecie. Plan dietetyczno treningowy dopasowany pod nasze cele...
krem na rozstępy - skuteczny i natu…
> luella napisał/a:> ogólnie z rozstępami sprawa jest taka, że kremy są spoko,...
Modelowanie ciała
ja ćwiczę na siłowni + chodzę na endermlogię :)